Ktoré rastliny a kvety sú vhodné do tieňa

kvety do tiena

Záhrady, ktorých väčšiu časť tvorí tieň, nepatria medzi záhradkármi medzi najobľúbenejšie. No aj v záhrada v tieni a polotieni má svoje výhody. Navyše, čo môže byť lepšie, ako príjemné letné posedenie v chládku pod korunou stromu v zakvitnutej oáze? Nereálna predstava? Ale kdeže.

Aj tieň môže zakvitnúť. Stačí vedieť vybrať vhodné rastliny do tieňa, ktoré z tohto prostredia vyťažia maximum. Neveríte? Drobná provokácia od mňa smerom k vám – tento článok práve dokončujem vo svojom milovanom kúsku zakvitnutej oázy zo siete zavesenej medzi dvoma košatými stromami, pričom sa na mňa smeje väčšina z rastlín, ktoré som pre vás do tohto článku vybrala ako inšpiráciu.

Kvety do tieňa a polotieňa

Aj v tieni možno pestovať pestrofarebné kvitnúce rastliny, stačí si vybrať vhodné druhy z kvitnúcich kvetov do tieňa a polotieňa.

Trvalky do tieňa

Trvalky do tieňa predstavujú odolné rastliny, ktoré sú stavané na život bez pravidelného prísunu slnečných lúčov.

Hosta

Jedna z najpopulárnejších trvaliek do tieňa, ponúka nespočetné množstvo kultivarov s rôznymi farbami i vzormi listov a rôznymi veľkosťami, pričom platí, čím má odroda tmavšie listy, o to menej svetla potrebuje.

Hosta ponúka množstvo rôznych druhov líšiacich sa farbov kvetov aj listov

Jazyčník

Univerzálna rastlina, ktorá si bez problémov poradí v tieni, aj na slnku.  Neznáša však  sucho, preto ak je umiestnená na slnku, vyžaduje si pravidelnú zálievku. Tieto tieňomilné trvalky kvitnú výraznými žltými kvetmi umiestnenými na dlhých stonkách.

Astilba

Táto kvitnúca trvalka do tieňa obľubuje tienisté stanoviská a vlhkú, no nie premočenú pôdu Jej kvety pripomínajú vianočný stromček  a vynikajú sýtymi farbami (odtiene bielej, červenej, ružovej a modrej).

Letničky do tieňa

Aj niektorým druhom letničiek postačí k pestrofarebnému zakvitnutiu tienisté stanovisko.

Koleus

Odolná, tieňomilná letnička dostupná v každej možnej farebnej kombinácii od jasnej žltozelenej až po vínovo červenú, v rôznych tvaroch a veľkostiach, ktorá poskytne záhradu záplavu nádherných listov.

Lobelka

Tieto ťahavé tieňomilné letničky kvitnú hustou záplavou kvetov na jar a na jeseň. Po odkvitnutí sa potešia menšiemu zostrihu, ktorý ich podnieti k ďalšiemu kvitnutiu.

Lobelka kvitne množstvom malých kvietkov

Fuchsia

Visuté kvety v tvare trúbky robia z tejto letničky do tieňa ideálne kvety na balkón. Sú dostupné v rôznych farbách – červenej, ružovej, bielej a fialovej farbe.

Izbové rastliny do tieňa

Aj chladné tienisté okná v byte a v dome možno osviežiť izbovými rastlinymi vhodnými do tieňa.

Syngónium

Bujne olistená rastlina, ktorá si aj pri nedostatku svetla zachováva sýte sfarbenie listov, vďaka čomu predstavuje obľúbenú izbovú rastlinu do tieňa alebo polotieňa.

Zamiokulkas

Takmer nezničiteľná rastlina, ktorá len sťažka vyhynie aj tomu najhoršiemu pestovateľovi. Má rada tieň, ale nenahnevá sa ani slnečnému stanovisku, navyše ide o sukulent, takže vydrží dlho bez vody.

Aglaonema

Pomaly rastúca dlhoveká rastlina so zahnutými košatými listami v odtieňoch striebornej alebo zelenej. Aglaonema predstavuje ideálnu izbovú rastlinu do tieňa alebo polotieňa.

Aglaonema predstavuje jednu z najobľúbenejších izbových rastlín do tieňa

Rastliny do tieňa a polotieňa

Skalničky do tieňa

Niektoré druhy skalničiek okrem toho že pre svoj život nepotrebujú výživnú pôdu a vlhko si hravo poradia aj bez pravidelného prísunu slnečných lúčov.

Lomikameň

Rastlina vhodná na pestovanie v polotieni s malými bielymi, ružovými alebo červenými kvetmi. Hoci ide o trvalku, stredná časť rastliny po niekoľkých rokoch začne postupne odumierať, preto ju treba pravidelne zmladzovať.

Stavikrv

Rýchlo rastúca rastlina, ktorá miluje polotieň. Ide o trvalku ako stvorenú na pestovanie na skalke, Kvitne červenými alebo ružovými kvetmi.

Geranium

Táto skalnička do tieňa má rada polotieň no niektoré jej druhý si poradia aj s tienistým stanoviskom. Veľkosť a farba kvetov aj listov závisí od konkrétneho druhu, pričom ponúka tento rod ponúka pestrú paletu farby kvetov – modrá, ružová, biela, lososová, červená.

Popínavé rastliny do tieňa

Vytvoriť zelenú stenu možno aj v tienistej časti záhrady, vďaka popínavým rastlinám do tieňa.

Brečtan

Obľúbená popínavá rýchlo rozrastajúca rastlina, ktorá nevyžaduje veľmi kvalitnú pôdu a slnečné stanovište. Aj v tienistom stanovisku rýchlo vytvorí krásnu zelenú stenu, vďaka čomu ide o ideálnu rastlinu do tieňa všade tam, kde potrebuje čím skôr vytvoriť súvislý porast.

Brečtan sa rýchlo rozrastá a aj v tieni vytvára zelené koberce či steny

Zimolez

Vďaka svojim nízkym pestovateľským nárokom a drobným kvetom v odtieňoch bielej, ružovej, fialovej alebo červenej farby predstavuje zimolez jednu z naobľúbenejších popínavých rastlín. Existuje viac ako sto druhov zimolezu, z ktorých nerobí problém vybrať ten vhodný na rôzne podmienky v záhrade a teda aj na pestovanie v tieni.

Ihličnany do tieňa

Pestovať ihličnany v tieni, nie je žiadna sláva a len sťažka sa im tam bude dariť. Vyskúšať môžete:

Smrekovec opadavý

Opadavý ihličnatý strom previsnutého tvaru, ktorému sa najlepšie darí na slnečnom stanovisku, ktorý zvládne aj jemný polotieň

Smrek obyčajný tompa

Zakrpatený smrek kužeľovitého tvaru, ktorý dorastá len do výšky 1 metra. Vyžaduje slnečné stanovisko, maximálne polotieň.

Kríky do tieňa

Viacero malých krov privíta namiesto života na priamom slnku, pokojný život v polotieni.

Tavoľník

Nenáročný okrasný ker, ktorý rastie najkrajšie tam, kde má dostatok miesta, a teda dokonale vynikne na okrajoch záhonov či pod korunami stromov. Kvitne v súkvetiach rôznych farieb a dorastá až do výšky jedného metra.

Hortenzia dubolistá

Sestra známej hortenzie, ako stvorená na pestovanie na tienistých miestach záhrady. Rastlina má nezvyčajne tvarované listy, bohato kvitne a jej veľkou výhodou je aj odolnosť voči väčšiemu suchu.

Rododendron

Tieto menšie kry budú najlepšie prospievať na polotienistom stanovisku, s priepustnou, kyslou pôdou. Majú plytšiu koreňovú sústavu, preto počas dlhšieho obdobia sucha vyžadujú pravidelnú zálievku.

Rododendron rozveselí záhradu krásnymi kvetmi

Hoci slnečné svetlo je pre život rastlín nevyhnutné, existujú aj rastlinky, ktoré ho pre svoj život potrebujú o niečo menej, ako iné. Preto pri ideálnom výbere možno vytvoriť zakvitnutú oázu aj v tieni, stačí správne skombinovať  vhodné rastliny do tieňa, napríklad trvalky do tieňa s kríkmi do tieňa či pestrofarebné letničky do tieňa s popínavými rastlinami do tieňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Pozreli sme sa, ktoré kvety sú vhodné do spálne, a ktoré naopak

Nikdy som nepatrila k poverčivým osobám, ani k osobám, ktoré by boli zástancami toho, že kvety do spálne nepatria. Nie, že by moja spálňa bola hotová džungľa – len okno zdobí zopár malých fialiek a najnovšie ku ním pribudlo pár kaktusov.

Nad hlbšou filozofiou, či vhodnosťou pri výbere kvetov do spálne som sa nikdy nezamýšľala, až do chvíle, kým si moja mama počas návštevy všimla moje nové kaktusové prírastky a vtipne poznamenala, že čo vymýšľam, že kaktusy pestujú len staré dievky a že aj moje fialky by bolo lepšie premiestniť do inej miestnosti.

Jej poverčivosť ma síce od pestovania kaktusov vôbec neodradila, no bola inšpiráciou pre vznik tohto článku, v ktorom som sa rozhodla bližšie pozrieť na problematiku pestovania kvetov v spálni.

Podľa povier pestujú kaktusy len osamelé ženy a vdovy

Je vhodné mať v spálni kvety?

Najmä staršie generácie si určite dobre pamätajú tvrdenie, že kvety do spálne nepatria, nakoľko v noci odčerpávajú kyslík. To, že rastliny potrebujú ku fotosyntéze slnečné žiarenie a v noci nefotosyntézujú, ale samé kyslík potrebujú, je známy fakt. Avšak botanici už dávno vyvrátili názor, že množstvo kyslíku, ktoré rastliny v noci spotrebujú, môže ohroziť naše zdravie.

Skeptické voči kvetom v spálni je však aj známe čínske učenie feng-šuej. Podľa tohto učenia nie je problémom spotreba kyslíka rastlinami, ale zadržiavanie množstva energie, ktorú uberajú obyvateľom spálne. Tento problém sa ale skôr spája s množstvom rastlín v spálni a nie s faktom, že by do spálne nepatrili vôbec žiadne rastliny.

Kvety v spálni v rozumnom množstve so sebou prinášajú nasledujúce výhody:

 1. Izbové rastliny odčerpávajú z ovzdušia škodlivé látky a tým čistia vzduch.
 2. Listy izbových rastlín zachytávajú prach, vďaka čomu zvlhčujú vzduch.
 3. Zelená farba pôsobí na ľudskú psychiku upokojujúco, preto izbové rastliny v spálni navodzujú pokojnú atmosféru a živú energiu.
 4. Rastliny v spálni poslúžia ako zaujímavý bytový doplnok a dodajú jej nový šat.
Pri výbere kvetov do spálne je potrebné dávať pozor na ich množstvo aj veľkosť v pomere k rozmerom miestnosti

Kvety, ktoré sa hodia do spálne

V spálni býva zvyčajne chladnejšie ako v ostatku bytu, nebýva tam prievan, ale ani dostatok slnečného žiarenia. Tomuto prostrediu sa preto potešia aj rastliny, ktorým by sa v iných častiach bytu nedarilo. Záhradkári považujú za najvhodnejšie rastliny do spálne nasledujúce izbové kvety:

 • Aloe vera – jeden z najúčinnejších bojovníkov proti znečistenému vzduchu,
 • Eukaliptus – jeho listy dostávajú do vzduchu látky s antibakteriálnymi účinkami, vhodný pre astmatikov
 • Svokrin jazyk – jedna z mála rastlín, ktorá v noci produkuje kyslík
 • Lopatkovec – zvlhčuje vzduch
 • Levanduľa – prináša pokojný a hlbší spánok
 • Brečtan – vhodný pre alergikov, za 12 hodín dokáže odstrániť až 94 % nečistôt zo vzduchu a pomôže zmierniť nočné alergické kýchanie a napuchnutú sliznicu nosa
 • Zelenec – taktiež vysoká schopnosť čistiť vzduch,
 • Figovník drobnolistý – veľký vzrast, len do veľkých priestranných spálni, vysoká schopnosť čistiť vzduch
 • Kozlík lekársky – jeden z najlepších spojencov v boji s nespavosťou, jeho vôňa pôsobí upokojujúco a má sedatívne účinky.

Ďalšie zaujímavé rastliny vhodné najmä do väčších spálni sú monstera, filodendrón a ibištek.

Spálňu pekne oživí aj monstera, no vďaka svojim rozmerom je vhodná skôr do priestrannejších miestností

Kvety, ktoré sa nehodia do spálne

Ak patríte medzi ľudí, ktorí veria na povery, vo vašej spálni by sa rozhodne nemali vyskytovať rastliny s ostrými listami a pichliačmi. Tieto rastliny majú nepokojnú energiu a znižujú chuť na sex.

Nepriaznivý vplyv taktiež majú odumreté rastliny, rastliny s oschnutými listami a sušené kvety. Z týchto rastlín ide podľa povier energia smrti, čo môže kaziť spánok, privolávať zlé sny a spôsobovať únavu.

Podľa učenia feng-šuej do spálne nepatria ani orchidei. Tieto rastliny sú síce symbolom dokonalosti v každej životnej oblasti, avšak sú veľkými žrútmi energie, preto ich odborníci na feng-šuej neodporúčajú umiestniť do miestnosti, v ktorej sa spí.

Kvôli peľu a ťažkej omamnej vôni nie je vhodné pestovať v spálni kvitnúce rastliny. Zo zdravotného hľadiska je taktiež potrebné dbať na to, aby rastliny nehnili a neplesniveli. Účinne predísť týmto problémom možno prostredníctvom hydroponického pestovania rastlín.

Kvety do detskej izby

Výber rastlín do detskej izby je ešte o niečo zložitejší ako do spálne. Vo všeobecnosti platí, že v detskej izbe by sa malo nachádzať len minimum rastlín. Veľký pozor treba dávať aj na to, že mnohé rastliny môžu byť jedovaté, čo pri deťoch, ktoré rady všetko chytajú a dávajú do úst, môže spôsobiť veľké problémy.

Rozhodne sa vyhnite svokrinému jazyku, oleandrom, difenbachii, vianočnej hviezde a amarylisu.

Pri výbere kvetov do detskej izby dávajte pozor na jedovaté rastliny

Mnohé rastliny síce nemajú jedovaté listy, plody či kvety, ale po ich nalomení môžu produkovať jedovaté mlieko. Medzi takéto rastliny patrí napríklad antúria.

Do detskej izby taktiež nepatria ani rastliny, ktoré môžu spôsobiť zranenie. Sú to najmä rastliny s ostrými listami, tŕňmi a kaktusy.

Omamné vône znižujú deťom spánok ešte viac ako dospelým, preto všetky voňavé kvitnúce izbové kvety by mali ostať za dverami detskej izby.

Kvety v spálni rozhodne nepredstavujú taký problém, ako sa v minulosti predpokladalo. Pri rozumnom množstve rastlín a správnom výbere vhodných druhov, budú kvety v spálni naopak prínosom, ktorý nielen dotvorí interiér, ale pomôže aj vášmu psychickému aj telesnému zdraviu.

Rozhodnúť sa, ktoré kvety do spálne umiestniť možno podľa ich vlastností, ale aj podľa povier a čínskeho učenia feng-šuej. Rozhodnutie, čím sa necháte pri ich výbere najviac ovplyvniť, je len na vás.