Vyberaniu nábytku a zariaďovaniu bytu venujeme kopec času. Keď však ide o spálňu, sme ochotní upustiť z našich nárokov a namiesto poctivého výberu doplnkov mávneme rukou.

“Veď tam budem len spať” poviete si.

Pravdou však je, že v spálni trávime v priemere jednu tretinu nášho života a vhodne zariadená spálňa ovplyvňuje aj kvalitu spánku.

Zariadenie spálne začína výberom izby

Ak zariaďujete byt alebo dom, nevyberajte si spálňu podľa veľkosti priestoru. Či už je miestnosť veľká a so šatníkom alebo naopak maličká, vďaka vhodne zvolenému zariadeniu dokáže spĺňať všetky nároky.

8b1096420a78650bff129ca56cffcdc9

Dôležitejší parameter ako rozloha je orientácia na svetovú stranu a dispozícia v rámci bytu. Odborníci tvrdia, že ideálna spálňa by mala byť orientovaná na sever, prípadne na severo-východ či severo-západ. Dôvodom je príjemný chládok, ktorý zabezpečí práve chladnejšia severná strana.

Rýchly tip

Nezabudnite, že spálňa by mala byť najchladnejšou miestnosťou v byte.

Ďalším dôležitým parametrom je hluk. Vyhnite sa spálni orientovanej na rušnú ulicu a rovnako zvážte, ktorá časť vášho bytu či domu je najhlučnejšia. Ak ste spoločenský a radi usporiadávate oslavy u vás v obývačke, spálňa hneď vedľa nemusí byť dobrý nápad.

Ak sa riadite filozofiou Feng shui, vyvarujte sa spálni vedľa kuchyne či v podkroví. Spanie v blízkosti kuchyne bolo v minulosti príznačné pre služobníctvo. Dnes to síce neplatí, no podľa Feng shui takéto spanie oslabuje vaše postavenie v rodine a dochádza k negatívnemu miešaniu rolí. Podkrovie zas pôsobí rušivo a nie je vhodné pre rodičovskú spálňu.

Cieľom zariaďovania spálne by mala byť vkusná miestnosť, v ktorej sa od prvého momentu budete cítiť príjemne a uvoľnene.

Spálňa nie je sklad

Ak máte to šťastie a zariaďujete priestrannú plochu, nezapracte priestor zbytočnosťami.

Žehliaca doska, vysávač, športové náradie či dokonca pracovný stôl nemá v spálni čo hľadať. Spálňa je vašou oázou pokoja, miestom, kam sa máte vracať s radosťou.

Všetky prvky v spálni vám majú prinášať radosť a pokoj. Pohľad na žehliacu dosku či stoh papierov na pracovnom stole vám k pokoju nepridá. Pokiaľ je spálňa jediné miesto, kde tieto veci môžete skladovať, skúste ich nemať na očiach. Pracovný stôl umiestnite tak, aby ste naň nemali priamy pohľad z postele. Žehliacu dosku skúste zasunúť za skriňu a športové potreby zhrňte do krabice.

Oáza pokoja

Pre výdatný spánok je dôležitý kľud a pocit pokoja. Vyhnite sa výrazným farbám, ktoré vašu myseľ burcujú k činnosti. Namiesto nich zvoľte ukľudňujúci interiér v béžovej, bielej, hnedej farbe alebo v pastelových odtieňoch.

Zarámované fotografie vašich rodinných príslušníkov vystavte v obývačke alebo chodbe. Spálňa na to nie je vhodná. Pohľad na rodinné fotky vyvolávajú emócie a tie vám môžu prekaziť pokojné zaspávanie.

Za problémami so spánkom často stojí elektronika. Počítače ani televízia nemajú v spálni čo hľadať.

d389cdaa53e2728f65acd87d52c10e46

spalnaZákladom je vhodná posteľ

Zariadenie spálne sa začína výberom vhodnej postele. Jej veľkosť, farba aj charakter určí smerovanie zvyšku nábytku a doplnkov.

Minimálna šírka postele pre 1 osobu je 80 cm.

Ak veríte Feng shui, single posteli sa vyhnite aj keď momentálne nemáte partnera. Veľká, dvojlôžková posteľ, vám pomôže pritiahnuť lásku. Šírka manželskej postele musí mať najmenej 160 cm.

Veľmi dôležitá je aj jej dĺžka.

Vhodná posteľ má mať o 25 cm viac ako je vaša výška – len tak si na nej dokážete maximálne odpočinúť.

Veľa ľudí zabúda na výšku postele. Optimom je 45 – 55 cm aj s matracom. Pokiaľ ste nižšieho vzrastu, alebo máte problémy s kĺbmi, zvoľte posteľ o čosi nižšiu.

Alfou a omegou kvalitného spánku je vhodný matrac. S jeho výberom sa neponáhľajte a zvážte všetky dostupné možnosti.

Pre väčší komfort odporúčame manželskú posteľ s 2 matracmi. Vďaka nim spíte na jednej ploche s partnerom, no predsa oddelene. Ak si vyberiete jeden spoločný matrac, musíte rátať s tým, že budete cítiť každý partnerov pohyb či otočenie.

a0cf8baecdaedae9ae3d8e3621d65118Umiestnenie postele

Pri umiestňovaní postele berte do úvahy vaše priestorové možnosti.

K posteli by mal byť ľahký prístup a ani v noci by ste nemali zakopávať do nábytku naokolo. Pred finálnym rozhodnutím kam s posteľou, skontrolujte prívody tepla – umiestnenie radiátorov, sálajúce teplo ale tiež prefukujúce okná či možný prievan.

Ak okná v zimných mesiacoch netesnia a spolu s dverami vytvárajú prievan, posteľ umiestnená medzi nimi nie je dobrý nápad. Vypomstiť sa vám to môže nepríjemnou migrénou.

Niektorí dizajnéri uprednostňujú posteľ pod oknom, iní naopak pri stene. Objavujú sa tiež netradičné umiestnenia do priestoru. Zaručená informácia, ako je to najlepšie, neexistuje.

Vyberajte podľa svojich subjektívnych pocitov a vkusu. Ak vám slnečné lúče spríjemňujú vstávanie, nebráňte sa posteli pod oknom. Odborníci sa však zhodujú v tom, že najvhodnejšie je, keď prirodzené svetlo dopadá na posteľ z boku.

moderna-spalna-so-sedenim

koberec-2Nočný stolík a podnožka k posteli

Keby ste sa v spálni museli obmedziť len na 2 typy nábytku, okrem postele by to rozhodne mal byť nočný stolík. Nielenže vizuálne priestor dotvorí, ale je dôležitý aj po svojej funkčnej stránke.

Nočné stolíky by mali byť z oboch strán postele a dizajnovo rovnaké. Ak preferujete netradičné interiéry, môžete zvoliť aj rôzne stolíky. Jedinou podmienkou je, aby boli v rovnakej výške. Tá by mala byť minimálne taká, ako výška postele, prípadne o trošku vyššia.

nocny-stolik-2

koberec

Ak vám to priestorové možnosti dovolia, zaobstarajte si podnožku k posteli. V našich končinách je tento prvok stále nedocenený.

Vhodne zvolená podnožka však dodá vašej spálni na útulnosti a elegantnosti. Navyše máte priestor na odkladanie vankúšov alebo prehozu.

podnozka

a7703965a2ae01352c23f4638592d136Pre bosé nohy

Nie je nič horšie ako prebudiť sa do chladného rána a vykročiť z postele na studenú dlážku bosou nohou. Na prvý pohľad drobnosť vás môže rozladiť na celé ráno. Zadovážte si koberček alebo kožušinu príjemnú na dotyk a vstávajte s úsmevom.

kobercek

d1a73a9ff8e742339d06f48f5b436003Skriňa a komoda

Ideálna spálňa je taká, v ktorej nemusíte skladovať oblečenie na celý rok. Pre mimosezónny kusy oblečenia si vyhraďte vstavané skrine na chodbe alebo v prípade domu samostatný šatník alebo kumbál. Pri zariaďovaní klasickej panelákovej spálne to však často nejde.

ulozny-priestor

1c7452c8cd5fa98c43aacfa3a55365b4Pred nákupom skrine si zrátajte množstvo vášho a partnerovho oblečenia plus doplnkov a vyberte si najvhodnejší variant s úložným priestorom. Súčasťou skrine by malo byť zrkadlo aby ste od obliekania nemuseli odbiehať na chodbu alebo do kúpeľne.

komoda

komoda-2Komoda je vďačným a aj oku lahodiacim kúskom nábytku, ktorý by nemal chýbať v žiadnej spálni. Komoda so zásuvkami slúži na odkladanie posteľného prádla, uterákov ale aj spodného prádla a ponožiek.

Posvieťte si

S umelým osvetlením narábajte opatrne.

Spálňa nepotrebuje centrálne stropné svetlo.

Namiesto neho sa zamerajte na viacero menších zdrojov svetla. Mimoriadne vhodné sú aj bodové svetlá, ktoré priestoru dodajú príjemnú atmosféru. Ak v posteli zaspávate s knižkou v ruke, dbajte na ostrejšie osvetlenie.

4e73021d278c1545670aa808a45d1654

Vychytávky do veľkej spálne

Zariadenie spálne, ktorá má dostatok priestoru je sen každého z nás.

Ak máte priestoru na rozdávanie, vytvorte si v spálni kút na čítanie. Stačí 1 či 2 pohodlné kreslá, k tomu malý stolík na čaj a miesto len pre vás je na svete. Okrem čítania a relaxu využite toto miesto na rozprávanie sa s partnerom.

kreslo

sedenie

Kozmetický stolík v spálni je snom každej ženy. Priestranný, so šuflíkmi a veľkým zrkadlom. Kozmetický stolík umiestnite čo najbližšie k oknu.

kozmeticky-stolik-3

kozmeticky-stolik-2

Obrázky: Pinterest.com