Pestovanie bez pôdy len vo vode? Také je nenáročné hydroponické pestovanie

S hydroponickým pestovaním som sa prvýkrát stretla u mojej kamarátky a len som neveriaco pozerala na krásne rastliny, ktoré týmto spôsobom pestovala. Na základe jej vychválenia, som sa rozhodla tento spôsob pestovania vyskúšať na mojich kaktusoch. A musím povedať, že sa nie je na čo sťažovať. Spokojné sú aj ony aj ja.

Čo je to hydropónia ?

Hydropónia predstavuje pestovanie rastlín bez zeminy, vďaka čomu ide o ideálny spôsob pestovania pre domácnosti, v ktorých žijú alergici. Takéto pestovanie prispieva k zvyšovaniu vlhkosti vzduchu a rastliny sú zároveň výborným regulátorom škodlivých látok, ktoré sa vo vzduchu nachádzajú.

Hydroponické pestovanie rastlín je nenáročné. Rastliny sú pestované vo vodnom prostredí. Týmto spôsobom je možné pestovať menšie aj väčšie rastliny a veľkou výhodou je, že ich počas pestovania nie je potrebné presádzať.

Podľa dostupných informácií tento druh pestovania využívali už v starom Egypte

Výhody hydroponického pestovania rastlín

  • minimum alergénov, prachu a plesní,
  • ľahká kontrola zálievky, nižšie riziko hnitia koreňov,
  • rýchlejšie zakoreňovanie rastlín,
  • robustnejší rast,
  • nenáročná starostlivosť,
  • rastliny nie je potrebné presádzať,
  • rastlina vydrží bez vody aj niekoľko týždňov (nie je potrebné riešiť polievanie počas dovolenky),
  • zabezpečuje vyššiu vlhkosť vzduchu v miestnosti,
  • zdravšie a odolnejšie rastliny, ktoré menej napádajú rôzni škodcovia a choroby,
  • rýchlejšie dozrievanie plodov,
  • dokonalá kontrola prísunu živín pre rastliny.

Ako začať s hydroponickým pestovaním

Poznáme viacero druhov hyproponického pestovania. V domácich podmienkach sa najčastejšie stretávame s pestovaním, pri ktorom je využívaný vhodný substrát, ktorý veľmi dobre drží vlhkosť a fixuje rastlinu. Do tohto substrátu sa následne vloží rastlina, ktorej je pravidelne dodávaná zálievka živným roztokom (voda v kombinácií s rôznymi hnojivami).

Pri zálievke je potrebné dbať na špeciálne požiadavky jednotlivých druhov rastlín. Sú to: dusík, fosfor, horčík, vápnik, mangán, síra a železo. Okrem týchto základných prvkov by mal roztok obsahovať aj stopové prvky bóru, molybdénu, medi a zinku.

Rasliny pestované hydroponickým spôsobom stačí zalievať raz za 2 týždne

Vhodný súbstrát: keramzit – ílovitý granulát

Zálievka: k odhadu potreby zálievky slúži ukazovateľ stavu vody, ktorý sa umiestňuje do kvetináča, vo všeobecnosti platí, že rastliny pestované týmto spôsobom stačí polievať raz za 2 až 3 týždne

Hnojenie: pravidelné polievanie roztokom s hnojivom alebo umiestnením vrecka s ionto výmenným hnojivom pod rastlinu.

Presádzanie: rastliny pestované hydroponickým spôsobom nie je potrebné vôbec presádzať.

Záhradkárske pomôcky na hydroponické pestovanie

Na trhu existuje množstvo pestovateľských pomôcok, ktoré slúžia na uľahčenie hydroponického spôsobu pestovania rastlín. Všetky pomôcky nájdete v špecializovaných obchodov, prípadne väčších záhradkárstvach. Na hydroponické pestovanie sú potrebné predovšetkým nepriepustná nádoba alebo vanička z plastov, skla, kovu, kameniny alebo iné chemicky odolné materiály.

Rastliny sa najčastejšie sadia do plastových vodopriepustných črepníkov. Ich veľkosť je potrebné prispôsobiť veľkosti rastliny. Do bočného priestoru črepníka je potrebné umiestniť vodoznak (indikátor stavu vody) a túto nádobu následne vložiť do vonkajšieho dekoračného črepníka.

Okrem klasických črepníkov, existujú aj špeciálne nádoby určené na hydroponické pestovanie, ktoré sú rozdelené na viaceré časti. V týchto črepníkoch je špeciálne oddelený priestor, v ktorom je vysadená rastlina a priestor, v ktorom sa nachádza zásoba vody.

Zoznámiť sa s hydroponickým pestovaním môžete s ľubovoľnou rastlinou. Najlepšie sa bude dariť brečtanu, palmám alebo kaktusom.

Hydroponické pestovanie je najviac vhodné na pestovanie rastlín, ktorých okrasou sú ich listy

Čo všetko sa dá hydroponicky pestovať?

Na hydroponické pestovanie sa hodia takmer všetky druhy izbových rastlín a zeleniny. Najvhodnejšie sú črepníkové rastliny, ktorých ozdobou sú hlavne listy a ktoré na svoj rast nepotrebujú pôdu.

Hydroponické pestovanie izbových rastlín

Ideálne druhy na hydroponické pestovanie sú: aglaonema pomiešaná, cicus antarktický, krotón, šachor striedavolistý, difenbachia škvrnitá, dracéna, fikus, brečtan popínavý, monstera skvostná, peperómia, filodendron popínavý, sanseviera trojpásová (svokrin jazyk), tradeskancia, saintpaulia, čiže africká fialka (senpólia), orchidei.

Hydroponické pestovanie orchideí predstavuje ideálny spôsob pestovania týchto exotických krások. Pri ich pestovaní však treba dávať pozor, aby hladina vody nikdy nedosahovala až ku koreňom.

Ak budú korene orchidei úplne ponorené vo vode, postupne zhnijú

Hydroponické pestovanie byliniek

Pestovanie byliniek vo vodnom prostredí bez hliny je obľúbený spôsob pestovania byliniek, ktorý zabezpečí čerstvé bylinky počas celého roka a zároveň zabezpečí vyššiu úrodnosť byliniek v porovnaní s klasickým spôsobom pestovania. Pestovať takto možno rôzne druhy byliniek: bazalku, pažítku, čakanku, petržlen, ale aj šalát či kapustu. Výber byliniek závisí čisto na vašich chuťových bunkách.

Hydroponické pestovanie zeleniny a ovocia

Hydroponickým spôsobom možno pestovať aj rôzne druhy ovocia a zeleniny. Pri výbere vhodných rastlín vo všeobecnosti platí, že vhodnejšie sú rastliny, ktoré nedosahujú veľkých rozmerov. Dopestovať si takto môžete vlastné ovocie a zeleninu aj na parapete či balkóne. Vhodné sú napríklad: paradajky, paprika, čili papričky alebo jahody.

Paradajky sú nenáročné na živiny a preto ich hydroponické pestovanie zvládne naozaj aj začiatočník. Pri ich pestovaní je potrebné pravidelne sledovať rast koreňového systému. Ak korene presiahnu otvor vo dne nádoby, znížte množstvo zálievky tak, aby medzi zálievkou a koreňmi bol malý vzduchový priestor.

Hydropóniu možno využiť aj pri pestovaní paradajok

Pokiaľ bývate v byte a radi by ste si dopestovali domáce jahody, hydroponické pestovanie jahôd bude pre vás ideálnym riešením.

Nevýhody hydroponického pestovania

Samozrejme, ako všetko, tak aj hydroponické pestovanie so sebou okrem výhod prináša aj nevýhody. Hlavnou nevýhodou je, že ho možno nemožno použiť na pestovanie rastlín, ktoré počas kvitnutia potrebujú pravidelnú zálievku (napríklad vianočný kaktus). Ďalej sa neodporúča pre cibuľové a hľuzovité rastliny.

Vďaka svojim vlastnostiam sa hydroponické pestovanie vo veľkom využíva aj vo verejných priestoroch, v ktorých je potrebné zabezpečiť čo najvyššiu čistotu a sterilnosť prostredia – nemocnice, banky, kancelárie.

Pestovať týmto spôsobom možno takmer všetky druhy rastlín. Prejsť z klasického spôsobu pestovania v zemine na hydroponické pestovanie možno kedykoľvek, čo znamená, že naučiť na tieto podmienky možno aj rastlinu, ktorá bola zvyknutá na pestovanie v substráte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Oleander: Pestovanie a starostlivosť

Bohato kvitnúce oleandre som dlhé roky obdivovala počas letnej dovolenky pri mori. Keď pred nedávnom prišiel známy s tým, že oleander úspešne pestuje vo svojej záhrade, neváhala som a vyžobronila som si od neho odrezok a zopár tipov k pestovaniu. Dnes je z neho krásny, bohato kvitnúci ker a ja s radosťou konštatujem, že pri doprianí oleandru pár základných podmienok, možno túto krásu pestovať aj u nás.

Charakteristika rastliny

Oleander obyčajný je vždyzelený vzpriamený ker, ktorý k nám pricestoval zo Stredomoria. Vo svojej domovine rastie v okolí potokov a dorastá až do výšky 2 metrov. Rastlina má na drevnatých stonkách úzke, kožovité sýtozelené listy s veľkosťou 10-15 cm a šírkou približne 2,5 cm. Na konci stoniek sa nachádzajú farebné bohaté súkvetia, ktoré sú jedovaté.

Domovom oleandra sú sutropické oblasti

Druhy rastliny

Oleander zaraďujeme do čeľade zimozeleňovité. Do rodu Nerium patria 3 druhy:

  • Nerium oleander – najznámejší, ružové alebo biele kvety,
  • Nerium odorum – silno aromatické červené kvety,
  • Nerium indicum – žlté alebo oranžové kvety.

Z uvedených druhov poznáme veľké množstvo hybridov, ktoré sa líšia rôznym charakterom kvetov. Kvety oleandra môžu byť jednoduché, polokveté aj plnokveté, s vôňou alebo bez vône a taktiež rôznej farby (ružové, biele, žlté, červené, oranžové, ružové, purpurové). Okrem kvetov sa jednotlivé variety líšia aj farbou listou, ktoré môže byť tmavozelená, žltozelená alebo svetlozelená.

Poznáme viacero farieb kvetov oleandra, napríklad aj oleander biely

Ďalšími často pestovanými odrodami sú:

  • Sister Agnes a Mont Blanc – biele kvety,
  • Lutescens a Isle of Capris – žlté kvety,
  • Rosa Bartolini – jednoduché ružové kvety,
  • Pink Beauty a Mrs. Roeding – plné ružovými kvety.

Pomerne novými sú odrody:

Petite Salmon-New a Petite Pink, ktoré majú zakrpatený tvar a dorastajú len do výšky 1,2 m.

Menej známym druhom je tzv. „žltý oleander“ (Thevetia peruviana). Ide o nádherný ker s výškou do 3 m, ktorý má veľké množstvo tmavozelených lesklých listov. Počas kvitnutia tento ker poteší až 7 cm dlhými, zvončekom podobnými, voňavými, žltými kvety. Ozdobné, 3 cm dlhé čierne plody, ktoré sa po odkvitnutí vytvoria z kvetov, vyzerajú síce lákavo, no sú taktiež jedovaté, ako celá rastlina.

Charakteristika rastliny
Botanický názovNerium oleander
Bežné názvyoleander
Druhrastlina vhodná na pestovanie v kvetináči
Výška100 – 255 cm
Kvitnutieleto
Farba kvetovbiele, krémové, oranžové, ružové, červené
Odolnosťnie je odolná voči mrazom
Substrát pôda bohatá na humus

Starostlivosť o oleander a pestovanie

Pestovanie oleandra nevyžaduje extra záhradkárske schopnosti a tak vďaka troške starostlivosti môže byť táto jedovatá kráska pýchou každej záhrady. Základom je nájsť pre rastlinu slnečné stanovisko, na ktorom bude dostatočne chránená proti prievanu a pravidelne jej dopriať dostatočnú zálievku.

Nakoľko oleander nie je mrazuvzdorný, ideálne je pestovať oleander v kvetináči, aby ho bolo možné na zimu jednoducho presťahovať na prezimovanie.

Oleander pestovanie
Náročnosť pestovaniarastlina nie je náročná na starostlivosť
Svetloslnečné stanovisko
Vodav lete by miska mala byť vždy plná vody, v zime zalievame len tak, aby nevyschla
Teplotapočas leta teplo, v zime prezimovať na chránenom svetlom mieste pri teplote 5 až 10 stupňov
Vlhkosť vysoké nároky na vodu, v horúcom lete rosíme listy, počas zimovania polievame len raz za 10 dní
Presádzaniemladé rastliny každoročne, staršie každé 2 až 3 roky
Rozmnožovaniestonkovými odrezkami
Hnojeniepočas jari a leta každých 14 dní tekutým hnojivom
Substrát kombinácia rašeliny, humusu a mačinovky v rovnakom pomere

Ako strihať oleander

Strihanie oleandra patrí k jeho základnej starostlivosti, no zároveň predstavuje jednu z jej najzložitejších častí. Ako a najmä kedy strihať oleander, sú otázky, ktoré zamestnávajú nejedného pestovateľa oleandrov.

To že oleander potrebuje rez spoznáte podľa toho, že rastlina tvorí menšie množstvo kvetov a jej nové výhonky namiesto smerom von rastú dovnútra koruny.

Rozlišujeme 3 druhy rezov oleandra a to podľa aktuálnej sezóny:

  1. Rez pred prezimovaním – robí sa pred presunom rastliny na zimovanie, neodstraňujú sa všetky výhonky, ale len najviac jedna tretina výhonkov. Výhonky, ktoré majú kvetné púčiky možno skrátiť len po úroveň prvých pukov.
  2. Radikálny spätný rez v neskorej zime – vykonáva sa ak je oleander veľkých neforemných rozmerov alebo napadnutý škodcami. Ideálnym obdobím pre tento rez je marec. Všetky výhonky sa skracujú na dĺžku 10 až 30 cm. Po tomto reze sa oleander krásne zregeneruje, avšak kvitnúť bude až nasledujúcu sezónu.
  3. Pravidelný rez – mierne korekčné rezy počas celého vegetačného obdobia, odstraňujú sa križujúce sa konáre či výhonky nízko nad úrovňou.

Pred rezom oleandra si nezabudnite nasadiť rukavice, nakoľko je jedovatý.

V domovskej krajine oleander rastie pri potokoch, preto vyžaduje dostatok vody

Problémy pri pestovaní oleandra

Príliš častá zálievka počas zimovania môže viesť k zahnívaniu koreňov, preto v tomto období polievame len raz za 10 dní. Taktiež sa je potrebné vyhnúť zimovaniu v spoločnosti ústredného kúrenia.

Staršie rastliny je potrebné presádzať aspoň raz za 3 roky, nakoľko pokiaľ má rastlina príliš vysoké ťažisko nevytvára nové prírastky a jej korene prerastajú cez spod črepníka.

Medzi časté parazity, ktoré môžu oleander napadnúť patria: puklice, štítničky a červce. Ich prítomnosť spôsobuje zmenu sfarbenia listov (najčastejšie žltnutie listov), zastavenie rastu až postupné opadávanie listov. K ich odstráneniu postačuje umyť listy denaturovaným liehom alebo slaným mydlovým roztokom.

Známymi chorobami, ktoré vedia oleander potrápiť sú plieseň sivá, ascochyta a rakovina. Pri všetkých zvyčajne pomôže odstránenie napadnutých častí.

Oleandre predstavujú pýchu záhrady pochádzajúcu zo subtropických krajín, ktorú pri správnej starostlivosti – výber vhodného stanoviska, dostatok vlahy, pravidelný rez a prezimovanie možno hravo pestovať aj v našich podmienkach.