Vidiecká záhrada je ideálne miesto na relax. Toto by v nej určite nemalo chýbať

Dodnes si pamätám na rozľahlú záhradu u starých rodičov, kde som trávila množstvo letných dní. Veľké stromy, množstvo kvetov, breh s lesnými jahodami, skalnatá pivnička, drevené sedenie pod veľkými košatými stromami. Dokonalý priestor na detské šantenie. Dnes som už síce o niečo staršia, no podobné miesta ma fascinujú stále, o to viac ma teší, že čaro vidieckých záhrad sa opäť stáva moderným.

Ja už mám presne v hlave, ako bude vyzerať môj vlastný kúsok sveta, a vy? V článku som pre vás pripravila inšpiráciu, ako si vytvoriť tú najkrajšiu vidiecku záhradu.

Vidiecka záhrada v súčasnosti

Kým v minulosti bola hlavnou úlohou vidieckej záhrady jej funkčnosť (pestovanie ovocia, zeleniny, byliniek) dnes sa vidiecke záhrady dostávajú do popredia najmä ako miesto, ktoré poskytuje útočisko pred hektickým mestským životom. Vidiecka záhrada má svoju špecifickú atmosféru, ktorá ponúka priestor na oddych po ťažkom pracovnom týždni a načerpanie novej energie.

V minulosti bolo hlavnou úlohou vidieckej záhrady prinášať úžitok

Hoci typické vidiecke záhrady s modernou dobou postupne upadali do zabudnutia, tento trend je dávno preč. Keďže v poslednej dobe si čoraz viac ľudí uvedomuje, že výdobytky modernej technológie nie sú všetko a je potrebné si od nich občas aj oddýchnuť, vidiecké záhrady ako poznali naše babičky sa opäť vracajú na výslň.

Ako si ju vytvoriť – základná charakteristika

Pri budovaní vidieckej záhrady je potrebné mať na pamäti, že pravá vidiecká záhrada by mala byť nenásilne prepojená s okolitou prírodou. Charakter rastlín záhrady by teda mala určovať lokalita, v ktorej sa záhrada nachádza.

Čaro vidieckej záhrady spočíva v jej prirodzenosti. Zabudnite preto na dokonalé zastrihnuté kry a upravený trávnik. Prenechajte priestor radšej lúke, živému plotu a kvetinovým záhonom hmýriacimi všetkými možnými farbami. Pokiaľ to rozmery záhrady dovoľujú, rozdeľte ju na viacero častí.

Pri výbere použitých materiálov sa zamerajte na čisto prírodné materiály, ideálne nachádzajúce sa prirodzene v danej lokalite.

Pestrofarebné kvety, to je základ pravej vidieckej záhrady

Rastliny vo vidieckej záhrade

Vidieckú záhradu je ideálne rozdeliť na viac častí a v každej časti prispôsobiť vysadené rastliny.

  1. Úžitková časť záhrady so zeleninovými záhonmi – v zeleninových záhonoch môžete pestovať zeleninu podľa vlastného výberu. Ideálnym spôsobom pestovania zeleniny, ktorý krásne doplní vidieckú záhradu je spoločné pestovanie. Zeleninové záhony môžete doplniť aj rôznymi letničkami.
  2. Maloplošný vidiecký sad – ovocné stromy a vidiecká záhrada idú ruka v ruke. Pestovať môžete rôzne druhy drevín, menšieho aj väčšieho vzrastu a vytvoriť tak v záhrade rôzne zákutia.

Ostatné druhy rastlín môžete v záhrade rozmiestniť podľa vlastného uváženia tak, aby záhrada ako celok pôsobila čo najprirodzenejšie a zároveň tvorila viacero malých zákutí. V správnej vidieckej záhrade by rozhodne nemali chýbať rôzne druhy kvetov.

Rastliny vo vidieckej záhrade
  • Letničky – astry, papuľky, láskavce, slnečnice, aksamietnice, okrasné maky, astrovky, netýkavky, kapucínky, cínie, slamienky, hrachor, astrovky, rezedy, nevädza, černušky,
  • Dvojročky a trvalky – nezábudky, sirôtky, cheiranty, sedmokrásky, náprstníky, margarétky, pivónie, topoľovky, divozel, klinčeky,
  • Cibuľoviny – ľalie, georgíny, gladioly, tulipány, narcisy, krókusy, snežienky,
  • Bylinky – levanduľa, šalvia, materiná dúška, nechtík, myší chvostík, kocúrik, mäta, medovka, rumanček, saturejka, repík, alchemilka,
  • Okrasné dreviny – orgován, kéria, vajgélia, okrasná ríbezľa, dulovec
  • Popínavé rastliny – šípková ruža, plamienok, vistériam,
  • Ovocné dreviny – jabloň, hruška, slivka, orech, marhuľa, čerešňe, višne, maliny.

Jednotlivým rastlinám nebráňte v tom, aby sa miešali. Skôr naopak. Nechajte ich bujniet a žiť si „svojím životom“.

Pôvab vidieckej záhrady je v jej bujnosti

Vidiecka architektúra a jej prvky

Základ vidieckej záhrady by mali tvoriť prírodné materiály ako je voda, kameň a drevo. Využiť ich možno v rôznych smeroch:

Chodníčky

Jednotlivé časti záhrady poprepájajte nenápadnými chodníčkami. Najkrajšie ukážu chodníky z prírodného kameňa, ktoré sú ľahké na realizáciu a pôsobia veľmi prirodzene. Využiť však môžete aj štrkové chodníčky, či chodníčky z mulčovacej kôry alebo drvenej škridly.

Miesta na posedenie

Aby ste si záhradu mohli naplno užiť, určite by v nej nemalo chýbať viacero miest na posedenie. Vytvoriť si môžete tiché zákutie pod korunami stromov s hojdacou sieťou, ohnisko s drevenými lavičkami na sedenie a zabudnúť by ste nemali ani na jednoduchý drevený altánok, aby ste si čaro záhrady mohli užiť za každého počasia.

Jazierka – vodné prvky, potôčiky

Vodné plochy dodajú vidieckej záhrade romantický nádych. Pri ich realizácií však zabudnite na plastové jazierka či umelé fontánky. Jazierko by malo pôsobiť čo najprirodzenejšie, preto ho radšej vyložte kameňmi a nechajte obrásť viacerými druhmi rastlín. Vodné plochy vo vidieckej záhrade môžete doplniť aj živými rybkami.

Živé ploty

Vidiecká záhrada žije z priechodných a optických osí. Jednotlivé zóny záhrady je preto efektívne rozdeliť popínavými rastlinami alebo živými plotmi z rôznych druhov rastlín. Takýmto spôsobom  je možné aj efektívne oddeliť záhradu od susediacich budov a vytvoriť súkromie.

Vidiecke dekorácie

Ak túžite po doplnení záhrady rôznymi dekoráciami, určite využite niečo tradičné a vyhnite sa trpaslíkom, škriatkom a iným moderným nápadom. Naopak, ideálnymi dekoráciami budú staré košíky, kovové, alebo drôtené nádoby, vtáčie búdky, holubníky alebo staré kolesá z voza.

Ako dekorácie do vidieckej záhrady možno použiť aj rôzne staré predmety

Dieľňa, drevník, altánok

Správni kutilovia by nemali zabudnúť vytvoriť si v záhrade svoj pracovný kútik. Zabudnite však na kupované kutilské domčeky. Namiesto vyčančaných záhradných domčekov z obchodu, vidiecku záhradu efektívne dotvorí jednoduchá dieľňa alebo drevník zhlobený z jednoduchých drevených dosiek. Presne taký, na aký boli zvyknutí naši starí rodičia.

Kompost

K vidieckej záhrade jednoznačne patrí aj kompost, ktorý poslúži na spracovanie odpadu z jednotlivých rastlín. Umiesniť by ste ho mali na koniec záhrady mimo oddychových zón, aby nepôsobil rušivo. Namiesto kupovaného plastového kompostéru, stiahnite radšej po kompostovisku z dreva.

Pravá vidiecká záhrada má svoje čaro, ktoré spočíva práve v jej bujnosti. Nesnažte sa preto za každú cenu jednotlivé rastliny usmerňovať, zastrihávať do dokonalých tvarov a linkovať ich rast do radu ako takých vojakov. Nechajte im dostatok životného priestoru.

To však samozrejmé neznamená, že o vidieckú záhradu sa vôbec netreba starať. Aj upravenú vidieckú „džungľu“ treba vedieť správne usmerniť. Základom je výber vhodných rastlín a materiálov hneď pri jej realizácií a dokonalé premyslenie výsadby jednotlivých rastlín a zón záhrady.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

11 najlepších izbových rastlín do domácnosti

shutterstock

Izbové rastliny dodávajú vašej domácnosti esenciu útulného domova. Okrem svojho unikátneho vzhľadu majú množstvo zdravotných benefitov.

Exotická palma

Nádherná elegantná rastlina miluje svetlé miestnosti, kde vynikne svojimi zelenými tenkými listami, ktoré spolu tvoria nádherný celok. Ak ste sa rozhodli siahnuť po palme, výber máte skutočne rozmanitý. Jedna z najbežnejších paliem v slovenských domácnostiach je Ďatlovník, ktorý dosahuje 2 metre na výšku, aj šírku. Stane sa tak nádhernou dominantou vašej domácnosti.

pexels.com

Umiestnite palmu na slnkom preliate miesto, kde bude mať priestor na svoj rast. Pravidelné zalievanie a rosenie listov je pre rastlinu kľúčové, čo v prípade nesprávnej starostlivosti dá ihneď najavo svojim vzhľadom. Pri dobrej starostlivosti bude vaším spoločníkom na dlhé roky.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Odolná Dracena

Pri exotických tropických rastlinách ešte ostaneme. Dracena je jedna z najodolnejších mohutných izbových rastlín, ktoré milujú veľké priestory. Dorastá do výšky až 3-5 metrov a oplýva bohatým porastom. Dracena vás ohúri svojimi veľkými lesklými, kožovitými listami s pravidelnými výrezmi po obvode.

pexels.com

Najlepšie sa jej darí v svetlých miestnostiach, no neznesie priame slnko. Ako pri každej tropickej rastline, podstatná je zálievka a vlhkosť. Okrem pravidelnej zálievky nezabudnite na rosenie listov, čo zvlhčí okolitý vzduch.

Kvetinová Begónia

Okrem veľkých, dominantných rastlín, siahnite aj po krásnych rozkvitnutých begóniách. Či už siahnete po ružových žltých alebo fialových, všetky vám budú robiť radosť. Begónie sú nenáročné. Okrem balkónových a záhradných odrôd, je stále bežnejšie pestovanie tejto krásnej rastliny v izbových podmienkach.

pexels.com

Begónia má rada nepriame slnko a vlhkú pôdu. Hoci begónia pochádza z tropických oblastí, nadmerná vlhkosť jej prekáža. Priveľa vody a rosenie rastliny rozhodne nie je najlepšia kombinácia. Pre krásne kvety nezabudnite rastlinu pravidelne hnojiť.

Podmanivá Orchidea

Jedna z najkrajších izbových rastlín je orchidea. Zaujímavé kvety, veľké kožovité listy a hnedo-sivé vzdušné korene učarovali nejednej rodine. Pri pestovaní si stačí dať pozor najmä na pravidelnú zálievku, ktorá dopraje rastline dostatok vlahy.

pexels.com

Na výber máte veľkú farebnú škálu aj rôzne veľkosti rastliny, čo vám umožní vyzdobiť váš domov, podľa vašich možností.

Nenáročné Fikusy

Fikus patrí k izbovým rastlinám, ktoré majú tie najmenšie nároky. Dobre sa im darí na slnku aj v polotieni. Postačuje im letná zálievka dvakrát do týždňa a v zime len raz. Na výber máte z viac ako 2 000 druhov, čo vám umožňuje zladiť rastlinu s dizajnom vašej miestnosti.

pexels.com

Fikus patrí k najpestovanejším izbovým rastlinám vôbec. Vo vašej domácnosti preto nemôže chýbať.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Elegantný Lopatkovec

Ak hľadáte rastlinu, ktorá vám oživí priestor a prinesie prvky elegancie, práve ste ju našli. Lopatkovec sa vyznačuje väčšími listami, v tvare lopatky a dlhými vzpriamenými bielymi kvetmi, ktoré tvoria prirodzenú, prírodnú kyticu.

pexels.com

Lopatkovec patrí medzi tropické rastliny, ktoré milujú vlhko a vyhovuje im polotieň. Ak dodržíte správnu zálievku, rosenie listov a pravidelné hnojenie, vydrží vám kvitnúť veľmi dlho.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Farebná Kalanchoe

Ak si váš interiér žiada pestrofarebnú nádielku farby, určite siahnite po kalanchoe. Môžete si vybrať z mnohých farebných kombinácií a radiť z rozkvitnutých kvietkov vám bude robiť po dobu 5 týždňov.

pexels.com

Starostlivosť je veľmi jednoduchá. Rastlina nemá žiadne maniere, dariť sa jej bude na slnku i v tieni. Dokonca si nevyžaduje ani častú zálievku.

Roztomilé Azalky

Azalka je pôvodom z Číny, kde sa tvorí súčasť nádherných záhradných kríkov. V našich podmienkach sme si ju vyšľachtili ako izbovú a záhradnú rastlinu, ktorá vyzerá úžasne. Záplava lievikovitých kvetov pôsobí veľmi ukľudňujúco.

pexels.com

Starostlivosť o rastlinu vám zabezpečí zdravú a dlhokvitnúcu rastlinu. Umiestnite ju na svetlé miesto, kde jej doprajete pravidelný pitný režim. Stačí sa len orientovať podľa pôdy, ak je suchá, azalky potrebujú vodu.

Užitočná chryzantéma

Okrem svojej kvetinovej nádielky, vám chryzantéma navyše čistí vzduch najefektívnejšie zo všetkých izbových rastlín. Rastlinke sa dobre darí na slnečnom mieste, vyžaduje si výdatnú zálievku a znesie aj nižšie teploty 5-10° Celzia, preto ju po odkvitnutí, môžete posadiť aj do záhradky.

pexels.com

Liečivé aloe vera

Niektoré druhy aloe vera majú vynikajúce liečivé účinky, ktoré si môžete dopestovať aj u vás doma. Aloe navyše vyzerá krásne. Tento sukulent vás nadchne svojou nenáročnosťou. V letných mesiacoch si vyžaduje len minimum zálievky a v zimných mesiacoch ju nepotrebuje vôbec.

pexels.com

Postavte si črepník s aloe na priame slnko a uvidíte, ako sa bude rastlinke dobre dariť. Akékoľvek kožné zmeny, či porezanie sú pre aloe hračkou. Stačí odrezať malý kúsok listu a na postihnuté miesto priložiť aloe. Pocítite zaručenú úľavu.

Ťahavý brečtan

Brečtan je veľmi prispôsobivý, čím vám zabezpečí ľahšie rozhodovanie, kam rastlinu umiestniť. Ak zabezpečíte brečtanu pravidelné rosenie listov, bude sa mu dariť vynikajúco. Zelenolistá odroda má radšej tieň, pričom farebnejšie odrody preferujú slnečné miesto.

pexels.com

Brečtan rastie pomerne rýchlo, čo si vyžaduje občasné zastrihávanie listov do jednotného tvaru. Zabezpečíte si tak veľkosť rastliny, ktorá vyhovuje práve vášmu priestoru a navyše skrotíte popínavosť rastliny.

Popínavé rastlinky vyzerajú skvele na vysokých poličkách. Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on