Vidiecká záhrada je ideálne miesto na relax. Toto by v nej určite nemalo chýbať

Dodnes si pamätám na rozľahlú záhradu u starých rodičov, kde som trávila množstvo letných dní. Veľké stromy, množstvo kvetov, breh s lesnými jahodami, skalnatá pivnička, drevené sedenie pod veľkými košatými stromami. Dokonalý priestor na detské šantenie. Dnes som už síce o niečo staršia, no podobné miesta ma fascinujú stále, o to viac ma teší, že čaro vidieckých záhrad sa opäť stáva moderným.

Ja už mám presne v hlave, ako bude vyzerať môj vlastný kúsok sveta, a vy? V článku som pre vás pripravila inšpiráciu, ako si vytvoriť tú najkrajšiu vidiecku záhradu.

Vidiecka záhrada v súčasnosti

Kým v minulosti bola hlavnou úlohou vidieckej záhrady jej funkčnosť (pestovanie ovocia, zeleniny, byliniek) dnes sa vidiecke záhrady dostávajú do popredia najmä ako miesto, ktoré poskytuje útočisko pred hektickým mestským životom. Vidiecka záhrada má svoju špecifickú atmosféru, ktorá ponúka priestor na oddych po ťažkom pracovnom týždni a načerpanie novej energie.

V minulosti bolo hlavnou úlohou vidieckej záhrady prinášať úžitok

Hoci typické vidiecke záhrady s modernou dobou postupne upadali do zabudnutia, tento trend je dávno preč. Keďže v poslednej dobe si čoraz viac ľudí uvedomuje, že výdobytky modernej technológie nie sú všetko a je potrebné si od nich občas aj oddýchnuť, vidiecké záhrady ako poznali naše babičky sa opäť vracajú na výslň.

Ako si ju vytvoriť – základná charakteristika

Pri budovaní vidieckej záhrady je potrebné mať na pamäti, že pravá vidiecká záhrada by mala byť nenásilne prepojená s okolitou prírodou. Charakter rastlín záhrady by teda mala určovať lokalita, v ktorej sa záhrada nachádza.

Čaro vidieckej záhrady spočíva v jej prirodzenosti. Zabudnite preto na dokonalé zastrihnuté kry a upravený trávnik. Prenechajte priestor radšej lúke, živému plotu a kvetinovým záhonom hmýriacimi všetkými možnými farbami. Pokiaľ to rozmery záhrady dovoľujú, rozdeľte ju na viacero častí.

Pri výbere použitých materiálov sa zamerajte na čisto prírodné materiály, ideálne nachádzajúce sa prirodzene v danej lokalite.

Pestrofarebné kvety, to je základ pravej vidieckej záhrady

Rastliny vo vidieckej záhrade

Vidieckú záhradu je ideálne rozdeliť na viac častí a v každej časti prispôsobiť vysadené rastliny.

  1. Úžitková časť záhrady so zeleninovými záhonmi – v zeleninových záhonoch môžete pestovať zeleninu podľa vlastného výberu. Ideálnym spôsobom pestovania zeleniny, ktorý krásne doplní vidieckú záhradu je spoločné pestovanie. Zeleninové záhony môžete doplniť aj rôznymi letničkami.
  2. Maloplošný vidiecký sad – ovocné stromy a vidiecká záhrada idú ruka v ruke. Pestovať môžete rôzne druhy drevín, menšieho aj väčšieho vzrastu a vytvoriť tak v záhrade rôzne zákutia.

Ostatné druhy rastlín môžete v záhrade rozmiestniť podľa vlastného uváženia tak, aby záhrada ako celok pôsobila čo najprirodzenejšie a zároveň tvorila viacero malých zákutí. V správnej vidieckej záhrade by rozhodne nemali chýbať rôzne druhy kvetov.

Rastliny vo vidieckej záhrade
  • Letničky – astry, papuľky, láskavce, slnečnice, aksamietnice, okrasné maky, astrovky, netýkavky, kapucínky, cínie, slamienky, hrachor, astrovky, rezedy, nevädza, černušky,
  • Dvojročky a trvalky – nezábudky, sirôtky, cheiranty, sedmokrásky, náprstníky, margarétky, pivónie, topoľovky, divozel, klinčeky,
  • Cibuľoviny – ľalie, georgíny, gladioly, tulipány, narcisy, krókusy, snežienky,
  • Bylinky – levanduľa, šalvia, materiná dúška, nechtík, myší chvostík, kocúrik, mäta, medovka, rumanček, saturejka, repík, alchemilka,
  • Okrasné dreviny – orgován, kéria, vajgélia, okrasná ríbezľa, dulovec
  • Popínavé rastliny – šípková ruža, plamienok, vistériam,
  • Ovocné dreviny – jabloň, hruška, slivka, orech, marhuľa, čerešňe, višne, maliny.

Jednotlivým rastlinám nebráňte v tom, aby sa miešali. Skôr naopak. Nechajte ich bujniet a žiť si „svojím životom“.

Pôvab vidieckej záhrady je v jej bujnosti

Vidiecka architektúra a jej prvky

Základ vidieckej záhrady by mali tvoriť prírodné materiály ako je voda, kameň a drevo. Využiť ich možno v rôznych smeroch:

Chodníčky

Jednotlivé časti záhrady poprepájajte nenápadnými chodníčkami. Najkrajšie ukážu chodníky z prírodného kameňa, ktoré sú ľahké na realizáciu a pôsobia veľmi prirodzene. Využiť však môžete aj štrkové chodníčky, či chodníčky z mulčovacej kôry alebo drvenej škridly.

Miesta na posedenie

Aby ste si záhradu mohli naplno užiť, určite by v nej nemalo chýbať viacero miest na posedenie. Vytvoriť si môžete tiché zákutie pod korunami stromov s hojdacou sieťou, ohnisko s drevenými lavičkami na sedenie a zabudnúť by ste nemali ani na jednoduchý drevený altánok, aby ste si čaro záhrady mohli užiť za každého počasia.

Jazierka – vodné prvky, potôčiky

Vodné plochy dodajú vidieckej záhrade romantický nádych. Pri ich realizácií však zabudnite na plastové jazierka či umelé fontánky. Jazierko by malo pôsobiť čo najprirodzenejšie, preto ho radšej vyložte kameňmi a nechajte obrásť viacerými druhmi rastlín. Vodné plochy vo vidieckej záhrade môžete doplniť aj živými rybkami.

Živé ploty

Vidiecká záhrada žije z priechodných a optických osí. Jednotlivé zóny záhrady je preto efektívne rozdeliť popínavými rastlinami alebo živými plotmi z rôznych druhov rastlín. Takýmto spôsobom  je možné aj efektívne oddeliť záhradu od susediacich budov a vytvoriť súkromie.

Vidiecke dekorácie

Ak túžite po doplnení záhrady rôznymi dekoráciami, určite využite niečo tradičné a vyhnite sa trpaslíkom, škriatkom a iným moderným nápadom. Naopak, ideálnymi dekoráciami budú staré košíky, kovové, alebo drôtené nádoby, vtáčie búdky, holubníky alebo staré kolesá z voza.

Ako dekorácie do vidieckej záhrady možno použiť aj rôzne staré predmety

Dieľňa, drevník, altánok

Správni kutilovia by nemali zabudnúť vytvoriť si v záhrade svoj pracovný kútik. Zabudnite však na kupované kutilské domčeky. Namiesto vyčančaných záhradných domčekov z obchodu, vidiecku záhradu efektívne dotvorí jednoduchá dieľňa alebo drevník zhlobený z jednoduchých drevených dosiek. Presne taký, na aký boli zvyknutí naši starí rodičia.

Kompost

K vidieckej záhrade jednoznačne patrí aj kompost, ktorý poslúži na spracovanie odpadu z jednotlivých rastlín. Umiesniť by ste ho mali na koniec záhrady mimo oddychových zón, aby nepôsobil rušivo. Namiesto kupovaného plastového kompostéru, stiahnite radšej po kompostovisku z dreva.

Pravá vidiecká záhrada má svoje čaro, ktoré spočíva práve v jej bujnosti. Nesnažte sa preto za každú cenu jednotlivé rastliny usmerňovať, zastrihávať do dokonalých tvarov a linkovať ich rast do radu ako takých vojakov. Nechajte im dostatok životného priestoru.

To však samozrejmé neznamená, že o vidieckú záhradu sa vôbec netreba starať. Aj upravenú vidieckú „džungľu“ treba vedieť správne usmerniť. Základom je výber vhodných rastlín a materiálov hneď pri jej realizácií a dokonalé premyslenie výsadby jednotlivých rastlín a zón záhrady.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Kvety do skalky: Toto je 7 najkrajších kvetov

pexels.com

Skalky sú, vďaka svojmu pomeru náročnosti a estetickosti, obľúbenou súčasťou mnohých okrasných záhrad. Hravo oživia kúty, kde by iné rastliny mali minimálnu šancu na prežitie. Zakladajú sa najmä na slnečných miestach s chudobnou pôdou. Ako samotný názov prezrádza, základom každej skalky je dostatok kameňov, kombinovaný so správnymi rastlinkami.

Pestovanie skalničiek

Kvety do skalky možno vysádzať v ktoromkoľvek ročnom období, no najrýchlejšie sa príjmu na jar alebo na jeseň. Pri výsadbe je dobré skalničkám narušiť koreňový bal, aby korene nerástli do kruhu.

Jednotlivé skalničky rozmiestňujte podľa času kvitnutia tak, aby skalka postupne kvitla počas celého roka. Po vysadení skalničiek môžete prázdne miesta vyplniť štrkom, drobnými kamienkami, prípadne mulčovacou kôrou.

Následná starostlivosť o skalku pozostáva už len zo skracovania skalničiek, čo podporuje ich rozrastanie a kvitnutie.

pexels.com
Skalničky vytvárajú farebné koberce

Ako vybrať kvety do skalky

Kvety, ktoré sa pestujú v skalkách, musia zniesť celodenné slnko, málo vody a plytkú neúrodnú a kamenistú pôdu. Spravidla ide o maximálne odolné trvalky, ktoré znesú plné slnko, suchú, neúrodnú pôdu a rýchlo sa rozrastajú.

Vhodné sú také druhy, ktoré dosahujú výšku maximálne 30 cm. Využiť možno trvalky, cibuľoviny, okrasné trávy, bylinky či menšie kry.

Najkrajšie druhy skalničiek

Skalnica Sempervivum

Skalnica, inak nazývaná skalná ruža, patrí medzi najvhodnejšie kvety do skalky. Tento rod zahŕňa 40 druhov trvaliek, ktoré vydržia extrémne suchá i mráz a nepotrebujú takmer žiadnu pôdu. Rastlina je typická svojimi listami v tvare roziet. Do skalky sú vhodné najmä nižšie druhy tejto trvalky.

pexels.com
Skalná ruža nepotrebuje takmer žiadnu pôdu

Materina dúška

Materina dúška je nezničiteľná skalnička, odolná voči mrazom aj horúčavám, plnému slnku ako aj drsnému zaobchádzaniu. Rýchlo zaplní všetky voľné miesta v skalke a ozdobí záhradu. Navyše ju možno využívať aj ako liečivú bylinku.

Klinček Dianthus

Rod zahŕňa vyše 300 druhov. Ide o stálozelené trvalky s krásnymi, voňavými kvetmi v odtieňoch ružovej, bielej a fialovej farby. Kvitnú koncom jari a počas leta.

pexels.com
Klinček kvitne v odtieňoch bielej, ružovej a fialovej

Anacyclus depressus

Táto rastlina pripomínajúca svojimi kvetmi sedmikrásku, je vďaka svojej odolnosti ideálnym kvetom na skalku. Kvitne na jar, malými, jemnými kvetmi, ktoré sa však hravo stanú dominantou skalky.

Poniklec obyčajný

Poniklec nie je v našich končinách typickou súčasťou záhrad, a preto jeho umiestnenie na skalku, ju dokonale odlíši a vytvorí z nej netradičnú dominantu. Rastlina kvitne skoro na jar fialovými kvetmi, po odkvitnutí ktorých ostávajú na stonkách výrazné hlavičky zo semenami.

pexels.com
Poniklec vytvorí netradičnú dominantu

Lomikameň Saxifraga

Rod Lomikameň zahŕňa rastliny, ktoré sa bežne vyskytujú v artických alebo horských ekosystémoch. Patrí sem 400 druhov rastlín, ktoré kvitnú počas leta v bielej, ružovej, červenej, žltej či fialovej farbe.

Zvonček Campanula

Tento rod ukrýva druhy rôznych pestrých farieb. Niektoré druhy zvončekov sú vhodné do klasických záhonov, no nájdeme tu aj druhy vhodné na skalku, ktoré vytvárajú nádherné vankúšiky z kvietkov v tvare zvončeka.

pexels.com
Jemné kvietky v tvare zvončekov vytvárajú farebné koberčeky

Ďalšími zaujímavými kvetmi do skalky sú: flox, plesnivec, nezábudka, kostrava, bradník, levanduľa či ker borievky. Fantázií sa medze nekladú. Základom je, si pred výsadbou dobre naplánovať rozmiestnenie stanovíšť jednotlivých rastlín.