Ideálne je, ak jeden z kľúčov pre istotu hneď na začiatku bývania zveríte dôveryhodnému susedovi či blízkej rodine. Čo však v prípade, ak takýto plán B nemáte? Nevešajte hlavu! Tu je pár osvedčených rád, ako postupovať, keď vás prekvapia zabuchnuté dvere.
Požiadajte o pomoc
Ak žijete pod jednou strechou s rodičmi, partnerom či priateľmi, zavolajte im a povedzte čo sa stalo. Nemusia byť nadšení z neplánovaného návratu domov, no stále je to lepšie ako stáť v papučiach predo dvermi alebo mrznúť v zime. Ak žijete v nájomnom byte obráťte sa so žiadosťou o pomoc na prenajímateľa. Určite má u seba kópiu kľúča a podá vám rýchlo pomocnú ruku.
Skontrolujte okná
Za normálnych okolností určite nenechávate otvorené okná, ale keďže vymknutie dverí je vecou náhody, pre istotu ich skontrolujte. Ak bývate v rodinnom dome či v prízemnom byte a existuje nádej, že v danej chvíli zostalo čo i len jedno okno pootvorené – chopte sa šance! Práve balkóny a okná sú dokonalým vstupným bodom. Buďte však opatrní a nepúšťajte sa do kaskadérskych kúskov vo výške, kde by ste mohli ľahko stratiť balans. Je dobré si tiež uvedomiť, aký nábytok a predmety sa nachádzajú za oknom, pretože by vám mohli skomplikovať vchádzanie.
Trik s kreditkou
Ak ste milovníkom akčných filmov tento trik určite poznáte. Za pokus však stojí iba v prípade, že máte štandardný pružinový zámok. Ako nástroj záchrany vám poslúži kreditka, alebo akákoľvek iná podobná laminátová kartička. Skúste si vybrať takú, ktorá vám už nebude chýbať, pretože ju pravdepodobne zničíte. Kartičku zohnite do 45° uhla, zasuňte ju do štrbiny dverí v oblasti jazýčka a skúste nájsť ten správny bod. Ak však máte bezpečnostné dvere, ktoré obsahujú vložkou ovládané centrálne uzamykanie a nastaviteľné body uzáveru, na kartičky z plastov rovno zabudnite.
Jednoduché kovanie
Ak sú vaše dvere vybavené obyčajným kovaním, skúste z vonkajšej strany odmontovať upevňovacie skrutky a kovanie zložiť. Do otvoru na kľučku následne vložte štvorhran a skúsite ním otočiť. Dvere sa vám takto možno podarí otvoriť. Ak však nie ste technický typ a skrutkovač ste v ruke nikdy nedržali, nechajte to radšej na odborníka.
Ja to dokážem sám
Nesnažte sa otvoriť dvere násilím a vkladaním rôznorodých predmetov do zámku. Skrutkovače, vidličky, ihlice či iné páčidlá môžu veci len zhoršiť. Dvere nie sú lacná záležitosť. Vo výsledku vás svojpomocné otváranie dverí môže stáť oveľa viac, ako keby ste zavolali profesionála. Amatérske zásahy zvyčajne poškodia uzamykací systém a znehodnotia dvere aj vizuálne.
Zabuchnuté dvere nechajte na odborníkov
Napriek vyššie spomenutým tipom, najistejšie bude ak zabuchnuté dvere prenecháte odborníkom. Kľúčová služba váš problém dokáže profesionálne vyriešiť v priebehu niekoľkých minút. Vačšina z nich ponúka aj non-stop otváranie zabuchnutých dverí. Ak sa vám takáto nemilá udalosť stane v noci alebo počas víkendu, rátajte s tým, že si priplatíte. Faktom zostáva, že vo výsledku vás kvalitný zámočník vyjde lacnejšie, než nové dvere a vložky.
Ak máte bezpečnostné dvere, je dobré sa obrátiť na svojho predajcu. Ten najlepšie pozná typ dverí, spôsob ich zabezpečenia a uzamykania. Pri kúpe sofistikovanej zámkovej vložky dostanete špeciálne kľúče s vlastnou bezpečnostnou kartou s kódom, na základe ktorej vám bez problémov vyrobia náhradný kľúč. Dobrý predajca často ponúka aj spomínané non-stop služby. Pomôže vám tak vo chvíli, keď to budete najviac potrebovať.
Zabuchnuté dvere – to najdôležitejšie, čo by ste mali vedieť:
1. Nechajte minimálne jeden náhradný kľúč u dôveryhodnej osoby, ktorá býva neďaleko vás. V prípade zabuchnutia sa vám takáto poistka bude hodiť.
2. Podarilo sa vám v minulosti zabuchnúť tak, že kľúčik zostal zasunutý na druhej strane dverí? Investujte do bezpečnostnej priechodnej vložky. Dvere sa vďaka nej budú dať otvoriť aj v prípade, že v nich zostane zasunutý či dokonca pootočený kľúč.
3. Zabuchnuté dvere sa nepokúšajte vyraziť alebo vylomiť, došlo by k poškodeniu dverí i zárubne. Nevkladajte do zámku rôznorodé predmety, pretože pri svojpomocnom amatérskom zásahu môže dôjsť k poškodeniu uzamykacieho systému. Profesionálna kľúčová služba vám pomôže do niekoľkých minút.
4. Ak v zámku zostal zlomený kľúč, nepokúšajte sa vybrať z vložky jeho zvyšok. Neodborná manipulácia môže vložku posunúť a poškodiť. Zámočník časť zlomeného kľúča vyberie tak, že vložku budete môcť ďalej používať. Ak by sa to náhodou nepodarilo, vymení vám celú vložku.
5. Pred otvorením dverí je potrebné preukázať svoje trvalé bydlisko podľa občianskeho preukazu. Prechodné bydlisko sa preukazuje nájomnou zmluvou. Pokiaľ ju nemáte pri sebe, bude potrebná súčinnosť s majiteľom bytu, ktorý bude musieť prísť na miesto.
6. Zabuchnuté dvere môžu byť súčasťou poistenia, ako jedna z havarijných situácií v domácnosti. Ak máte uzatvorené takéto poistenie, obráťte sa priamo na asistenčnú službu, ktorá zabezpečí zámočníka a preplatí vám časť nákladov.
Zdroj foto: pixabay.com, pexels.com
Ako si vybrať a zbytočne nepreplatiť bezpečnostné dvere
Pri rekonštrukcii bytu vás pravdepodobne neminie výmena vstupných dverí za bezpečnostné dvere.
Pôvodné “papundeklové” dvere nepridávajú na kvalite spánku nikomu. Dvere, ktoré vie zlodej otvoriť jednoduchým vykopnutím ohrozujú nielen bezpečnosť vašej rodiny, ale hlavne vášho majetku.
Pri bytoch je otázka zabezpečenia vcelku jednoduchá. Ak nemáte byt na prízemí, tak možnosť prekonať byt cez balkón alebo okno je relatívne nízka.
Vaše úsilie by ste preto mali venovať výberu vhodných bezpečnostných dverí.
Bezpečnostné dvere môžu mať podľa európskej normy EN 1627 až EN 163 šesť bezpečnostných tried. Do bytu by ste si mali kúpiť dvere minimálnej 3. bezpečnostnej triedy.
5. a 6. trieda je primárne určená pre trezory. Triedy s označením plus, napr. 2+ a 3+ neexistujú. Ide len o marketingový trik výrobcov dverí ako si vypýtať za dvere viac peňazí.
Je dôležité vedieť pravdu.
Každé dvere, aj bezpečnostné sa dajú prekonať. Rozdiel je len v čase. Každá bezpečnostná trieda preto udáva, aký čas potrebuje útočník na prekonanie takýchto dverí.
- Bezpečnostná trieda 2 má celkový čas skúšky na prekonanie 15 minút.
- Bezpečnostná trieda 3 má celkový čas skúšky na prekonanie 20 minút.
- Bezpečnostná trieda 4 má celkový čas skúšky na prekonanie 30 minút.
Norma tiež presne nehovorí, akým spôsobom majú byť dvere zabezpečené. Zabezpečovací systém je know how výrobcu.
Ak napr. v bezpečnostnej triede 4 potrebuje menej istiacich bodov ako konkurent, je len jeho šikovnosť. Alebo inými slovami počet istiacich bodov, hrúbka dverí nemá až taký výrazný vplyv na zaradenie do triedy ako konštrukčný systém.
Najlacnejšie bezpečnostné dvere sú bez certifikátu
Dvere, ktoré sa tvária na prvý pohľad ako bezpečnostné za nízku cenu a bez bezpečnostného certifikátu sú falošné. Pochádzajú od neznámych výrobcov zvyčajne z Číny alebo Poľska a veľa ľudí sa dá zlákať najmä nízkou cenou. (zhruba okolo 300 €)
Ak nechcete získať falošný pocit bezpečia, vyhnite sa týmto nepodarkom. Najlepšie je získať od výrobcu alebo predajcu platný bezpečnostný certifikát, ktorý potvrdí pravosť takýchto dverí. Inak útočník prekoná tieto dvere veľmi jednoducho.
Ako si vybrať bezpečnostné dvere?
Bezpečnostné dvere majú niekoľko kríterií, podľa ktorých si viete porovnať kvalitu a cenu od viacerých výrobcov.
- Bezpečnostná trieda dverí – Vyberte si minimálne tretiu bezpečnostnú triedu, ktorá bude chrániť váš majetok.
- Rozmery zárubne – Svetlá šírka by mala byť minimálne 80 cm aj kvôli rozmerom a sťahovaniu nábytku.
- Protipožiarna ochrana – Väčšinou nájdete dvere, ktoré majú ochranu pred požiarom minimálne 30 minút, 45 alebo 60 minút.
- Protihluková ochrana – Na výber máte protihlukové zabezpečenie 37 dB, 39 dB alebo 42 dB.
- Bezpečnostná zárubňa, ktorá je jedna z najdôležitejších prvkov bezpečnostných dverí.
Bezpečnostná vložka a kovanie dverí
Pri kúpe dverí by ste mali venovať pozornosť aj bezpečnostnej vložke dverí (laicky zámok). Tá by mala byť v rovnakej bezpečnostnej triede. Nie je nič horšie, ako si kúpiť dvere vysokej bezpečnostnej triedy a slabú bezpečnostnú vložku.
Vložky sú zvyčajne určené pre danú bezpečnostnú triedu. Je pravdou, že najčastejšou metódou “vlámania” sa do vášho bytu alebo domu je použitie kľúča, ktorý páchateľ získa. Zvyčajne sa to deje tak, že požičiate napr. susedovi kľúč, ktorý si spraví kópiu a posunie niekomu inému. Pri takýchto kľúčoch mu stačí len fotografia a zámočník podľa nej kľúč vyrobí.
Pri kvalitnejších profiloch vám kľúč nespravia bez oprávnenia, ktoré dostanete len vy spolu s bezpečnostnou vložkou. Stále však platí, že si dávajte veľký pozor, komu požičiavate kľúč od vášho bytu. Je to totiž najslabší bezpečnostný článok.
Uzamykacie a istiace body
Bezpečnostné dvere sa medzi sebou líšia rozdielnym počtom istiacich, resp. uzamykacích bodov. Tu by som chcel zdôrazniť, že počet bodov za hlavné kritérium výberu nepovažujte.
Dôležitejšie je zaradenie dverí do bezpečnostnej triedy a tiež samotná kvalitná zárubňa a bezpečnostná vložka.
Vzhľad bezpečnostných dverí
Bezpečnostné dvere, zárubne i kovanie by mali spĺňať nielen kvalitatívne parametre, ale aj dobre vyzerať a ladiť s interiérom.
Výrobcovia ponúkajú množstvo farebných a materiálových prevedení povrchu dverí, zladenia zárubne, ale i dvojfarebné prevedenie. Vnútorná časť dverí tak má farbu zladenú s interiérom.
Značky dverí
Dve najznámejšie značky bezpečnostných dverí na Slovensku sú firmy ADLO a Sherlock. Majú podobný sortiment s podobnými cenami. Ich štandardné dvere do bytu komplet so všetkým vychádzajú na zhruba okolo 1 000 €.
Záver
Bezpečnostné dvere sú v byte pri ochrane majetku najdôležitejšou súčasťou. Ich výber peto netreba podceniť. Falošné bezpečnostné dvere vám dajú len falošný pocit bezpečia a v konečnom dôsledku vás môžu stáť poriadne draho. Pri výbere oslovte známe značky, ktoré disponujú platnými bezpečnostnými certifikátmi. Najlacnejšie bezpečnostné dvere by sa vám nemuseli vôbec vyplatiť.