Pri rekonštrukcii bytu vás pravdepodobne neminie výmena vstupných dverí za bezpečnostné dvere.

Pôvodné “papundeklové” dvere nepridávajú na kvalite spánku nikomu. Dvere, ktoré vie zlodej otvoriť jednoduchým vykopnutím ohrozujú nielen bezpečnosť vašej rodiny, ale hlavne vášho majetku.

Pri bytoch je otázka zabezpečenia vcelku jednoduchá. Ak nemáte byt na prízemí, tak možnosť prekonať byt cez balkón alebo okno je relatívne nízka.

Vaše úsilie by ste preto mali venovať výberu vhodných bezpečnostných dverí.

Bezpečnostné dvere môžu mať podľa európskej normy EN 1627 až EN 163 šesť bezpečnostných tried. Do bytu by ste si mali kúpiť dvere minimálnej 3. bezpečnostnej triedy.

5. a 6. trieda je primárne určená pre trezory. Triedy s označením plus, napr. 2+ a 3+ neexistujú. Ide len o marketingový trik výrobcov dverí ako si vypýtať za dvere viac peňazí.

Je dôležité vedieť pravdu.

Každé dvere, aj bezpečnostné sa dajú prekonať. Rozdiel je len v čase. Každá bezpečnostná trieda preto udáva, aký čas potrebuje útočník na prekonanie takýchto dverí.

  • Bezpečnostná trieda 2 má celkový čas skúšky na prekonanie 15 minút.
  • Bezpečnostná trieda 3 má celkový čas skúšky na prekonanie 20 minút.
  • Bezpečnostná trieda 4 má celkový čas skúšky na prekonanie 30 minút.

Norma tiež presne nehovorí, akým spôsobom majú byť dvere zabezpečené. Zabezpečovací systém je know how výrobcu.
Ak napr. v bezpečnostnej triede 4 potrebuje menej istiacich bodov ako konkurent, je len jeho šikovnosť. Alebo inými slovami počet istiacich bodov, hrúbka dverí nemá až taký výrazný vplyv na zaradenie do triedy ako konštrukčný systém.

Najlacnejšie bezpečnostné dvere sú bez certifikátu

Dvere, ktoré sa tvária na prvý pohľad ako bezpečnostné za nízku cenu a bez bezpečnostného certifikátu sú falošné. Pochádzajú od neznámych výrobcov zvyčajne z Číny alebo Poľska a veľa ľudí sa dá zlákať najmä nízkou cenou. (zhruba okolo 300 €)

Ak nechcete získať falošný pocit bezpečia, vyhnite sa týmto nepodarkom. Najlepšie je získať od výrobcu alebo predajcu platný bezpečnostný certifikát, ktorý potvrdí pravosť takýchto dverí. Inak útočník prekoná tieto dvere veľmi jednoducho.

Ako si vybrať bezpečnostné dvere?

Bezpečnostné dvere majú niekoľko kríterií, podľa ktorých si viete porovnať kvalitu a cenu od viacerých výrobcov.

  • Bezpečnostná trieda dverí – Vyberte si minimálne tretiu bezpečnostnú triedu, ktorá bude chrániť váš majetok.
  • Rozmery zárubne – Svetlá šírka by mala byť minimálne 80 cm aj kvôli rozmerom a sťahovaniu nábytku.
  • Protipožiarna ochrana – Väčšinou nájdete dvere, ktoré majú ochranu pred požiarom minimálne 30 minút, 45 alebo 60 minút.
  • Protihluková ochrana – Na výber máte protihlukové zabezpečenie 37 dB, 39 dB alebo 42 dB.
  • Bezpečnostná zárubňa, ktorá je jedna z najdôležitejších prvkov bezpečnostných dverí.

Bezpečnostná vložka a kovanie dverí

Pri kúpe dverí by ste mali venovať pozornosť aj bezpečnostnej vložke dverí (laicky zámok). Tá by mala byť v rovnakej bezpečnostnej triede. Nie je nič horšie, ako si kúpiť dvere vysokej bezpečnostnej triedy a slabú bezpečnostnú vložku.

Vložky sú zvyčajne určené pre danú bezpečnostnú triedu. Je pravdou, že najčastejšou metódou “vlámania” sa do vášho bytu alebo domu je použitie kľúča, ktorý páchateľ získa. Zvyčajne sa to deje tak, že požičiate napr. susedovi kľúč, ktorý si spraví kópiu a posunie niekomu inému. Pri takýchto kľúčoch mu stačí len fotografia a zámočník podľa nej kľúč vyrobí.

Pri kvalitnejších profiloch vám kľúč nespravia bez oprávnenia, ktoré dostanete len vy spolu s bezpečnostnou vložkou. Stále však platí, že si dávajte veľký pozor, komu požičiavate kľúč od vášho bytu. Je to totiž najslabší bezpečnostný článok.

Uzamykacie a istiace body

Bezpečnostné dvere sa medzi sebou líšia rozdielnym počtom istiacich, resp. uzamykacích bodov. Tu by som chcel zdôrazniť, že počet bodov za hlavné kritérium výberu nepovažujte.

Dôležitejšie je zaradenie dverí do bezpečnostnej triedy a tiež samotná kvalitná zárubňa a bezpečnostná vložka.

Vzhľad bezpečnostných dverí

Bezpečnostné dvere, zárubne i kovanie by mali spĺňať nielen kvalitatívne parametre, ale aj dobre vyzerať a ladiť s interiérom.

Výrobcovia ponúkajú množstvo farebných a materiálových prevedení povrchu dverí, zladenia zárubne, ale i dvojfarebné prevedenie. Vnútorná časť dverí tak má farbu zladenú s interiérom.

Značky dverí

Dve najznámejšie značky bezpečnostných dverí na Slovensku sú firmy ADLO a Sherlock. Majú podobný sortiment s podobnými cenami. Ich štandardné dvere do bytu komplet so všetkým vychádzajú na zhruba okolo 1 000 €.

Záver

Bezpečnostné dvere sú v byte pri ochrane majetku najdôležitejšou súčasťou. Ich výber peto netreba podceniť. Falošné bezpečnostné dvere vám dajú len falošný pocit bezpečia a v konečnom dôsledku vás môžu stáť poriadne draho. Pri výbere oslovte známe značky, ktoré disponujú platnými bezpečnostnými certifikátmi. Najlacnejšie bezpečnostné dvere by sa vám nemuseli vôbec vyplatiť.