Tieto kvitnúce jesenné kvety vám rozžiaria balkón alebo záhradu

Skrášlite si na jeseň balkón či záhradu

Jeseň sa väčšine z nás spája s padajúcim lístím, okrasnými tekvičkami, sychravým počasím a postupným ukladaním sa prírody na zimný odpočinok. No jeseň to je aj čarovná ranná inverzia, babie leto a farebné kvety. Kvitnúce kvety sa pritom väčšine z nás spájajú len s jarou a letom.

To však neznamená, že neexistujú druhy, ktorým vyhovuje chladnejšie jesenné počasie. Jesenné dekorácie to nemusia byť len zátišia z lístia, okrasných tekvičiek a ďalších plodov prírody doplnené umelými kvetmi. Aj v jeseni môžu balkón a záhradu rozžiariť kvitnúce jesenné kvety. Stačí do záhrady vysadiť nasledujúce kvety kvitnúce na jeseň a odolné voči prvým mrazom.

Obľúbené jesenné trvalky

Rudbekia

Popis: Bohatá zeleň vytvorená husto usporiadanými vajcovitými listami doplnená kvetmi v odtieňoch žltej, oranžovej a zlatohnedej farby. Presne tak vyzerá záhon, ktorému kraľujú rudbekie.

Pestovanie: Rudbekie obľubujú slnečné stanovisko a mierne kyslú až zásaditú pôdu. Na záhon sa vysádzajú v máji. Prvé rastlinky začnú rásť už pár týždňov po výsadbe. Kvitnú od konca leta až do neskorej jesene. Nevadí im ani slabší mráz.

Starostlivosť: Za pravidelné polievanie a hnojenie počas letného obdobia sa rudbekie poďakujú bohatým kvitnutím. Neskoro na jeseň, potom ako rastliny odkvitnú, alebo skoro na jar ich je potrebné zrezať.

Kde ich pestovať? Tieto jesenné kvety budú okrasou každého záhona nachádzajúceho sa na slnečnom stanovišti.

Chryzantéma

Popis: Pestro kvitnúce rastliny vzrastom pripomínajúce menší krík, ktoré mnohí poznajú najmä ako dekoráciu hrobov.

Pestovanie: Chryzantémy možno vysádzať zo zakorenených odrezkov. Pri vysádzaní na záhon je vhodné nechať medzi jednotlivými rastlinami aspoň 40 cm odstupy.

Starostlivosť: Nevyžadujú extra starostlivosť.

Kde ich pestovať? Chryzantémy možno pestovať na záhonoch, ale aj v kvetináčoch na balkónoch a oknách.

Chryzantémy už dávno nepatria len na cintoríny

Anemone (sasanka)

Popis: 10 až 15 cm vysoká skalnička s chlpatou stonkou kvitnúca kvetmi rôznych farieb od odtieňov bielej, žltej, modrej, ružovej až po červenú. Na jeseň kvitnú len niektoré jej druhy, ostatné kvitnú na jar.

Pestovanie: Jesenné druhy sasanky vyžadujú polotienisté miesta s humóznou, dobre priepustnou pôdou.

Starostlivosť: Nie sú náročné na pestovanie. Znesú aj menšie mrazy.

Kde ich pestovať? Vhodné na pestovanie na záhone a skalkách.

Rozchodník

Popis: Rastlina nízkeho plazivého vzrastu kvitnúca žltými kvetmi. Avšak existuje aj zopár druhov s inou farbou a vyššou výškou.

Pestovanie: Obľubujú suché stanoviská s dostatkom svetla. Kvitne od júla do októbra až novembra.

Starostlivosť: Nenáročný na starostlivosť. Pozor na prelievane.

Kde ich pestovať? Potešia sa umiestneniu na skalke alebo na záhone v predzáhradke. Potešia sa väčším priestranstvám.

Astra

Popis: Bohato rozrastajúce sa jesenné trvalky, ktoré kvitnú od septembra do októbra. Delia sa na skoré, poloskoré a neskoré.

Pestovanie: Majú radi málo priepustnú, vysychavú pôdu a dostatok zálievky počas vegetačného obdobia. Nedarí sa im dobre na suchých a moc teplých stanoviskách.

Starostlivosť: Pestovanie vysokých odrôd vyžaduje pravidelný rez. Letný rez začiatkom júla zabezpečí pevnejšie a stabilnejšie stonky, no zároveň oddiali kvitnutie.

Kde ich pestovať? Hodia sa do záhonov, no menšie druhy možno pestovať aj v črepníkoch.

Astry oživia záhony aj črepníky

Helénium

Popis: Trvalka ponúkajúca bohaté trsy obsypané množstvom súvetí s kvetmi v odtieňoch slnka. Dorastá do výšky 60 až 180 cm.

Pestovanie: Potešia sa slnečnému stanovisku s vlhkou, priepustnou a dostatočne výživnou pôdou.

Starostlivosť: Rastlinu je ideálne pravidelne zmladzovať delením a presadiť minimálne raz za 5 rokov. Pravidelné odstraňovanie odkvitnutých súkvetí zabezpečí kvitnutie až do neskorej jesene.

Kde ich pestovať? Ideálna na pestovanie na záhonoch.

Horec

Popis: Elegantné jesenné rastliny, ktoré ponúkajú množstvo druhov.

Pestovanie: Potrebujú dostatok vlahy, substrát s obsahom humusu. Dariť sa im bude na chladnejších miestach v polotieni.

Starostlivosť: Potešia sa priebežnému odstraňovaniu odkvitnutých kvetov a žltnúcich listov.

Kde ich pestovať? Možno ich pestovať v črepníkoch na balkónoch, potešia sa aj kombinovaniu s inými rastlinami. Po odkvitnutí ich možno presadiť na záhon.

Echinacea

Popis: Nápadná, výrazne kvitnúca rastlina, ktorá láka motýle aj ďalší hmyz. Poznáme množstvo kultivarov, najobľúbenejšie sú základné druhy kvitnúce kvetmi bielej a ružovej farby.

Pestovanie: Obľubuje teplé, slnečné stanoviská s priepustnou a suchšou pôdou.

Starostlivosť: Nenáročná na pestovanie.

Kde ich pestovať? Ideálna na pestovanie na záhonoch.

Kvety echinacei sú veľkým lákadlom pre hmyz

Netradičné jesenné trvalky

Gaura

Americká kráska, ktorej dlhé výhonky sú obsypané malými kvietkami bielej alebo ružovej farby. Ideálna na pestovanie v záhonoch s vlhkou, priepustnou pôdou na slnečných stanoviskách.

Železník

Podmanivá kráska vyššieho vzrastu s fialovými kvetmi. Obľubuje slnečné stanoviská. Krásne vynikne na záhonoch v kombinácií s inými trvalkami.

Železník sa na záhone poteší spoločnosti ďalších trvaliek

Amsonia

Počas jari a leta kvitne svetlomodrými kvetmi, ktorých farba sa postupne s príchodom jesene začne meniť na žltú až oranžovú.

Králik neskorý

Rastlina dosahujúca 30 až 180 cm, kvitnúca kvetmi bielej alebo červenej farby.

Okrasné trávy

Podobne ako listy stromov, tak aj množstvo okrasných tráv mení na jeseň svoju farbu, vďaka čomu okrasné trávy vytvoria dokonalý doplnok pestro kvitnúcim jesenným kvetom. Medzi najobľúbenejšie okrasné trávy meniace farbu patria: dochan, proso, ozdobnica čínska a bezkolenec modrý.

Pestrofarebná jesenná záhrada či črepníky, to je ideálny spôsob, ako rozžiariť aj pochmúrne jesenné dni, kedy si slniečko dáva dovolenku. Správne vysadená záhrada obsahuje kvety, ktoré postupne kvitnú počas celého roka a ona tak postupne mení svoj šarm. Ak doteraz jesenné kvety vo vašej záhrade chýbali, je ideálny čas to napraviť, a tešiť sa tak z kvitnúcej záhrady až kým sa definitívne neuloží na zimný spánok.

Ako pestovať, starať sa a polievať chryzantému

shutterstock

Kedysi boli chryzantény symbolom cintorínov, dnes sú súčasťou záhradných skaliek aj balkónovej kvetinovej výzdoby. Chryzantémy môžete nájsť aj v gratulačných kyticiach, ktoré lákajú svojou farebnosťou a dlhou trvácnosťou. Rastlina je pôvodom z Číny a za svoju obľubu v pestovaní môže ďakovať najmä svojej nenáročnosti a schopnosti zvládať aj horšie podmienky.

Môžete si vybrať z viac ako sto druhov chryzantém, ktoré sa od seba odlišujú svojim tvarom, farbou, výškou, kvitnutím, hustotou kvetov a pod. Ich pestovanie zvládne aj úplný začiatočník, stačí sa riadiť týmito krokmi pre dobrú starostlivosť o chryzantémy a rastlinka vám bude robiť radosť.

Starostlivosť o chryzantémy v 5 krokoch

1. krok: výber vhodného miesta

Chryzantémy sa najčastejšie pestujú v záhradných záhonoch, zdobia záhradné skalky, no v posledných rokoch ich môžete pestovať aj na balkóne, či okenných parapetách. Chryzantémy sú nenáročné, čiže sa umiestnením až tak nemusíte trápiť. Pekne vám zakvitnú v tieni, aj na slnku. Pre optimálne pestovanie siahnite skôr po slnečnej strane. Chryzantémy je najlepšie kupovať aj vysádzať začiatkom júna. Podstatný je najmä výber samotného druhu chryzantémy. Ak žijete v chladnejšom prostredí, siahnite radšej po skoro kvitnúcich odrodách, pretože jesenné mrazy by mohli rastlinu zahubiť. Pri výbere sa neváhajte informovať, či si kupujete mrazuvzdorné chryzantémy.

chryzantémy
pexels.com

2. krok: zalievanie rastliny

Vodný manažment chryzantémy je oveľa dôležitejší ako samotné miesto vysadenia. Rastlina potrebuje dostatok závlahy. Je potrebné nájsť správnu mieru v dobrej zálievke. Zem nesmie byť suchá, no premáčanie by mohlo spôsobiť zhnitie koreňov. Cez letné obdobie potrebujú chryzantémy každodennú zálievku, tak, aby vydržali vysoké letné teploty.

chryzentémy
pexels.com

3. krok: starostlivosť o výživu rastliny

Pri presádzaní stačí siahnuť po klasickom záhradnom alebo rašelinovom substráte. Všeobecne sa dá povedať, že rastlina potrebuje dobre priepustnú pôdu, ktorá je bohatá na živiny. Ak do pôdy, pri sadení, zamiešate časť piesku, bude to ideálne. Po troch až piatich rokoch je dobré zmeniť rastlinke miesto. Pri črepníkových chryzantémach je potrebné nahradiť pôvodný substrát novým, bohatým na živiny. V letných mesiacoch si chryzantéma žiada aj pravidelné hnojenie a to každých 14 dní. Takto vyživenej rastline sa bude výborne dariť. Na jeseň sa vám určite odvďačí nádherne rozkvitnutým záhonom.

chryzantémy
pexels.com

4. krok: rozpoznanie bežných chorôb rastliny

I keď je chryzantéma nenáročná rastlina, môže vás svojim vzhľadom upozorniť na rôzne choroby a prípadných škodcov. Medzi najčastejších škodcov patria vošky. Ak ich zbadáte na kvetoch a stonkách, je potrebné ihneď zasiahnuť chemicky. Ak sa na listoch objaví septóriová škvrnitosť listov, chryzantéme prekáža vlhké a tienisté prostredie. Doprajte jej viac slnka a zmiernite zálievku. Najnebezpečnejšou chorobou je biela hrdza. Akonáhle ju zahliadnete, je potrebné postihnuté sadenice vytrhať a ostatné rastliny chemicky ošetriť preparátmi, ktoré sú určené na prevenciu pred bielou hrdzou.

5. krok: vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Chryzantémy si môžete aj jednoducho rozmnožiť. Stačí použiť vrcholové odrezky, ktoré majú minimálne tri zdravé listy. Odrezky zasadíte do črepníka naplneného kompostovou zeminou a za približne tri týždne sa vám rastlinka zakorení. Kompaktný tvar dosiahnete len zaštipovaním, ktoré je vhodné prvý krát urobiť koncom júna, keď má rastlina aspoň 15 cm. Zaštipovanie zopakujete koncom leta vo výške 30 cm. Takto dosiahnete želaný tvar a plnosť kvetov na každej stonke.