Tieto kvitnúce jesenné kvety vám rozžiaria balkón alebo záhradu

Skrášlite si na jeseň balkón či záhradu

Jeseň sa väčšine z nás spája s padajúcim lístím, okrasnými tekvičkami, sychravým počasím a postupným ukladaním sa prírody na zimný odpočinok. No jeseň to je aj čarovná ranná inverzia, babie leto a farebné kvety. Kvitnúce kvety sa pritom väčšine z nás spájajú len s jarou a letom.

To však neznamená, že neexistujú druhy, ktorým vyhovuje chladnejšie jesenné počasie. Jesenné dekorácie to nemusia byť len zátišia z lístia, okrasných tekvičiek a ďalších plodov prírody doplnené umelými kvetmi. Aj v jeseni môžu balkón a záhradu rozžiariť kvitnúce jesenné kvety. Stačí do záhrady vysadiť nasledujúce kvety kvitnúce na jeseň a odolné voči prvým mrazom.

Obľúbené jesenné trvalky

Rudbekia

Popis: Bohatá zeleň vytvorená husto usporiadanými vajcovitými listami doplnená kvetmi v odtieňoch žltej, oranžovej a zlatohnedej farby. Presne tak vyzerá záhon, ktorému kraľujú rudbekie.

Pestovanie: Rudbekie obľubujú slnečné stanovisko a mierne kyslú až zásaditú pôdu. Na záhon sa vysádzajú v máji. Prvé rastlinky začnú rásť už pár týždňov po výsadbe. Kvitnú od konca leta až do neskorej jesene. Nevadí im ani slabší mráz.

Starostlivosť: Za pravidelné polievanie a hnojenie počas letného obdobia sa rudbekie poďakujú bohatým kvitnutím. Neskoro na jeseň, potom ako rastliny odkvitnú, alebo skoro na jar ich je potrebné zrezať.

Kde ich pestovať? Tieto jesenné kvety budú okrasou každého záhona nachádzajúceho sa na slnečnom stanovišti.

Chryzantéma

Popis: Pestro kvitnúce rastliny vzrastom pripomínajúce menší krík, ktoré mnohí poznajú najmä ako dekoráciu hrobov.

Pestovanie: Chryzantémy možno vysádzať zo zakorenených odrezkov. Pri vysádzaní na záhon je vhodné nechať medzi jednotlivými rastlinami aspoň 40 cm odstupy.

Starostlivosť: Nevyžadujú extra starostlivosť.

Kde ich pestovať? Chryzantémy možno pestovať na záhonoch, ale aj v kvetináčoch na balkónoch a oknách.

Chryzantémy už dávno nepatria len na cintoríny

Anemone (sasanka)

Popis: 10 až 15 cm vysoká skalnička s chlpatou stonkou kvitnúca kvetmi rôznych farieb od odtieňov bielej, žltej, modrej, ružovej až po červenú. Na jeseň kvitnú len niektoré jej druhy, ostatné kvitnú na jar.

Pestovanie: Jesenné druhy sasanky vyžadujú polotienisté miesta s humóznou, dobre priepustnou pôdou.

Starostlivosť: Nie sú náročné na pestovanie. Znesú aj menšie mrazy.

Kde ich pestovať? Vhodné na pestovanie na záhone a skalkách.

Rozchodník

Popis: Rastlina nízkeho plazivého vzrastu kvitnúca žltými kvetmi. Avšak existuje aj zopár druhov s inou farbou a vyššou výškou.

Pestovanie: Obľubujú suché stanoviská s dostatkom svetla. Kvitne od júla do októbra až novembra.

Starostlivosť: Nenáročný na starostlivosť. Pozor na prelievane.

Kde ich pestovať? Potešia sa umiestneniu na skalke alebo na záhone v predzáhradke. Potešia sa väčším priestranstvám.

Astra

Popis: Bohato rozrastajúce sa jesenné trvalky, ktoré kvitnú od septembra do októbra. Delia sa na skoré, poloskoré a neskoré.

Pestovanie: Majú radi málo priepustnú, vysychavú pôdu a dostatok zálievky počas vegetačného obdobia. Nedarí sa im dobre na suchých a moc teplých stanoviskách.

Starostlivosť: Pestovanie vysokých odrôd vyžaduje pravidelný rez. Letný rez začiatkom júla zabezpečí pevnejšie a stabilnejšie stonky, no zároveň oddiali kvitnutie.

Kde ich pestovať? Hodia sa do záhonov, no menšie druhy možno pestovať aj v črepníkoch.

Astry oživia záhony aj črepníky

Helénium

Popis: Trvalka ponúkajúca bohaté trsy obsypané množstvom súvetí s kvetmi v odtieňoch slnka. Dorastá do výšky 60 až 180 cm.

Pestovanie: Potešia sa slnečnému stanovisku s vlhkou, priepustnou a dostatočne výživnou pôdou.

Starostlivosť: Rastlinu je ideálne pravidelne zmladzovať delením a presadiť minimálne raz za 5 rokov. Pravidelné odstraňovanie odkvitnutých súkvetí zabezpečí kvitnutie až do neskorej jesene.

Kde ich pestovať? Ideálna na pestovanie na záhonoch.

Horec

Popis: Elegantné jesenné rastliny, ktoré ponúkajú množstvo druhov.

Pestovanie: Potrebujú dostatok vlahy, substrát s obsahom humusu. Dariť sa im bude na chladnejších miestach v polotieni.

Starostlivosť: Potešia sa priebežnému odstraňovaniu odkvitnutých kvetov a žltnúcich listov.

Kde ich pestovať? Možno ich pestovať v črepníkoch na balkónoch, potešia sa aj kombinovaniu s inými rastlinami. Po odkvitnutí ich možno presadiť na záhon.

Echinacea

Popis: Nápadná, výrazne kvitnúca rastlina, ktorá láka motýle aj ďalší hmyz. Poznáme množstvo kultivarov, najobľúbenejšie sú základné druhy kvitnúce kvetmi bielej a ružovej farby.

Pestovanie: Obľubuje teplé, slnečné stanoviská s priepustnou a suchšou pôdou.

Starostlivosť: Nenáročná na pestovanie.

Kde ich pestovať? Ideálna na pestovanie na záhonoch.

Kvety echinacei sú veľkým lákadlom pre hmyz

Netradičné jesenné trvalky

Gaura

Americká kráska, ktorej dlhé výhonky sú obsypané malými kvietkami bielej alebo ružovej farby. Ideálna na pestovanie v záhonoch s vlhkou, priepustnou pôdou na slnečných stanoviskách.

Železník

Podmanivá kráska vyššieho vzrastu s fialovými kvetmi. Obľubuje slnečné stanoviská. Krásne vynikne na záhonoch v kombinácií s inými trvalkami.

Železník sa na záhone poteší spoločnosti ďalších trvaliek

Amsonia

Počas jari a leta kvitne svetlomodrými kvetmi, ktorých farba sa postupne s príchodom jesene začne meniť na žltú až oranžovú.

Králik neskorý

Rastlina dosahujúca 30 až 180 cm, kvitnúca kvetmi bielej alebo červenej farby.

Okrasné trávy

Podobne ako listy stromov, tak aj množstvo okrasných tráv mení na jeseň svoju farbu, vďaka čomu okrasné trávy vytvoria dokonalý doplnok pestro kvitnúcim jesenným kvetom. Medzi najobľúbenejšie okrasné trávy meniace farbu patria: dochan, proso, ozdobnica čínska a bezkolenec modrý.

Pestrofarebná jesenná záhrada či črepníky, to je ideálny spôsob, ako rozžiariť aj pochmúrne jesenné dni, kedy si slniečko dáva dovolenku. Správne vysadená záhrada obsahuje kvety, ktoré postupne kvitnú počas celého roka a ona tak postupne mení svoj šarm. Ak doteraz jesenné kvety vo vašej záhrade chýbali, je ideálny čas to napraviť, a tešiť sa tak z kvitnúcej záhrady až kým sa definitívne neuloží na zimný spánok.

24 tipov pre jesenné dekorácie: Pozrite si inšpirácie pre váš domov

pixabay

Ročné obdobie, ktoré v sebe skrýva zemité tóny, ale aj farby. Aj keď je podľa kalendára ďaleko, tieto tipy vám pomôžu preniesť sa do tohto obdobia a motivovať aj vás samých k tomu, aby ste na jeseň využili všetko, čo ponúka príroda.