Aké tapety sa hodia do spálne?

Štýlové tapety úplne zmenia váš interiér.

Stanislava Laurinčíková

Aktualizované
4. júla 2018

Aké tapety sa hodia do spálne?
5 3 hodnotení

Ak hľadáte lacné, všestranné a jednoduché spôsoby na vytvorenie nádhernej a unikátnej spálne, dajte šancu tapetám.

Mysleli ste si, že patria do minulosti?

Nie je to celkom tak. V skutočnosti sa v rámci dekorácií a dizajnu dostávajú opäť na svoje výslnie. Ich ďalšou výhodou je, že sa smelo môžu kombinovať, a v súčasnosti už máte na trhu dokonca aj samolepiace tapety, takže ak by sa vám v konečnom dôsledku niečo nepáčilo, pokojne ich môžete ľahko dať dole.

Aké tapety sa teda hodia do spálne?

Pozrite sa spolu s nami na niekoľko inšpirácií, ktoré vám môžu pomôcť k vytvoreniu úžasného miesta na spanie.

Ach, tie vzory

Samozrejme, v prípade tapiet máte neskutočne veľa možností, ako svoju spálňu zariadiť. Aj vďaka tomu, že disponujú nespočetným množstvom vzorov.

Môžete sa rozhodnúť pre klasické tapety, medzi ktoré patria zámocké vzory, ale aj moderné či prírodné tapety, s jemnými vzormi, kvetinovými potlačmi, či nádychom prírody.

geometrické vzoryVeľa obchodov ponúka aj tapety podľa miestnosti, a tak si už aj vďaka týmto možnostiam môžete ľahko vybrať z ponúkaným vzorov tapiet do spálne.

Vybrať si ich však môžete aj podľa farby. V súčasnosti sú najpoužívanejšie práve šedé, béžové a dokonca aj fialové.

šedá jemnosť

tapety v neutrálnych farbách
Ak milujete vzory, tie sú rozdelené zväčša nasledovne: abstraktné vzory, kvetinové vzory, tapety s prúžkami, geometrické vzory, jednofarebné tapety a zámocké tapety.

Medzi nové trendy, ktoré ponúkajú niektoré obchody a eshopy patria tiež fototapety z vlastnej fotografie. Poďme však naspäť do spálne, a objavme niekoľko ideí, ako z nej vytvoriť miesto odpočinku.

Metalické farby a zámocké vzory

Metalické farby sú v súčasnosti veľmi obľúbené. Využiť ich môžete aj na tapetách, no namiesto celej farby vynikne vo vašej spálni metalická farba prostredníctvom vzorov, ktoré nájdete hlavne v zámockých tapetách.

Vyznievať tak budú ako zlaté kovové akcenty na bielom podklade. Predtým, ako si však tapetu vyberiete, pozrite sa na svoju spálňu a všimnite si, či ide skôr o svetlú alebo tmavú miestnosť.

v zajatí fialovejPodľa toho voľte aj výber tapety. Tmavá miestnosť vynikne len s tmavou tapetou a svetlá so svetlou.

Kombinujte vzory

Kto povedal, že do spálne sa hodí iba jeden vzor tapiet?

čierno-biela elegancia
Skúste použiť namiesto jedného dva vzory. Najlepší efekt dosiahnete práve vtedy, ak sú dva vzory v rôznych veľkostiach, teda jeden väčší ako druhý. Dôležité je však aj to, aby zdieľali približne rovnakú alebo podobnú paletu farieb.

Tapety s rámom

Hľadáte jedinečný spôsob, ako dodať vašej spálni nezameniteľný akcent, falošnú čiaru, alebo túžite po veľkej ilúzii nejakého umeleckého diela?

tapety s rámomPotom sú pre vás určené tapety s rámom. Stačí si vybrať úsek nádhernej zámockej tapety a potom rám s dekoratívnou lištou. Tak, a vďaka tomuto štýlu sa môže aj vaša spálňa stať stredobodom pozornosti.

Čo vy na to?

Kravata aj divočina

Pokojne sa pri tvorbe spálne môžete inšpirovať aj divočinou. Tú môžete docieliť zebrovým vzorom. No preto, aby ste boli jedinečný a mohli vytvoriť eklektickú spálňu, usporiadajte ich v rôznych smeroch.

eklektická spálňa so zebrovým vzorom (2)Vytvorenie tejto spálne bude pre vás veľkou zábavou a zároveň zaručíte to, že budete celkom iný.

V prírodnom zajatí

Ak máte radi prírodu a váš dom dýcha naturáliou a rustikálnymi prvkami, či vidiekom, potom sú pre vás ideálnou tapetou do spálne práve prírodné vzory. Vďaka nim dosiahnete ideálnu farebnosť, ale aj vizuálny efekt.

prírodné tapetyPoužite tapetu ako obloženie

Docielite tým krásny efekt a navyše aj ušetríte. Drevený obklad má síce svoje čaro, ale pri tapetách máte viacero možností, ako priestor ozvláštniť. Ako tapetové obloženie do spálne sú vhodné pruhy, ale aj rôzne „sfalšované“ drevo, korok, kmene stromu a ďalšie vaše nápady.

pruhované vzoryBuďte kreatívny!

Čo nakoniec? Pri tvorbe spálne stavte na svoj cit a kreativitu. Tapety do spálne sú skvelým spôsobom, ktorý pridá vašej miestnosti charakter, luxus alebo šarm. A to nemusíte skončiť iba pri stenách. Tapetu môžete dať aj na dvere, šatník alebo dokonca nábytok. Jedinou hranicou je vaša predstavivosť a fantázia.

Tak teda, smelo do toho!

Foto: pinterest.com

Aké tapety sa hodia do spálne?
5 3 hodnotení

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako zariadiť spálňu ako oázu vášho pokoja

Dobre zariadená spálňa vám zlepší kvalitu spánku.

zariadenie spálne

Karolína Šupová

Aktualizované
23. augusta 2018

Kategórie

Ako zariadiť spálňu ako oázu vášho pokoja
5 24 hodnotení

Vyberaniu nábytku a zariaďovaniu bytu venujeme kopec času. Keď však ide o spálňu, sme ochotní upustiť z našich nárokov a namiesto poctivého výberu doplnkov mávneme rukou.

„Veď tam budem len spať“ poviete si.

Pravdou však je, že v spálni trávime v priemere jednu tretinu nášho života a vhodne zariadená spálňa ovplyvňuje aj kvalitu spánku.

Zariadenie spálne začína výberom izby

Ak zariaďujete byt alebo dom, nevyberajte si spálňu podľa veľkosti priestoru. Či už je miestnosť veľká a so šatníkom alebo naopak maličká, vďaka vhodne zvolenému zariadeniu dokáže spĺňať všetky nároky.

8b1096420a78650bff129ca56cffcdc9


Dôležitejší parameter ako rozloha je orientácia na svetovú stranu a dispozícia v rámci bytu. Odborníci tvrdia, že ideálna spálňa by mala byť orientovaná na sever, prípadne na severo-východ či severo-západ. Dôvodom je príjemný chládok, ktorý zabezpečí práve chladnejšia severná strana.

Rýchly tip

Nezabudnite, že spálňa by mala byť najchladnejšou miestnosťou v byte.

Ďalším dôležitým parametrom je hluk. Vyhnite sa spálni orientovanej na rušnú ulicu a rovnako zvážte, ktorá časť vášho bytu či domu je najhlučnejšia. Ak ste spoločenský a radi usporiadávate oslavy u vás v obývačke, spálňa hneď vedľa nemusí byť dobrý nápad.

Ak sa riadite filozofiou Feng shui, vyvarujte sa spálni vedľa kuchyne či v podkroví. Spanie v blízkosti kuchyne bolo v minulosti príznačné pre služobníctvo. Dnes to síce neplatí, no podľa Feng shui takéto spanie oslabuje vaše postavenie v rodine a dochádza k negatívnemu miešaniu rolí. Podkrovie zas pôsobí rušivo a nie je vhodné pre rodičovskú spálňu.

Cieľom zariaďovania spálne by mala byť vkusná miestnosť, v ktorej sa od prvého momentu budete cítiť príjemne a uvoľnene.


Spálňa nie je sklad

Ak máte to šťastie a zariaďujete priestrannú plochu, nezapracte priestor zbytočnosťami.

Žehliaca doska, vysávač, športové náradie či dokonca pracovný stôl nemá v spálni čo hľadať. Spálňa je vašou oázou pokoja, miestom, kam sa máte vracať s radosťou.

Všetky prvky v spálni vám majú prinášať radosť a pokoj. Pohľad na žehliacu dosku či stoh papierov na pracovnom stole vám k pokoju nepridá. Pokiaľ je spálňa jediné miesto, kde tieto veci môžete skladovať, skúste ich nemať na očiach. Pracovný stôl umiestnite tak, aby ste naň nemali priamy pohľad z postele. Žehliacu dosku skúste zasunúť za skriňu a športové potreby zhrňte do krabice.

Oáza pokoja

Pre výdatný spánok je dôležitý kľud a pocit pokoja. Vyhnite sa výrazným farbám, ktoré vašu myseľ burcujú k činnosti. Namiesto nich zvoľte ukľudňujúci interiér v béžovej, bielej, hnedej farbe alebo v pastelových odtieňoch.

Zarámované fotografie vašich rodinných príslušníkov vystavte v obývačke alebo chodbe. Spálňa na to nie je vhodná. Pohľad na rodinné fotky vyvolávajú emócie a tie vám môžu prekaziť pokojné zaspávanie.


Za problémami so spánkom často stojí elektronika. Počítače ani televízia nemajú v spálni čo hľadať.

d389cdaa53e2728f65acd87d52c10e46

spalnaZákladom je vhodná posteľ

Zariadenie spálne sa začína výberom vhodnej postele. Jej veľkosť, farba aj charakter určí smerovanie zvyšku nábytku a doplnkov.

Minimálna šírka postele pre 1 osobu je 80 cm.

Ak veríte Feng shui, single posteli sa vyhnite aj keď momentálne nemáte partnera. Veľká, dvojlôžková posteľ, vám pomôže pritiahnuť lásku. Šírka manželskej postele musí mať najmenej 160 cm.

Veľmi dôležitá je aj jej dĺžka.

Vhodná posteľ má mať o 25 cm viac ako je vaša výška – len tak si na nej dokážete maximálne odpočinúť.

Veľa ľudí zabúda na výšku postele. Optimom je 45 – 55 cm aj s matracom. Pokiaľ ste nižšieho vzrastu, alebo máte problémy s kĺbmi, zvoľte posteľ o čosi nižšiu.


Alfou a omegou kvalitného spánku je vhodný matrac. S jeho výberom sa neponáhľajte a zvážte všetky dostupné možnosti.

Pre väčší komfort odporúčame manželskú posteľ s 2 matracmi. Vďaka nim spíte na jednej ploche s partnerom, no predsa oddelene. Ak si vyberiete jeden spoločný matrac, musíte rátať s tým, že budete cítiť každý partnerov pohyb či otočenie.

a0cf8baecdaedae9ae3d8e3621d65118Umiestnenie postele

Pri umiestňovaní postele berte do úvahy vaše priestorové možnosti.

K posteli by mal byť ľahký prístup a ani v noci by ste nemali zakopávať do nábytku naokolo. Pred finálnym rozhodnutím kam s posteľou, skontrolujte prívody tepla – umiestnenie radiátorov, sálajúce teplo ale tiež prefukujúce okná či možný prievan.

Ak okná v zimných mesiacoch netesnia a spolu s dverami vytvárajú prievan, posteľ umiestnená medzi nimi nie je dobrý nápad. Vypomstiť sa vám to môže nepríjemnou migrénou.


Niektorí dizajnéri uprednostňujú posteľ pod oknom, iní naopak pri stene. Objavujú sa tiež netradičné umiestnenia do priestoru. Zaručená informácia, ako je to najlepšie, neexistuje.

Vyberajte podľa svojich subjektívnych pocitov a vkusu. Ak vám slnečné lúče spríjemňujú vstávanie, nebráňte sa posteli pod oknom. Odborníci sa však zhodujú v tom, že najvhodnejšie je, keď prirodzené svetlo dopadá na posteľ z boku.

moderna-spalna-so-sedenim

koberec-2Nočný stolík a podnožka k posteli

Keby ste sa v spálni museli obmedziť len na 2 typy nábytku, okrem postele by to rozhodne mal byť nočný stolík. Nielenže vizuálne priestor dotvorí, ale je dôležitý aj po svojej funkčnej stránke.

Nočné stolíky by mali byť z oboch strán postele a dizajnovo rovnaké. Ak preferujete netradičné interiéry, môžete zvoliť aj rôzne stolíky. Jedinou podmienkou je, aby boli v rovnakej výške. Tá by mala byť minimálne taká, ako výška postele, prípadne o trošku vyššia.

nocny-stolik-2


koberec

Ak vám to priestorové možnosti dovolia, zaobstarajte si podnožku k posteli. V našich končinách je tento prvok stále nedocenený.

Vhodne zvolená podnožka však dodá vašej spálni na útulnosti a elegantnosti. Navyše máte priestor na odkladanie vankúšov alebo prehozu.

podnozka

a7703965a2ae01352c23f4638592d136Pre bosé nohy

Nie je nič horšie ako prebudiť sa do chladného rána a vykročiť z postele na studenú dlážku bosou nohou. Na prvý pohľad drobnosť vás môže rozladiť na celé ráno. Zadovážte si koberček alebo kožušinu príjemnú na dotyk a vstávajte s úsmevom.

kobercek

d1a73a9ff8e742339d06f48f5b436003Skriňa a komoda

Ideálna spálňa je taká, v ktorej nemusíte skladovať oblečenie na celý rok. Pre mimosezónny kusy oblečenia si vyhraďte vstavané skrine na chodbe alebo v prípade domu samostatný šatník alebo kumbál. Pri zariaďovaní klasickej panelákovej spálne to však často nejde.


ulozny-priestor

1c7452c8cd5fa98c43aacfa3a55365b4Pred nákupom skrine si zrátajte množstvo vášho a partnerovho oblečenia plus doplnkov a vyberte si najvhodnejší variant s úložným priestorom. Súčasťou skrine by malo byť zrkadlo aby ste od obliekania nemuseli odbiehať na chodbu alebo do kúpeľne.

komoda

komoda-2Komoda je vďačným a aj oku lahodiacim kúskom nábytku, ktorý by nemal chýbať v žiadnej spálni. Komoda so zásuvkami slúži na odkladanie posteľného prádla, uterákov ale aj spodného prádla a ponožiek.

Posvieťte si

S umelým osvetlením narábajte opatrne.


Spálňa nepotrebuje centrálne stropné svetlo.

Namiesto neho sa zamerajte na viacero menších zdrojov svetla. Mimoriadne vhodné sú aj bodové svetlá, ktoré priestoru dodajú príjemnú atmosféru. Ak v posteli zaspávate s knižkou v ruke, dbajte na ostrejšie osvetlenie.

4e73021d278c1545670aa808a45d1654

Vychytávky do veľkej spálne

Zariadenie spálne, ktorá má dostatok priestoru je sen každého z nás.

Ak máte priestoru na rozdávanie, vytvorte si v spálni kút na čítanie. Stačí 1 či 2 pohodlné kreslá, k tomu malý stolík na čaj a miesto len pre vás je na svete. Okrem čítania a relaxu využite toto miesto na rozprávanie sa s partnerom.

kreslo


sedenie

Kozmetický stolík v spálni je snom každej ženy. Priestranný, so šuflíkmi a veľkým zrkadlom. Kozmetický stolík umiestnite čo najbližšie k oknu.

kozmeticky-stolik-3

kozmeticky-stolik-2

Obrázky: Pinterest.com