Na balkón sú vhodné všetky druhy kvetov, ktoré rýchlo rastú a pestrofarebne kvitnú. Možno ich pestovať kdekoľvek a v rôznych podmienkach.
Máte chladný, severný balkón alebo naopak hľadáte balkónové kvety na priame slnko? Tu sú tie najkrajšie, z ktorých hravo vyberiete aj pre vaše balkónové podmienky:
Ťahavé balkónové kvety
Pestrofarebné Petúnie
Petúnie patria medzi ťahavé balkónové kvety, ktoré kvitnú počas celého leta. Možno si vybrať z variantov, ktoré kvitnú v odtieňoch fialovej, ružovej, bielej a červenej farby. Práve týmto bohatým pestrofarebným kvetom petúnie vďačia za svoju obľúbenosť. Obdobie kvitnutia: začiatok leta až jeseň.
Kráľovné Fuchsie
Fuchsie zaraďujeme medzi ťahavé balkónové kvety, ktoré svojimi bohatými kvetmi vytvoria dominantu z každého balkóna. Na trhu existujú až stovky druhov Fuchsií, vďaka čomu tieto kvety ponúkajú bohatú variabilitu. Ide o náročné rastliny, ktoré vyžadujú pravidelnú zálievku, hnojenie a taktiež aj zastrihávanie. No pri správnej starostlivosti sa odmenia bohatými visiacimi kvetmi, ktoré prostrediu dodávajú pocit noblesy. Obdobie kvitnutia: od leta do jesene.

Balkónové kvety na priame slnko
Veselé Cínie
Cínie považujeme za jedny z najjednoduchších balkónových rastlín na pestovanie. Rastú rýchlo a bohato kvitnú. Ich kvety, vo veselých farebných odtieňoch bielej, zelenej, žltej, červenej a fialovej, priťahujú množstvo motýľov, čím výborne oživia váš balkón. Obdobie kvitnutia: od leta do jesene.
Divoký Pakost
Pakosty ponúkajú pestrú paletu druhov, a tak si viete vybrať ťahavé aj vzpriamené rastliny. Všetky druhy sa jednoducho pestujú. Rýchlo zakvitnú výraznými pestrofarebnými kvetmi v jasných odtieňoch ružovej, fialovej, červenej či bielej. Obdobie kvitnutia: od jari do jesene.
Chameleón Lantana
Lantana patrí k menej náročným rastlinám, ktorá vás každý deň milo prekvapí. Ide o chameleóna medzi rastlinami. Dvojfarebné kvety Lantany totiž počas svojho života menia farbu. Obdobie kvitnutia: od jari až do neskorej jesene.
Letničky na balkóne
Nenáročná Aksamietnica
Ak chcete pestovať letničky na balkóne, neexistuje lepšia voľba ako Aksamietnica. Tieto rastlinky nepotrebujú takmer žiadnu údržbu a napriek tomu bohato kvitnú. Vašu terasu či balkón ozdobia plnými kvetmi zlatej až medenej farby a to počas celej sezóny. Obdobie kvitnutia: od jari do jesene.
Nedotknuteľná Netýkavka
Netýkavky sú balkónové rastliny, ktoré sa nekamarátia so slnečnými lúčmi a taktiež ich nie je potrebné zastrihávať. Preto pri troške nadnesenosti možno povedať, že ich názov vznikol z dôvodu, že neznesú žiadny dotyk. Vďaka tomu sú nenáročné na starostlivosť a prežijú aj na chladnom severnom balkóne. Kvitnú v pestrých farbách, ktoré sa ľahko kombinujú. Obdobie kvitnutia: od jari do jesene.

Romantická Lobelka
Lobelky kvitnú hustým kvetenstvom v jemných odtieňoch bielej, modrej a ružovej, vďaka čomu pôsobia jemným, romantickým dojmom. Majú rady priame slnko, no počas horúceho leta im je lepšie v polotieni. Okrem zastrihávania odkvitnutých kvetov si nevyžadujú žiadnu ďalšiu špeciálnu starostlivosť. Obdobie kvitnutia: od skorej jari až do prvých mrazov.
Ďalšie balkónové rastliny
Pri výbere balkónových kvetov je rozhodujúcim faktorom ich rýchly rast a pestrofarebné kvitnutie. Preto medzi najvyužívanejšie balkónové kvety možno zaradiť letničky a ťahavé kvety, ale rozhodne to nie sú jediné rastliny, ktoré viete na balkóne pestovať. Obľúbené balkónové rastliny sú napríklad aj bylinky: bazalka, rozmarín, tymián, pažítka, šalvia, levanduľa, medovka a mäta, ktoré balkón nielen skrášlia, ale zároveň aj rozvoňajú.

Zaujalo vás viacero rastliniek a neviete si vybrať? A kto hovorí, že váš balkón musí byť zdobený len jedným druhom kvetov?
Balkónové kvety možno ľubovoľne kombinovať. Fantázií sa medze nekladú. Pri kombinovaní máte takmer úplne voľné ruky. Stačí dávať pozor, aby všetky vybrané rastliny, boli vhodné na rovnaké stanovisko. Skombinovať môžete ťahavé balkónové kvety so vzpriamenými, či rastliny, ktoré kvitnú prevažne na jar, s rastlinami kvitnúcimi od leta až do jesene.
Ktoré rastliny a kvety sú vhodné do tieňa
Počas horúceho leta je tieň v záhrade neoceniteľný. No pohodlie tieňa, ktoré vyhovuje nám ľuďom, už menej teší väčšinu rastlín. Viete, ako si poradiť so záhradou a vytvoriť kompromis, ktorý poteší obe strany?

Záhrady, ktorých väčšiu časť tvorí tieň, nepatria medzi záhradkármi medzi najobľúbenejšie. No aj v záhrada v tieni a polotieni má svoje výhody. Navyše, čo môže byť lepšie, ako príjemné letné posedenie v chládku pod korunou stromu v zakvitnutej oáze? Nereálna predstava? Ale kdeže.
Aj tieň môže zakvitnúť. Stačí vedieť vybrať vhodné rastliny do tieňa, ktoré z tohto prostredia vyťažia maximum. Neveríte? Drobná provokácia od mňa smerom k vám – tento článok práve dokončujem vo svojom milovanom kúsku zakvitnutej oázy zo siete zavesenej medzi dvoma košatými stromami, pričom sa na mňa smeje väčšina z rastlín, ktoré som pre vás do tohto článku vybrala ako inšpiráciu.
Kvety do tieňa a polotieňa
Aj v tieni možno pestovať pestrofarebné kvitnúce rastliny, stačí si vybrať vhodné druhy z kvitnúcich kvetov do tieňa a polotieňa.
Trvalky do tieňa
Trvalky do tieňa predstavujú odolné rastliny, ktoré sú stavané na život bez pravidelného prísunu slnečných lúčov.
Hosta
Jedna z najpopulárnejších trvaliek do tieňa, ponúka nespočetné množstvo kultivarov s rôznymi farbami i vzormi listov a rôznymi veľkosťami, pričom platí, čím má odroda tmavšie listy, o to menej svetla potrebuje.

Jazyčník
Univerzálna rastlina, ktorá si bez problémov poradí v tieni, aj na slnku. Neznáša však sucho, preto ak je umiestnená na slnku, vyžaduje si pravidelnú zálievku. Tieto tieňomilné trvalky kvitnú výraznými žltými kvetmi umiestnenými na dlhých stonkách.
Astilba
Táto kvitnúca trvalka do tieňa obľubuje tienisté stanoviská a vlhkú, no nie premočenú pôdu Jej kvety pripomínajú vianočný stromček a vynikajú sýtymi farbami (odtiene bielej, červenej, ružovej a modrej).
Letničky do tieňa
Aj niektorým druhom letničiek postačí k pestrofarebnému zakvitnutiu tienisté stanovisko.
Koleus
Odolná, tieňomilná letnička dostupná v každej možnej farebnej kombinácii od jasnej žltozelenej až po vínovo červenú, v rôznych tvaroch a veľkostiach, ktorá poskytne záhradu záplavu nádherných listov.
Lobelka
Tieto ťahavé tieňomilné letničky kvitnú hustou záplavou kvetov na jar a na jeseň. Po odkvitnutí sa potešia menšiemu zostrihu, ktorý ich podnieti k ďalšiemu kvitnutiu.

Fuchsia
Visuté kvety v tvare trúbky robia z tejto letničky do tieňa ideálne kvety na balkón. Sú dostupné v rôznych farbách – červenej, ružovej, bielej a fialovej farbe.
Izbové rastliny do tieňa
Aj chladné tienisté okná v byte a v dome možno osviežiť izbovými rastlinymi vhodnými do tieňa.
Syngónium
Bujne olistená rastlina, ktorá si aj pri nedostatku svetla zachováva sýte sfarbenie listov, vďaka čomu predstavuje obľúbenú izbovú rastlinu do tieňa alebo polotieňa.
Zamiokulkas
Takmer nezničiteľná rastlina, ktorá len sťažka vyhynie aj tomu najhoršiemu pestovateľovi. Má rada tieň, ale nenahnevá sa ani slnečnému stanovisku, navyše ide o sukulent, takže vydrží dlho bez vody.
Aglaonema
Pomaly rastúca dlhoveká rastlina so zahnutými košatými listami v odtieňoch striebornej alebo zelenej. Aglaonema predstavuje ideálnu izbovú rastlinu do tieňa alebo polotieňa.

Rastliny do tieňa a polotieňa
Skalničky do tieňa
Niektoré druhy skalničiek okrem toho že pre svoj život nepotrebujú výživnú pôdu a vlhko si hravo poradia aj bez pravidelného prísunu slnečných lúčov.
Lomikameň
Rastlina vhodná na pestovanie v polotieni s malými bielymi, ružovými alebo červenými kvetmi. Hoci ide o trvalku, stredná časť rastliny po niekoľkých rokoch začne postupne odumierať, preto ju treba pravidelne zmladzovať.
Stavikrv
Rýchlo rastúca rastlina, ktorá miluje polotieň. Ide o trvalku ako stvorenú na pestovanie na skalke, Kvitne červenými alebo ružovými kvetmi.
Geranium
Táto skalnička do tieňa má rada polotieň no niektoré jej druhý si poradia aj s tienistým stanoviskom. Veľkosť a farba kvetov aj listov závisí od konkrétneho druhu, pričom ponúka tento rod ponúka pestrú paletu farby kvetov – modrá, ružová, biela, lososová, červená.
Popínavé rastliny do tieňa
Vytvoriť zelenú stenu možno aj v tienistej časti záhrady, vďaka popínavým rastlinám do tieňa.
Brečtan
Obľúbená popínavá rýchlo rozrastajúca rastlina, ktorá nevyžaduje veľmi kvalitnú pôdu a slnečné stanovište. Aj v tienistom stanovisku rýchlo vytvorí krásnu zelenú stenu, vďaka čomu ide o ideálnu rastlinu do tieňa všade tam, kde potrebuje čím skôr vytvoriť súvislý porast.

Zimolez
Vďaka svojim nízkym pestovateľským nárokom a drobným kvetom v odtieňoch bielej, ružovej, fialovej alebo červenej farby predstavuje zimolez jednu z naobľúbenejších popínavých rastlín. Existuje viac ako sto druhov zimolezu, z ktorých nerobí problém vybrať ten vhodný na rôzne podmienky v záhrade a teda aj na pestovanie v tieni.
Ihličnany do tieňa
Pestovať ihličnany v tieni, nie je žiadna sláva a len sťažka sa im tam bude dariť. Vyskúšať môžete:
Smrekovec opadavý
Opadavý ihličnatý strom previsnutého tvaru, ktorému sa najlepšie darí na slnečnom stanovisku, ktorý zvládne aj jemný polotieň
Smrek obyčajný tompa
Zakrpatený smrek kužeľovitého tvaru, ktorý dorastá len do výšky 1 metra. Vyžaduje slnečné stanovisko, maximálne polotieň.
Kríky do tieňa
Viacero malých krov privíta namiesto života na priamom slnku, pokojný život v polotieni.
Tavoľník
Nenáročný okrasný ker, ktorý rastie najkrajšie tam, kde má dostatok miesta, a teda dokonale vynikne na okrajoch záhonov či pod korunami stromov. Kvitne v súkvetiach rôznych farieb a dorastá až do výšky jedného metra.
Hortenzia dubolistá
Sestra známej hortenzie, ako stvorená na pestovanie na tienistých miestach záhrady. Rastlina má nezvyčajne tvarované listy, bohato kvitne a jej veľkou výhodou je aj odolnosť voči väčšiemu suchu.
Rododendron
Tieto menšie kry budú najlepšie prospievať na polotienistom stanovisku, s priepustnou, kyslou pôdou. Majú plytšiu koreňovú sústavu, preto počas dlhšieho obdobia sucha vyžadujú pravidelnú zálievku.
