Balkónové kvety: 8 krajších kvetov ako tradičné muškáty

balkónové kvety
shutterstock

Na balkón sú vhodné všetky druhy kvetov, ktoré rýchlo rastú a pestrofarebne kvitnú. Možno ich pestovať kdekoľvek a v rôznych podmienkach.

Máte chladný, severný balkón alebo naopak hľadáte balkónové kvety na priame slnko? Tu sú tie najkrajšie, z ktorých hravo vyberiete aj pre vaše balkónové podmienky:

Ťahavé balkónové kvety

Pestrofarebné Petúnie

Petúnie patria medzi ťahavé balkónové kvety, ktoré kvitnú počas celého leta. Možno si vybrať z variantov, ktoré kvitnú v odtieňoch fialovej, ružovej, bielej a červenej farby. Práve týmto bohatým pestrofarebným kvetom petúnie vďačia za svoju obľúbenosť. Obdobie kvitnutia: začiatok leta až jeseň.

Kráľovné Fuchsie

Fuchsie zaraďujeme medzi ťahavé balkónové kvety, ktoré svojimi bohatými kvetmi vytvoria dominantu z každého balkóna. Na trhu existujú až stovky druhov Fuchsií, vďaka čomu tieto kvety ponúkajú bohatú variabilitu. Ide o náročné rastliny, ktoré vyžadujú pravidelnú zálievku, hnojenie a taktiež aj zastrihávanie. No pri správnej starostlivosti sa odmenia bohatými visiacimi kvetmi, ktoré prostrediu dodávajú pocit noblesy. Obdobie kvitnutia: od leta do jesene.

Kráľovné fuchsie
pexels.com
Bohaté kvety fuchsií oživia váš balkón.

Balkónové kvety na priame slnko

Veselé Cínie

Cínie považujeme za jedny z najjednoduchších balkónových rastlín na pestovanie. Rastú rýchlo a bohato kvitnú. Ich kvety, vo veselých farebných odtieňoch bielej, zelenej, žltej, červenej a fialovej, priťahujú množstvo motýľov, čím výborne oživia váš balkón. Obdobie kvitnutia: od leta do jesene.

Divoký Pakost

Pakosty ponúkajú pestrú paletu druhov, a tak si viete vybrať ťahavé aj vzpriamené rastliny. Všetky druhy sa jednoducho pestujú. Rýchlo zakvitnú výraznými pestrofarebnými kvetmi v jasných odtieňoch ružovej, fialovej, červenej či bielej. Obdobie kvitnutia: od jari do jesene.

Chameleón Lantana

Lantana patrí k menej náročným rastlinám, ktorá vás každý deň milo prekvapí. Ide o chameleóna medzi rastlinami. Dvojfarebné kvety Lantany totiž počas svojho života menia farbu. Obdobie kvitnutia: od jari až do neskorej jesene.

Letničky na balkóne

Nenáročná Aksamietnica

Ak chcete pestovať letničky na balkóne, neexistuje lepšia voľba ako Aksamietnica. Tieto rastlinky nepotrebujú takmer žiadnu údržbu a napriek tomu bohato kvitnú. Vašu terasu či balkón ozdobia plnými kvetmi zlatej až medenej farby a to počas celej sezóny. Obdobie kvitnutia: od jari do jesene.

Nedotknuteľná Netýkavka

Netýkavky sú balkónové rastliny, ktoré sa nekamarátia so slnečnými lúčmi a taktiež ich nie je potrebné zastrihávať. Preto pri troške nadnesenosti možno povedať, že ich názov vznikol z dôvodu, že neznesú žiadny dotyk. Vďaka tomu sú nenáročné na starostlivosť a prežijú aj na chladnom severnom balkóne. Kvitnú v pestrých farbách, ktoré sa ľahko kombinujú. Obdobie kvitnutia: od jari do jesene.

pexels.com
Nenáročné netýkavky rozžiaria balkón pestrými farbami.

Romantická Lobelka

Lobelky kvitnú hustým kvetenstvom v jemných odtieňoch bielej, modrej a ružovej, vďaka čomu pôsobia jemným, romantickým dojmom. Majú rady priame slnko, no počas horúceho leta im je lepšie v polotieni. Okrem zastrihávania odkvitnutých kvetov si nevyžadujú žiadnu ďalšiu špeciálnu starostlivosť. Obdobie kvitnutia: od skorej jari až do prvých mrazov.

Ďalšie balkónové rastliny

Pri výbere balkónových kvetov je rozhodujúcim faktorom ich rýchly rast a pestrofarebné kvitnutie. Preto medzi najvyužívanejšie balkónové kvety možno zaradiť letničky a ťahavé kvety, ale rozhodne to nie sú jediné rastliny, ktoré viete na balkóne pestovať. Obľúbené balkónové rastliny sú napríklad aj bylinky: bazalka, rozmaríntymiánpažítka, šalvia, levanduľamedovka a mäta, ktoré balkón nielen skrášlia, ale zároveň aj rozvoňajú.

pexels.com
Bylinky balkón rozvoňajú a využijete ich aj v kuchyni.

Zaujalo vás viacero rastliniek a neviete si vybrať? A kto hovorí, že váš balkón musí byť zdobený len jedným druhom kvetov?

Balkónové kvety možno ľubovoľne kombinovať. Fantázií sa medze nekladú. Pri kombinovaní máte takmer úplne voľné ruky. Stačí dávať pozor, aby všetky vybrané rastliny, boli vhodné na rovnaké stanovisko. Skombinovať môžete ťahavé balkónové kvety so vzpriamenými, či rastliny, ktoré kvitnú prevažne na jar, s rastlinami kvitnúcimi od leta až do jesene.

Viete, ktoré kvety patria do vašej obývacej izby?

Pri vytváraní obytného priestoru zdobeného kvetmi stojí za zmienku, že dizajn by mal nielen potešiť oko, ale mal by tiež poskytovať pohodlie. Usporiadanie kvetín v interiéri bytu vedľa modernej obývacej steny by malo byť také, aby celá miestnosť nebola preplnená a jej výhody sú zároveň zdôraznené. Interiér s kvetmi v byte vyzerá pohodlnejšie a má nesporné výhody:

  • hojnosť zelene zmierňuje únavu očí a pomáha relaxovať po náročnom pracovnom dni;
  • čerstvé kvety regulujú vlhkosť a čistia vzduch;
  • rastliny sú schopné opticky zmeniť proporcie miestnosti.

Nezáleží na tom, či si vyberiete čerstvé alebo umelé. Hlavné je, aby ste dodržiavali nasledovné odporúčania. Rastliny bez ohľadu na ich pôvod by mali:

  • zodpovedať rozmerom miestnosti;
  • ladiť s dekorom a dekoráciami v miestnosti;
  • harmonizovať s farebnou schémou a všeobecnou koncepciou interiéru, ktorú tvoria napríklad aj špeciálne nábytkové kovania.

Čerstvé kvety v kvetináčoch

Skutočná zeleň umiestnená v miestnosti bude výhodná pre všetkých, ktorí majú radi rastliny, a ktorí sa o ne chcú starať. Nenápadná dracena, jemné orchidey, populárny fikus a palmy sa stali obľúbenými členmi nejednej rodiny.

Pri umiestňovaní čerstvých kvetov na stenu v interiéri, na police alebo v oblasti okna však zvážte navrhované odporúčania.

Nekončite pri tradičnej možnosti umiestnenia rastlín na parapete. Mnohé z nich pekne vyniknú aj na  krásnych drevených parketách. Vo forme stojanov alebo na samotnej podlahe.

Nemiešajte tradičné a moderné kvety dohromady. Dajte si pozor aj na farby a tvary kvetináčov. Mali by vzájomne ladiť s celým interiérom. Jemné pastelové tóny sa hodia do každého interiéru.

Umelé kvety

Umelé zelené rastliny budú skvelým riešením pre tých, ktorí chcú diverzifikovať interiér, ale nemajú možnosť úplne sa postarať o živé rastliny. Pri hľadaní ideálnych skladieb nezaberajte všetky parapety a rohy s kvetináčmi, použite radšej fantáziu. Napríklad umelý kvety na stene bude vyzerať originálne, a to aj v miestnosti, do ktorej neprúdi žiadne denné svetlo. Vyskúšajte a uvidíte, že to funguje.