Ktoré rastliny a kvety sú vhodné do tieňa

kvety do tiena

Záhrady, ktorých väčšiu časť tvorí tieň, nepatria medzi záhradkármi medzi najobľúbenejšie. No aj v záhrada v tieni a polotieni má svoje výhody. Navyše, čo môže byť lepšie, ako príjemné letné posedenie v chládku pod korunou stromu v zakvitnutej oáze? Nereálna predstava? Ale kdeže.

Aj tieň môže zakvitnúť. Stačí vedieť vybrať vhodné rastliny do tieňa, ktoré z tohto prostredia vyťažia maximum. Neveríte? Drobná provokácia od mňa smerom k vám – tento článok práve dokončujem vo svojom milovanom kúsku zakvitnutej oázy zo siete zavesenej medzi dvoma košatými stromami, pričom sa na mňa smeje väčšina z rastlín, ktoré som pre vás do tohto článku vybrala ako inšpiráciu.

Kvety do tieňa a polotieňa

Aj v tieni možno pestovať pestrofarebné kvitnúce rastliny, stačí si vybrať vhodné druhy z kvitnúcich kvetov do tieňa a polotieňa.

Trvalky do tieňa

Trvalky do tieňa predstavujú odolné rastliny, ktoré sú stavané na život bez pravidelného prísunu slnečných lúčov.

Hosta

Jedna z najpopulárnejších trvaliek do tieňa, ponúka nespočetné množstvo kultivarov s rôznymi farbami i vzormi listov a rôznymi veľkosťami, pričom platí, čím má odroda tmavšie listy, o to menej svetla potrebuje.

Hosta ponúka množstvo rôznych druhov líšiacich sa farbov kvetov aj listov

Jazyčník

Univerzálna rastlina, ktorá si bez problémov poradí v tieni, aj na slnku.  Neznáša však  sucho, preto ak je umiestnená na slnku, vyžaduje si pravidelnú zálievku. Tieto tieňomilné trvalky kvitnú výraznými žltými kvetmi umiestnenými na dlhých stonkách.

Astilba

Táto kvitnúca trvalka do tieňa obľubuje tienisté stanoviská a vlhkú, no nie premočenú pôdu Jej kvety pripomínajú vianočný stromček  a vynikajú sýtymi farbami (odtiene bielej, červenej, ružovej a modrej).

Letničky do tieňa

Aj niektorým druhom letničiek postačí k pestrofarebnému zakvitnutiu tienisté stanovisko.

Koleus

Odolná, tieňomilná letnička dostupná v každej možnej farebnej kombinácii od jasnej žltozelenej až po vínovo červenú, v rôznych tvaroch a veľkostiach, ktorá poskytne záhradu záplavu nádherných listov.

Lobelka

Tieto ťahavé tieňomilné letničky kvitnú hustou záplavou kvetov na jar a na jeseň. Po odkvitnutí sa potešia menšiemu zostrihu, ktorý ich podnieti k ďalšiemu kvitnutiu.

Lobelka kvitne množstvom malých kvietkov

Fuchsia

Visuté kvety v tvare trúbky robia z tejto letničky do tieňa ideálne kvety na balkón. Sú dostupné v rôznych farbách – červenej, ružovej, bielej a fialovej farbe.

Izbové rastliny do tieňa

Aj chladné tienisté okná v byte a v dome možno osviežiť izbovými rastlinymi vhodnými do tieňa.

Syngónium

Bujne olistená rastlina, ktorá si aj pri nedostatku svetla zachováva sýte sfarbenie listov, vďaka čomu predstavuje obľúbenú izbovú rastlinu do tieňa alebo polotieňa.

Zamiokulkas

Takmer nezničiteľná rastlina, ktorá len sťažka vyhynie aj tomu najhoršiemu pestovateľovi. Má rada tieň, ale nenahnevá sa ani slnečnému stanovisku, navyše ide o sukulent, takže vydrží dlho bez vody.

Aglaonema

Pomaly rastúca dlhoveká rastlina so zahnutými košatými listami v odtieňoch striebornej alebo zelenej. Aglaonema predstavuje ideálnu izbovú rastlinu do tieňa alebo polotieňa.

Aglaonema predstavuje jednu z najobľúbenejších izbových rastlín do tieňa

Rastliny do tieňa a polotieňa

Skalničky do tieňa

Niektoré druhy skalničiek okrem toho že pre svoj život nepotrebujú výživnú pôdu a vlhko si hravo poradia aj bez pravidelného prísunu slnečných lúčov.

Lomikameň

Rastlina vhodná na pestovanie v polotieni s malými bielymi, ružovými alebo červenými kvetmi. Hoci ide o trvalku, stredná časť rastliny po niekoľkých rokoch začne postupne odumierať, preto ju treba pravidelne zmladzovať.

Stavikrv

Rýchlo rastúca rastlina, ktorá miluje polotieň. Ide o trvalku ako stvorenú na pestovanie na skalke, Kvitne červenými alebo ružovými kvetmi.

Geranium

Táto skalnička do tieňa má rada polotieň no niektoré jej druhý si poradia aj s tienistým stanoviskom. Veľkosť a farba kvetov aj listov závisí od konkrétneho druhu, pričom ponúka tento rod ponúka pestrú paletu farby kvetov – modrá, ružová, biela, lososová, červená.

Popínavé rastliny do tieňa

Vytvoriť zelenú stenu možno aj v tienistej časti záhrady, vďaka popínavým rastlinám do tieňa.

Brečtan

Obľúbená popínavá rýchlo rozrastajúca rastlina, ktorá nevyžaduje veľmi kvalitnú pôdu a slnečné stanovište. Aj v tienistom stanovisku rýchlo vytvorí krásnu zelenú stenu, vďaka čomu ide o ideálnu rastlinu do tieňa všade tam, kde potrebuje čím skôr vytvoriť súvislý porast.

Brečtan sa rýchlo rozrastá a aj v tieni vytvára zelené koberce či steny

Zimolez

Vďaka svojim nízkym pestovateľským nárokom a drobným kvetom v odtieňoch bielej, ružovej, fialovej alebo červenej farby predstavuje zimolez jednu z naobľúbenejších popínavých rastlín. Existuje viac ako sto druhov zimolezu, z ktorých nerobí problém vybrať ten vhodný na rôzne podmienky v záhrade a teda aj na pestovanie v tieni.

Ihličnany do tieňa

Pestovať ihličnany v tieni, nie je žiadna sláva a len sťažka sa im tam bude dariť. Vyskúšať môžete:

Smrekovec opadavý

Opadavý ihličnatý strom previsnutého tvaru, ktorému sa najlepšie darí na slnečnom stanovisku, ktorý zvládne aj jemný polotieň

Smrek obyčajný tompa

Zakrpatený smrek kužeľovitého tvaru, ktorý dorastá len do výšky 1 metra. Vyžaduje slnečné stanovisko, maximálne polotieň.

Kríky do tieňa

Viacero malých krov privíta namiesto života na priamom slnku, pokojný život v polotieni.

Tavoľník

Nenáročný okrasný ker, ktorý rastie najkrajšie tam, kde má dostatok miesta, a teda dokonale vynikne na okrajoch záhonov či pod korunami stromov. Kvitne v súkvetiach rôznych farieb a dorastá až do výšky jedného metra.

Hortenzia dubolistá

Sestra známej hortenzie, ako stvorená na pestovanie na tienistých miestach záhrady. Rastlina má nezvyčajne tvarované listy, bohato kvitne a jej veľkou výhodou je aj odolnosť voči väčšiemu suchu.

Rododendron

Tieto menšie kry budú najlepšie prospievať na polotienistom stanovisku, s priepustnou, kyslou pôdou. Majú plytšiu koreňovú sústavu, preto počas dlhšieho obdobia sucha vyžadujú pravidelnú zálievku.

Rododendron rozveselí záhradu krásnymi kvetmi

Hoci slnečné svetlo je pre život rastlín nevyhnutné, existujú aj rastlinky, ktoré ho pre svoj život potrebujú o niečo menej, ako iné. Preto pri ideálnom výbere možno vytvoriť zakvitnutú oázu aj v tieni, stačí správne skombinovať  vhodné rastliny do tieňa, napríklad trvalky do tieňa s kríkmi do tieňa či pestrofarebné letničky do tieňa s popínavými rastlinami do tieňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Kvety do skalky: Toto je 7 najkrajších kvetov

pexels.com

Skalky sú, vďaka svojmu pomeru náročnosti a estetickosti, obľúbenou súčasťou mnohých okrasných záhrad. Hravo oživia kúty, kde by iné rastliny mali minimálnu šancu na prežitie. Zakladajú sa najmä na slnečných miestach s chudobnou pôdou. Ako samotný názov prezrádza, základom každej skalky je dostatok kameňov, kombinovaný so správnymi rastlinkami.

Pestovanie skalničiek

Kvety do skalky možno vysádzať v ktoromkoľvek ročnom období, no najrýchlejšie sa príjmu na jar alebo na jeseň. Pri výsadbe je dobré skalničkám narušiť koreňový bal, aby korene nerástli do kruhu.

Jednotlivé skalničky rozmiestňujte podľa času kvitnutia tak, aby skalka postupne kvitla počas celého roka. Po vysadení skalničiek môžete prázdne miesta vyplniť štrkom, drobnými kamienkami, prípadne mulčovacou kôrou.

Následná starostlivosť o skalku pozostáva už len zo skracovania skalničiek, čo podporuje ich rozrastanie a kvitnutie.

pexels.com
Skalničky vytvárajú farebné koberce

Ako vybrať kvety do skalky

Kvety, ktoré sa pestujú v skalkách, musia zniesť celodenné slnko, málo vody a plytkú neúrodnú a kamenistú pôdu. Spravidla ide o maximálne odolné trvalky, ktoré znesú plné slnko, suchú, neúrodnú pôdu a rýchlo sa rozrastajú.

Vhodné sú také druhy, ktoré dosahujú výšku maximálne 30 cm. Využiť možno trvalky, cibuľoviny, okrasné trávy, bylinky či menšie kry.

Najkrajšie druhy skalničiek

Skalnica Sempervivum

Skalnica, inak nazývaná skalná ruža, patrí medzi najvhodnejšie kvety do skalky. Tento rod zahŕňa 40 druhov trvaliek, ktoré vydržia extrémne suchá i mráz a nepotrebujú takmer žiadnu pôdu. Rastlina je typická svojimi listami v tvare roziet. Do skalky sú vhodné najmä nižšie druhy tejto trvalky.

pexels.com
Skalná ruža nepotrebuje takmer žiadnu pôdu

Materina dúška

Materina dúška je nezničiteľná skalnička, odolná voči mrazom aj horúčavám, plnému slnku ako aj drsnému zaobchádzaniu. Rýchlo zaplní všetky voľné miesta v skalke a ozdobí záhradu. Navyše ju možno využívať aj ako liečivú bylinku.

Klinček Dianthus

Rod zahŕňa vyše 300 druhov. Ide o stálozelené trvalky s krásnymi, voňavými kvetmi v odtieňoch ružovej, bielej a fialovej farby. Kvitnú koncom jari a počas leta.

pexels.com
Klinček kvitne v odtieňoch bielej, ružovej a fialovej

Anacyclus depressus

Táto rastlina pripomínajúca svojimi kvetmi sedmikrásku, je vďaka svojej odolnosti ideálnym kvetom na skalku. Kvitne na jar, malými, jemnými kvetmi, ktoré sa však hravo stanú dominantou skalky.

Poniklec obyčajný

Poniklec nie je v našich končinách typickou súčasťou záhrad, a preto jeho umiestnenie na skalku, ju dokonale odlíši a vytvorí z nej netradičnú dominantu. Rastlina kvitne skoro na jar fialovými kvetmi, po odkvitnutí ktorých ostávajú na stonkách výrazné hlavičky zo semenami.

pexels.com
Poniklec vytvorí netradičnú dominantu

Lomikameň Saxifraga

Rod Lomikameň zahŕňa rastliny, ktoré sa bežne vyskytujú v artických alebo horských ekosystémoch. Patrí sem 400 druhov rastlín, ktoré kvitnú počas leta v bielej, ružovej, červenej, žltej či fialovej farbe.

Zvonček Campanula

Tento rod ukrýva druhy rôznych pestrých farieb. Niektoré druhy zvončekov sú vhodné do klasických záhonov, no nájdeme tu aj druhy vhodné na skalku, ktoré vytvárajú nádherné vankúšiky z kvietkov v tvare zvončeka.

pexels.com
Jemné kvietky v tvare zvončekov vytvárajú farebné koberčeky

Ďalšími zaujímavými kvetmi do skalky sú: flox, plesnivec, nezábudka, kostrava, bradník, levanduľa či ker borievky. Fantázií sa medze nekladú. Základom je, si pred výsadbou dobre naplánovať rozmiestnenie stanovíšť jednotlivých rastlín.