Vidiecká záhrada je ideálne miesto na relax. Toto by v nej určite nemalo chýbať

Dodnes si pamätám na rozľahlú záhradu u starých rodičov, kde som trávila množstvo letných dní. Veľké stromy, množstvo kvetov, breh s lesnými jahodami, skalnatá pivnička, drevené sedenie pod veľkými košatými stromami. Dokonalý priestor na detské šantenie. Dnes som už síce o niečo staršia, no podobné miesta ma fascinujú stále, o to viac ma teší, že čaro vidieckých záhrad sa opäť stáva moderným.

Ja už mám presne v hlave, ako bude vyzerať môj vlastný kúsok sveta, a vy? V článku som pre vás pripravila inšpiráciu, ako si vytvoriť tú najkrajšiu vidiecku záhradu.

Vidiecka záhrada v súčasnosti

Kým v minulosti bola hlavnou úlohou vidieckej záhrady jej funkčnosť (pestovanie ovocia, zeleniny, byliniek) dnes sa vidiecke záhrady dostávajú do popredia najmä ako miesto, ktoré poskytuje útočisko pred hektickým mestským životom. Vidiecka záhrada má svoju špecifickú atmosféru, ktorá ponúka priestor na oddych po ťažkom pracovnom týždni a načerpanie novej energie.

V minulosti bolo hlavnou úlohou vidieckej záhrady prinášať úžitok

Hoci typické vidiecke záhrady s modernou dobou postupne upadali do zabudnutia, tento trend je dávno preč. Keďže v poslednej dobe si čoraz viac ľudí uvedomuje, že výdobytky modernej technológie nie sú všetko a je potrebné si od nich občas aj oddýchnuť, vidiecké záhrady ako poznali naše babičky sa opäť vracajú na výslň.

Ako si ju vytvoriť – základná charakteristika

Pri budovaní vidieckej záhrady je potrebné mať na pamäti, že pravá vidiecká záhrada by mala byť nenásilne prepojená s okolitou prírodou. Charakter rastlín záhrady by teda mala určovať lokalita, v ktorej sa záhrada nachádza.

Čaro vidieckej záhrady spočíva v jej prirodzenosti. Zabudnite preto na dokonalé zastrihnuté kry a upravený trávnik. Prenechajte priestor radšej lúke, živému plotu a kvetinovým záhonom hmýriacimi všetkými možnými farbami. Pokiaľ to rozmery záhrady dovoľujú, rozdeľte ju na viacero častí.

Pri výbere použitých materiálov sa zamerajte na čisto prírodné materiály, ideálne nachádzajúce sa prirodzene v danej lokalite.

Pestrofarebné kvety, to je základ pravej vidieckej záhrady

Rastliny vo vidieckej záhrade

Vidieckú záhradu je ideálne rozdeliť na viac častí a v každej časti prispôsobiť vysadené rastliny.

 1. Úžitková časť záhrady so zeleninovými záhonmi – v zeleninových záhonoch môžete pestovať zeleninu podľa vlastného výberu. Ideálnym spôsobom pestovania zeleniny, ktorý krásne doplní vidieckú záhradu je spoločné pestovanie. Zeleninové záhony môžete doplniť aj rôznymi letničkami.
 2. Maloplošný vidiecký sad – ovocné stromy a vidiecká záhrada idú ruka v ruke. Pestovať môžete rôzne druhy drevín, menšieho aj väčšieho vzrastu a vytvoriť tak v záhrade rôzne zákutia.

Ostatné druhy rastlín môžete v záhrade rozmiestniť podľa vlastného uváženia tak, aby záhrada ako celok pôsobila čo najprirodzenejšie a zároveň tvorila viacero malých zákutí. V správnej vidieckej záhrade by rozhodne nemali chýbať rôzne druhy kvetov.

Rastliny vo vidieckej záhrade
 • Letničky – astry, papuľky, láskavce, slnečnice, aksamietnice, okrasné maky, astrovky, netýkavky, kapucínky, cínie, slamienky, hrachor, astrovky, rezedy, nevädza, černušky,
 • Dvojročky a trvalky – nezábudky, sirôtky, cheiranty, sedmokrásky, náprstníky, margarétky, pivónie, topoľovky, divozel, klinčeky,
 • Cibuľoviny – ľalie, georgíny, gladioly, tulipány, narcisy, krókusy, snežienky,
 • Bylinky – levanduľa, šalvia, materiná dúška, nechtík, myší chvostík, kocúrik, mäta, medovka, rumanček, saturejka, repík, alchemilka,
 • Okrasné dreviny – orgován, kéria, vajgélia, okrasná ríbezľa, dulovec
 • Popínavé rastliny – šípková ruža, plamienok, vistériam,
 • Ovocné dreviny – jabloň, hruška, slivka, orech, marhuľa, čerešňe, višne, maliny.

Jednotlivým rastlinám nebráňte v tom, aby sa miešali. Skôr naopak. Nechajte ich bujniet a žiť si „svojím životom“.

Pôvab vidieckej záhrady je v jej bujnosti

Vidiecka architektúra a jej prvky

Základ vidieckej záhrady by mali tvoriť prírodné materiály ako je voda, kameň a drevo. Využiť ich možno v rôznych smeroch:

Chodníčky

Jednotlivé časti záhrady poprepájajte nenápadnými chodníčkami. Najkrajšie ukážu chodníky z prírodného kameňa, ktoré sú ľahké na realizáciu a pôsobia veľmi prirodzene. Využiť však môžete aj štrkové chodníčky, či chodníčky z mulčovacej kôry alebo drvenej škridly.

Miesta na posedenie

Aby ste si záhradu mohli naplno užiť, určite by v nej nemalo chýbať viacero miest na posedenie. Vytvoriť si môžete tiché zákutie pod korunami stromov s hojdacou sieťou, ohnisko s drevenými lavičkami na sedenie a zabudnúť by ste nemali ani na jednoduchý drevený altánok, aby ste si čaro záhrady mohli užiť za každého počasia.

Jazierka – vodné prvky, potôčiky

Vodné plochy dodajú vidieckej záhrade romantický nádych. Pri ich realizácií však zabudnite na plastové jazierka či umelé fontánky. Jazierko by malo pôsobiť čo najprirodzenejšie, preto ho radšej vyložte kameňmi a nechajte obrásť viacerými druhmi rastlín. Vodné plochy vo vidieckej záhrade môžete doplniť aj živými rybkami.

Živé ploty

Vidiecká záhrada žije z priechodných a optických osí. Jednotlivé zóny záhrady je preto efektívne rozdeliť popínavými rastlinami alebo živými plotmi z rôznych druhov rastlín. Takýmto spôsobom  je možné aj efektívne oddeliť záhradu od susediacich budov a vytvoriť súkromie.

Vidiecke dekorácie

Ak túžite po doplnení záhrady rôznymi dekoráciami, určite využite niečo tradičné a vyhnite sa trpaslíkom, škriatkom a iným moderným nápadom. Naopak, ideálnymi dekoráciami budú staré košíky, kovové, alebo drôtené nádoby, vtáčie búdky, holubníky alebo staré kolesá z voza.

Ako dekorácie do vidieckej záhrady možno použiť aj rôzne staré predmety

Dieľňa, drevník, altánok

Správni kutilovia by nemali zabudnúť vytvoriť si v záhrade svoj pracovný kútik. Zabudnite však na kupované kutilské domčeky. Namiesto vyčančaných záhradných domčekov z obchodu, vidiecku záhradu efektívne dotvorí jednoduchá dieľňa alebo drevník zhlobený z jednoduchých drevených dosiek. Presne taký, na aký boli zvyknutí naši starí rodičia.

Kompost

K vidieckej záhrade jednoznačne patrí aj kompost, ktorý poslúži na spracovanie odpadu z jednotlivých rastlín. Umiesniť by ste ho mali na koniec záhrady mimo oddychových zón, aby nepôsobil rušivo. Namiesto kupovaného plastového kompostéru, stiahnite radšej po kompostovisku z dreva.

Pravá vidiecká záhrada má svoje čaro, ktoré spočíva práve v jej bujnosti. Nesnažte sa preto za každú cenu jednotlivé rastliny usmerňovať, zastrihávať do dokonalých tvarov a linkovať ich rast do radu ako takých vojakov. Nechajte im dostatok životného priestoru.

To však samozrejmé neznamená, že o vidieckú záhradu sa vôbec netreba starať. Aj upravenú vidieckú „džungľu“ treba vedieť správne usmerniť. Základom je výber vhodných rastlín a materiálov hneď pri jej realizácií a dokonalé premyslenie výsadby jednotlivých rastlín a zón záhrady.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zimná záhrada ako súčasť domu je zelený úkryt plný harmónie

shutterstock

Túžite po úzkom spojení s prírodou a rozšírením obytného priestoru vášho domu? Zimná záhrada je ideálnym riešením, ako dosiahnuť  oboje.

pinterest

Zelená oáza pokoja a príjemnej atmosféry sa stane vašim najobľúbenejším úkrytom či miestom pre dovolenku od každodennej rutiny. Počas celého roka či teplejších období.

Závisí len na vás, pre akú možnosť sa rozhodnete. Či pre „studenú“ zimnú záhradu, ktorá vám pomôže pri pasívnom vykurovaní domu a bude miestom pre prezimovanie okrasných rastlín, alebo pre „teplú“ záhradu so zabudovaným vykurovacím systémom, v ktorej budete môcť tráviť čas po všetky ročné obdobia.

pinterest

Zimná záhrada sa stane pohodlným miestom v dome, v ktorom môžete oddychovať, hostiť návštevy či  v pokoji pracovať. Navyše, získavate úžitkovú plochu pre vašu dispozíciu.

Zimná záhrada predstavuje samostatnú konštrukciu, ktorá sa vsádza do betónového základu alebo vymurovanej podmurovky a v hornej časti sa uchytí do priľahlej steny.

Samovoľné riešenie prístavby môže narušiť hmotu vášho domu a namiesto úžitku vám  prinesie technické komplikácie súvisiace s napojením na izoláciu. K pripojeniu zimnej záhrady už k hotovej stavbe, ktorá už má nejaký rôčik za sebou, je potrebné pristúpiť opatrne a ideálne sa poradiť s odborníkmi. Samozrejme, aj v ostatných prípadoch.

Pre výborný funkčný a zároveň aj vizuálny výsledok sa oplatí na zimnú záhradu myslieť vopred. Zakomponovať ju už do projektu domu a jej realizáciu po ukončení stavby domu odložiť. V prípade murovaného domu, do doby, keď sa príbytok zbaví prebytočnej vlhkosti.

pinterest

Materiálom, azda najtypickejším a najprirodzenejším pre útulnosť priestoru a dokonalej súhry so zeleňou okrasných rastlín je drevo. Samozrejme, pre trvácnosť a kvalitu konštrukcie musí spĺňať vysoké kvalitatívne štandardy. Pre zvýšenie pevnosti a nosnosti sa používajú plasty a hliník.

Výber podlahy v zimnej záhrade závisí od jej funkcie. Ak v nej budete tráviť veľa času, zvoľte si kamennú či keramickú podlahu  s povrchom upraveným proti šmyku.

Ďalšiu alternatívu môžete nájsť aj v dreve, pri ktorom však netreba zabudnúť na jeho citlivosť na vlhkosť. Ak zimná záhrada bude slúžiť predovšetkým ako skleník pre vaše rastliny, podlahu vytvoríte aj zo štrkopiesku, či  napríklad zámkovej dlažby.

pinterest

Dôležitý kúsok skladačky pre trvácnosť  zimnej záhrady tvorí vetranie. Vzduch do záhrady môže prúdiť do záhrady nielen cez okná a dvere, ale aj pomocou vetracích mriežok, vďaka elektrickým ventilátorom  či vetrákom.

Ďalším spôsob, ako výborne vyvetrať a zároveň sa vyhnúť prievanu zabezpečujú výklopné strešné okná.

Zaujímavé riešenie nájdete aj v posuvnej streche, ktorú možno ovládať elektronicky a nastaviť zmenu jej polohy pomocou snímačov, ktoré zachytávajú zmeny počasia a adekvátne na ne reagujú.

pinterest

Príjemný pocit splynutia s okolím domova umožňujú sklá fasády, ktoré púšťajú slnečné lúče dovnútra. Ak ich je v teplom období veľa ich tepelnú silu dokážu spoľahlivo regulovať rolety, žalúzie či klimatizácia. V súčasnosti sú dostupné riešenia aj skiel so solárnou ochranou, ktoré vpúšťajú do priestoru menej žiarenia.

Ak nemáte radi ich čisteniel, samočistiace sklá budú pre vás správnou voľbou. Na ich udržiavanie stačí, ak zaprší alebo ich opláchnete vodou.

pinterest

Konštrukcia zimnej záhrady z kvalitných materiálov je začiatkom. Na vybudovanie miesta harmónie, do ktorého budete chodiť čerpať pozitívnu energiu potrebujete nielen myšlienku projektu, pomoc odborníka, či túžbu, potrebujete vzťah, lásku k prírode a čas na starostlivosť  o samotnú záhradu.

Chcieť zimnú záhradu len preto, že je trendy, na fotografiách vyzerá dobre, alebo v tej, ktorú majú vaši priatelia, ste sa cítili skvele, môže byť mačkou vo vreci.

Keď bude treba vyberať rastlinky, správne vetrať v každom ročnom období, ľahko na vás vyskočí, poškriabe vás a odradí natoľko, že zo záhrady sa stane priestor na odkladanie zbytočností alebo v lepšom prípade terasa za sklom.

Už predtým, ako začnete zvažovať jej stavbu, by ste mali mať jasno minimálne v rastlinách, ktoré v nej chcete pestovať. Ich výber úzko súvisí s rozhodnutím pre vykurovanie záhrady. Obľúbeným variantom  je temperovaná záhrada, v ktorej teplota v zime neklesne pod päť až desať stupňov. Zväčša vyhovuje väčšine rastlín.

pinterest

Nakoniec, čerešničkou na torte, ktorú si pri realizácii zimnej záhrady vychutnáte je jej zariadenie. Nábytok by mal ladiť nielen s vašou náturou, ale aj s atmosférou zvyšku vášho domova.

pinterest

Výhody:

 • Zimná záhrada príjemne oživí a obohatí atmosféru bývania.
 • Poskytne vám a vaším hosťom miesto plné pozitívnej slnečnej energie v obklopení zelene.
 •  Zväčší úžitkovú plochu vašej nehnuteľnosti.
 • Vytvorí  vám úkryt pred svetom, starosťami a za vašu starostlivosť vás odmení pokojom a relaxom.
 • Stane sa miestom pre spoločné rodinné, večere, raňajky, posedenia s priateľmi či rodinou.
 • Poskytne priestor a funkciu skleníka pre pestovanie nielen okrasných rastlín, ale aj byliniek či drobnej zeleniny.

Nevýhody:

 • Jej prístavba zvýši počiatočné stavebné náklady na vytvorenie vášho domova.
 • V prípade využitia technologických vychytávok, možno rátať s nutnými opravami, ktoré vás môžu prekvapiť vďaka sile prírody. Odporúča sa investovať do kvalitných materiálov a jej realizáciu riešiť s odborníkmi.
 • Sklenené tabule si vyžadujú úpravu a čistenie, na ktoré si budete musieť zvyknúť.
 • Výber rastlín, starostlivosť o ne stojí nielen peniaze aj váš čas. Bez vzťahu k zeleni a manuálnej práci s hlinou si projekt radšej trikrát premyslite.