Obývačka je najdôležitejšou spoločenskou miestnosťou príbytku. Je to priestor, v ktorom vítame návštevy, oddychujeme a trávime voľný čas. Zároveň je to miesto, ktoré udáva charakter celého bývania a veľa napovedá o vašom vkuse.

V tomto článku sa preto pozrieme na zariadenie obývačky.

Zariadenie obývačky je o pocite domova

Túto vetu používame pri vítaní hostí. Byt je uprataný, kytica čerstvých kvetov rozvoniava a v obývačke znie príjemná hudba. Všetko je v dokonalom súlade, no vaši hostia sa ošívajú a viditeľne sa necítia príjemne. Dôvodom môže byť nesprávne zariadený interiér.

Depresívne farby, strohý nábytok alebo naopak priveľa kadejakých čačiek-mačiek. Pozrite sa s nami, ako si zariadiť príjemnú obývačku, z ktorej sa vašim hosťom nebude chciet odísť.

1. Myslite vopred

Na zariaďovanie a zariadenie obývačky si vyhraďte dostatok času. Preštudujte si dizajnérske blogy, magazíny o interiérovom dizajne a čerpajte inšpiráciu. Pri vyberaní konkrétnych kusov nábytku by ste mali vedieť, aký štýl a približnú farebnosť hľadáte. Bez dôkladnej prípravy môžete skĺznuť do chaotického až eklektického výberu.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

 

2. Zostaňte nohami na zemi

Študovanie časopisov je prospešné, no niekedy môže byť aj kontraproduktívne. Ak zariaďujete panelákovú obývačku, no vy ste si vysnívali severský interiér s presklennou stenou, ktorý ste videli na internete, máte problém.

Dizajnové časopisy slúžia pre inšpiráciu – na presnej predstave však nikdy nelipnite!

Zo sídliskovej obývačky len ťažko vytvoríte presklenný interiér. Držte sa na zemi, vizualizujte si priestor, ktorý máte k dispozícii a so štipkou fantázie sa vám podarí dosiahnuť príjemný interiér – trebárs aj v severskom štýle.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia
3. Nájdite ťažiskový bod

Hovoríme o mieste, na ktorom umiestnite najmasívnejší kus nábytku. Vo väčšine prípadov ide o gauč a kreslá. Ak máte v interiéri krb alebo kachlovú pec, sedacia časť by mala smerovať oproti nim. V panelákových bytoch je najčastejšou voľbou pohovka v blízkosti okien.

Vymedzenie ťažiskového bodu je veľmi dôležité. Ťažisko pôsobí ako kotva a poskytuje východiskový bod pre ďalšie zariaďovanie miestnosti. Správne “ukotvený” interiér prináša do priestoru harmóniu.

4. Dovoľte stenám dýchať

Väčšina slovenských obývačiek sa zhoduje v jednom – všetok nábytok je “prilepený” k stene. Je to jednoduchšie riešenie, no miestnosť týmto prístupom zbytočne ochudobňujete.

Vyjdite z komfortnej zóny a pri pohľade na prázdny priestor zabudnite na 4 steny, ktoré vás limitujú. “Odlepenie” sedacej súpravy od steny sa môže zdať hlavne v malom byte ako zlý nápad. Dizajnéri však tvrdia, že aj pár centimetrov od steny spraví rozdiel. V skutočnosti sa v miestnosti zlepší tok svetla.

obývačka inšpirácia

Vo väčšom byte máte omnoho viac možností a nábytok viete posunúť do priestoru viac ako pár centimetrov. Majte však na pamäti, že takto “plávajúci” nábytok musíte “ukotviť”.

Ideálnym spôsobom je zasadenie konferenčného stolíka za pohovku. Na stolík stačí umiestniť vázu alebo lampy na čítanie. Aby pohovka so stolíkom nepôsobili ako ostrov, využite menší koberec, na ktorý aspoň z časti rozložíte sedaciu súpravu.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

5. Zvoľte si ohnisko

Ohnisko je miesto, ktoré je v priestore vizuálne dominantné. Má to byť prvok na ktorý každému návštevníkovi pri vstupe do miestnosti padne zrak. Vo väčšine domácností je ním bohužial televízor. Dizajnéri to pokladajú za veľkú chybu. V rodinných domoch ním štandardne býva krb alebo pec.

V panelákových bytoch môže rolu ohniska prebrať masívny zarámovaný obraz, zrkadlo, umelecké dielo ako socha alebo zaujímavá knižnica. Pretechnizovaný interiér nepôsobí dobre na našu hlavu a následkom je neschopnosť oddýchnuť si.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

6. Dodajte vášmu interiéru krivky

Pravé uhly a ostré hrany pôsobia na našu psychiku nepokojným dojmom. Zjemnite túto ostrosť pridaním oblého prvku. Môže ísť o netradičné kreslo, vázu alebo oválnu lampu. Interiér bude pôsobiť priateľskejšie.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

7. Mixujte rôzne textúry

Dokonalé a vyleštené povrchy pôsobia častokrát sterilne až nemocnične. Odraz lesklého nábytku zase príliš úhladne a nedá oddýchnuť ani našim očiam. Skombinujte ho s nábytkom a doplnkami s inou textúrou a dosiahnete príjemný vzhľad. Stačí spojiť lesklé s matným, jemné s drsným a uvidíte ten rozdiel.

8. Hrajte sa so svetlom

Vhodne zvolené osvetlenie je kľúčové pri vytvorení tej správnej atmosféry. Práve v obývačke by nemal chýbať ten správny mix osvetlenia a to stropné stmievače, stolové lampy v sedacej časti, stojace lampy a lustre do obývačky.

9. Nepodceňte zeleň

Zaobstarajte si do bytu niekoľko črepníkových rastlín. Buďte kreatívni a namiesto klasického fikusu vyberte aj výraznejšie kvetiny. Dostatočne výrazná rastlina dokáže zmeniť charakter celého interiéru. Na konferenčom stolíku alebo komode by tiež nemala chýbať váza s čerstvými kvetmi.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

10. Stop rušivým prvkom

Klasické žalúzie na oknách nikdy nevyzerajú dobre. Pokiaľ nevlastníte zrovna dizajnový alebo drevený kúsok, eliminujte tento rušivý prvok výberom závesov a drapérií. Vhodne zvolená farba dokáže interiér oživiť aj zosvetliť.

Ventiláror a klimatizácia nie sú bežnou súčasťou našich bytov. S príchodom tropických teplôt najmä v lete čoraz viac ľudí inštaluje do svojich obývačiek ventilátor. Ak patríte medzi nich, vyhnite sa umiestneniu ventilátora priamo nad sedaciu plochu. Sedenie pod ním pôsobí na človeka nepríjemne.

Výber základného nábytku

Sedacia súprava

Najobľúbenejsím sedením v našich domácnostiach je rohová sedacia súprava. Na výber však máte z viacerých možností. Skombinujte menšiu pohovku s pohodlným kreslom alebo sedačku s efektnou “leňoškou”. Závisí len na vás a vašom štýle.

Dôležitá je veľkosť a počet miest na sedenie. Všeobecne platí, že v obývačke by sa malo nájsť minimálne 6 miest na sedenie. V opačnom prípade sa vaši hostia budú cítiť stiesnene.

Kreslá natočte smerom k sedačke a vytvorte pomyselný kruh. Takéto rozloženie vás priam láka sadnúť si a konverzovať.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

Konferenčný stolík

Bez konferenčného stolíka si sedaciu časť nevieme ani predstaviť. Okrem toho, že vie byť krásnym doplnkom, slúži na odkladanie časopisov, diaľkových ovládačov a šálok kávy.

Pozor však na výšku!

Optimálna výška konferenčného stolíka je v rozmedzí 35 – 41 centimetrov. Vyšší stolík by v priestore pôsobil zbytočne dominantne.

obývačka inšpirácia

Obývacia zostava

Určite si pamätáte obývačkovú stenu vysokú až po strop. Takéto masívne obývacie zostavy boli trendy v 80. rokoch. Ak sa pre celostenovú zostavu rozhodnete, určite neurobíte chybu. Dnes však väčšina ľudí siaha po jednoduchších a priestorovo skromnejších kúskoch.

Na trhu nájdete televízne stolíky, individuálne police, závesné nástenné časti či skrinkové zostavy a komody. Pravidlá pre výber naj zostavy neexistujú, myslite však na to, že menej je niekedy viac.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

Knižnica

Knihy a knižnica sú dušou každej obývačky. Pri zariaďovaní menšej izby zvoľte knižnicu vysokú až po strop, resp. čo najvyššiu. Možno vás to prekvapí, ale vysoká knižnica priestor zbytočne neseká a opticky ho zväčšuje.

Malému priestoru môžete pomôcť aj zrkadlom umiestneným na vnútornej stene knižnice. Poličky sa budú javiť hlbšie a zrkadlo distribuuje do priestoru viac svetla.

Pri malej obývačke sa vyhnite umiestneniu zrkadla oproti knižnici! Miestnosť by sa opticky preplnila a ešte viac zmenšila.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

Umenie

Zariadenie obývačky by malo mať aspoň 1 umelecký predmet. Každý si pod umením predstaví niečo iné. Stačí jeden výrazný obraz alebo plastika a miestnosť má razom luxusnejší charakter. Ak vám umenie veľa nehovorí, úplne postačia pútavé fotografie či filmové plagáty.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

Obrázky: Pinterest.com