Pozrite si tieto skvelé inšpirácie do predsiene

Štýlová chodba alebo predsieň u vás doma.

Stanislava Laurinčíková

Aktualizované
4. júla 2018

Kategórie
Predsiene a chodby

Pozrite si tieto skvelé inšpirácie do predsiene
5 3 hodnotení

Sú obklopené topánkami, taškami, kľúčmi a rôznymi inými vecami, ktoré sú dôležité, keď odchádzate. Predsiene sú však v skutočnosti najdôležitejšími miestnosťami. Vítajú nás aj našich hostí. Tie najkrajšie inšpirácie na predsiene si môžete pozrieť hneď teraz.

aVstupné predsiene by mali byť teplé a pohostinné. Dbajte na to, aby odrážali celkový dojem vášho domu.

bDizajn predsiene by mal korešpondovať s dizajnom vášho domu. Ak je zariadený v glamour štýle, nemôžete túto maličkú miestnosť preorientovať na vidiecky štýl.

cDržte sa toho, aby všetko, čo sa nachádzalo vo vašej predsieni bolo praktické. Odolné drevo, laminát, dlažba, či koberec, ktoré zaručia ľahkú údržbu.

dPredsiene potrebujú aj šikovné úložné priestory. Rozmýšľať by ste teda mali aj nad tým, aký priestor vymedzíte stojanom, vešiakom, či nábytkom na uskladnenie vecí.


eZ predsiene môžete vytvoriť aj samostatnú izbu. Aby ste to dosiahli, zaobstarajte si stôl, čalúnené stoličky, mini stolíky a miniatúrne svietidlá. K vybranému kusu nábytku dokombinujte svietidlá, tapetu, či umelecké dekorácie.

fPriestor predsiene tak bude vyzerať ako skutočne obývaný a útulný.

gMáte maličkú predsieň?

Vytvorte jej priestor navyše prostredníctvom správnej farby. Biele a neutrálne odtiene predsieň presvetlia, a zároveň bude pôsobiť oveľa väčšie, ako skutočne vyzerá.

hPri menších predsieňach buďte opatrní pri výbere nábytku. Zvoľte si radšej jeden kus a využite dekorácie, ktoré zaujmú, no zároveň nebudú pôsobiť rušivo.


iJedným z efektívne využitých doplnkov pri menšej predsieni môže byť zrkadlo, ktoré spolupracuje s bielou farbou na presvetlení. Navyše má zrkadlo aj efektívny spôsob využitia, keďže si pri odchode z domu môžete ľahko skontrolovať svoj vlastný výzor.

jAby ste zabránili neporiadku v malých predsieňach, vyberte si praktický nábytok. Jedným z nich môže byť sedadlo s úložným priestorom, stolík s praktickými zásuvkami, krabice, koše.

kNezabudnite ani na koľajničky, kde si budete môcť zavesiť svoje kabáty a klobúky.

lPriestor môžete maximalizovať aj tým, že pri skladovaní svojich kabátov a klobúkov nevyužijete zatvorený priestor skrine s dvermi, ale zvolíte otvorené jednotky. Vďaka tomu sa môžete pohrať aj so vzormi a zladiť ich napríklad ku kobercu či k topánkam.
m

Pokiaľ chcete predsieňou zaujať, stavte na konkrétny štýl alebo zaujmite jedným konkrétnym prvkom.


nMôžete byť odvážni v schéme usporiadania, v skladovacích priestoroch, farbe, dekoráciách na stene. Inšpirovať sa môžete aj konkrétnymi štýlmi. Ak chcete svojou predsieňou zaujať, pozrite si tieto inšpirácie na predsiene, pri ktorých vaši hostia budú vzdychať údivom.

oPredsieň s funkčnou stenou

Milovníci klobúkov môžu staviť práve na tieto výnimočné doplnky a stenu predsiene vyplniť rôznofarebnými klobúkmi.

pPredsieň s mapou

Máte doma odložené mapy? Použite ich na stenu v predsieni. Upútate na prvý pohľad a využijete aj staré nevyužité plagáty. Ak také nemáte, môžete sa poobzerať po tapetách.

qPredsieň s nadrozmerným dizajnom

Poznáte samolepky na stenu? Vyberte si tú, ktorá je určená pre väčšie miestnosti, a aplikujte ju na stenu v predsieni. Nástenné samolepky sú skvelým spôsobom, ako pridať miestnosti charakter a štýl.

rZaujmite farbou

Lacný a dostupný spôsob, ako predsieňou vyraziť dych je zvoliť zaujímavú kombináciu farieb. K tomu pridajte rámčeky so zaujímavými obrazmi, a o stenu dokonale ladiacich kontrastov máte postarané.


sŽltá predsieň s doplnkami

Vydajte sa cestou odvážne striedajúcich sa farieb, ktoré dajú do pozoru všetky zmysly. Predsieň v žltej farbe doplňte kontrastnými svietnikmi, či vázami, ktoré budú štýlovými doplnkami.

tPredsieň môžete oživiť tapetou, väčšou stojanovou lampou, a ďalším možnostiam sa medze nekladú. Priestor tak prenechajte fantázii.

uZoznámili ste sa s inšpiráciou na predsiene a s návodmi na to, ako si ich opticky zväčšiť. Zároveň ste mohli vidieť, ako dokáže predsieň oživiť jeden konkrétny prvok, či kontrast.

vObrázky: Pinterest.com

Pozrite si tieto skvelé inšpirácie do predsiene
5 3 hodnotení

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako štýlovo zariadiť chodbu a predsieň?

Efektívne a dizajnovo.

Ako štýlovo zariadiť chodbu a predsieň?
4.8 5 hodnotení

Miestnosť, ktorá by mala reprezentovať dom a byt. Patrí medzi prvú izbu, s ktorou prichádza do styku návšteva a každý, kto dvere domu vôbec otvorí. Môžeme ju smelo označiť za vitrínu celého bytu, keďže ukazuje, akí ľudia tu bývajú a odráža aj to, čo môže človek nájsť v ďalších izbách.

predsieň a chodba

Na úvod ste sa zoznámili s komunikačnou funkciou predsiene. Okrem nej má aj hygienickú funkciu, keďže slúži na odloženie kabátov, topánok, kľúčov a iných doplnkov. Navyše sa z nej ľahko dostanete k toalete či kúpeľni.

predsieň a chodba

Pri zariaďovaní predsiene by ste nemali zabúdať ani na dôležitú tepelnú funkciu. Predsiene nepatria k vykurovacím miestnostiam domu, no niekto preferuje aspoň malý radiátor, prípadne podlahové vykurovanie.

predsieň a chodba

S hygienickou sférou veľmi úzko súvisí aj úložná funkcia predsiene, keďže všetky svoje vetrovky, topánky, či dáždniky, potrebujete niekde odložiť.

predsieň a chodba

Úložná funkcia predsiene má osobitné nároky v dome aj v byte. Rodinný dom má občas širšie možnosti, ako využiť priestor. Naopak, byt je charakteristický obmedzenými alternatívami.


predsieň a chodba

Pri význame úložného priestoru je potrebné myslieť nielen na vlastné oblečenie a topánky, ale aj na to, kam si uloží svoje veci návšteva. Priestor je teda potrebné navrhnúť tak, aby v ňom mali svoj ukladací priestor aj prípadní hostia.

predsieň a chodba

Aké rozmery predsiene zvoliť?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, keďže všetko závisí od toho, či bývate v dome alebo byte. Priemerná rozloha sa však zvykne pohybovať medzi číslami 4 – 7 m2.

predsieň a chodba

Aby ste sa v nej mohli cítiť pohodlne vždy, keď odchádzate, či prichádzate, jej ideálna šírka by mala byť aspoň 1,2 m.

predsieň a chodba

V dome sa môžete s rozmermi pohrať a väčšie domy dokonca umožňujú vybudovanie malej predsiene, ktorej po vstupe predchádza vstupná hala.

predsieň a chodba

Odkladanie, sedenie, dizajn

Odkladanie môžete vyriešiť šatníkovou skriňou, ktorá vám poslúži nielen na oblečenie, ktoré nosíte aktuálne, ale aj na sezónne veci. Vešiaková skriňa s otvoreným systémom môže fungovať pre návštevy.


predsieň a chodba

Ak nedisponujete najvhodnejším priestorom, dajte si do predsiene vyrobiť nábytok na mieru, prípadne sa poraďte s interiérovými odborníkmi.

predsieň a chodba

Na odkladanie vecí môžu poslúžiť aj rôzne úložné systémy, boxy, či košíky, ktoré môžete umiestniť pod lavicu na sedenie. Skvelý úložný priestor v dome môže poskytnúť priestor pod schodiskom.

predsieň a chodba

Ak si radi počas obúvania sadáte, a neviete, ako by ste mohli tento bod vyriešiť vo svojom byte, skvelým dizajnovým prvkom v predsieni môže byť taburetka alebo stolička. Jednou z možností je aj spomenutá lavica, ktorá poslúži okrem ukladania aj na samotné sedenie.

predsieň a chodba

Medzi posledný prvok predsiene patrí zrkadlo, v ktorom by ste sa mali vidieť celý, keďže sa využíva hlavne pred odchodom. Vďaka nemu môžete s priestorom krásne pracovať, opticky ho zväčšiť, dodať predsieni isté stvárnenie.

predsieň a chodba

Po technických záležitostiach si možno budete klásť otázku, ako svoju predsieň dekorovať. Všetko však závisí od jej veľkosti, tvaru, vášho vlastného vkusu či štýlu celého bytu. Nemali by ste pritom zabudnúť na to, že predsieň nie je len polica, skriňa, vešiak, či osvetlenie.


predsieň a chodba

Praktická a elegantná

Vkusná biela a sivá farba vytvára z tejto predsiene elegantný priestor. Praktickosť tu reprezentuje komoda, lavica a skriňa.

predsieň a chodba

Minimalizmus

Pokiaľ patríte k zástancom, že vlastniť menej je vždy lepšie ako žiť v prebytku všetkého, táto predsieň sa vám bude páčiť. Úložný priestor v podobe veľkej skrine, ktorú dizajnovo dopĺňa vešiak na bundy a kabáty určený pre návštevy.

predsieň a chodba

Skúste to s tehlami

Ak chcete predsieni pridať charakter, skúste to s tehlami. Práve v tejto predsieni vypĺňajú skvelý priestor aj medzi vstupmi do iných miestností.

predsieň a chodba

Určite si dominantný prvok

Ním sa môže stať zrkadlo, ktoré upúta na prvý pohľad. Môže tvoriť aj celú stenu šatníka, alebo môže stáť celkom osamotený a výrazný, čo predsieni dodá zaslúžený efekt.

predsieň a chodba

K dominantnému prvku môžu patriť aj vstupné dvere, ktoré môžu upútať farbou, pokojne aj kontrastnejšou, ako pri zvyšku miestnosti.


predsieň a chodba

Odvážne a kreatívne

Aj takto môžete poňať predsieň a jej realizáciu. Postačí vám k tomu skateboard a stolička.

predsieň a chodba

V tomto článku ste sa dozvedeli o komunikačnej, tepelnej, ale aj úložnej funkcii predsiene. Ukázali sme vám rôzne možnosti, ako si vytvoriť predsieň podľa predstáv, a aké sú na to možnosti v dome a v byte. Veríme, že ste si našli inšpiráciu aj pre svoju budúcu predsieň.