Ako si naplánovať rozpočet na kuchyňu? Ukážeme vám, kde ušetriť a naopak kde sa šetriť neoplatí

Ak sa chystáte pustiť do rekonštrukcie kuchyne, zrejme si potrebujete vopred stanoviť rozpočet. Viete, koľko bude stáť zariadenie kuchyne? V článku sa dozviete, kde môžete ušetriť a naopak, do čoho sa pri zariaďovaní kuchyne oplatí investovať.

Kuchyne rekonštruujeme najčastejšie, pričom v tesnom závese sú za nimi kúpeľne. Zvyčajne v prvom rade myslíme na štýl a dizajn novej kuchyne a až potom sa zaoberáme rozpočtom. Samozrejme, estetická stránka je dôležitá, no otázka rozpočtu nás dobehne skôr či neskôr.

Čo ovplyvňuje cenu kuchyne

Aj na prvý pohľad rovnaké kuchyne sa môžu v cenách výrazne líšiť. Cenu kuchynského vybavenia totiž vo veľkej miere ovplyvňujú rôzne faktory, ktorými sú:

  • Materiál – ceny korpusu, dvierok, pracovnej dosky môžu byť diametrálne odlišné. Moderné materiály prirodzene cenu zvyšujú, a tak napríklad dnes populárny vysoký lesk môže vyjsť v porovaní s matným vyhotoveným oveľa viac.
  • Kovanie na nábytku – ceny kovania sú veľmi rozmanité a niekedy sú skutočne veľmi vysoké
  • Elektrospotrebiče – aj keď dáte prednosť tým najlacnejším, stále musíte rátať so stovkami eur
kovanie kuchyňa
zeyko

Kovanie a vnútorné vybavenie kuchyne

Pravdepodobne neplánujete rekonštrukciu kuchyne zopakovať o nejakých päť-desať rokov, preto siahnite po kvalitných výrobkoch. No a ako to chodí, za kvalitu sa platí. Jednou z najdrahších položiek pri rekonštrukcii kuchyne je kovanie, na ktorom sa však šetriť neopaltí. Kuchyňu využívate každý deň, a tak určite oceníte ergonomicky riešené systémy.

Najlacnejšou možnosťou sú police na podperách, no ten istý priestor môžete vyplniť zásuvkami s tichým zatváraním, ktoré vás v porovaní s policami výjdu niekoľkonásobne viac.

Vstavané spotrebiče sú najdrahšie

Rekonštrukcia kuchyne sa nezaobíde bez nových spotrebičov, pričom dnes sú najobľúbenejšie vstavné spotrebiče. Tie sú však drahšie ako klasické, no zároveň sú aj praktickejšie a estetickejšie.

Je pravda, že umývačku riadu kúpite aj za približne 300 €, no ak chcete vstavanú, priplatiť si môžete v niektorých prípadoch aj ďalších 100 €. Pri plánovaní toho, koľko bude stáť zariadenie kuchyne, by ste mali myslieť aj na to.

ikea kuchyňa
ikea

Tvorba rozpočtu na zariadenie kuchyne

Keď si začnete klásť otázku, koľko bude stáť zariadenie kuchyne, bude na mieste spraviť si rozpočet. Odporúčame vám rozdeliť si investície do novej kuchyne na tretinky. Malo by to vyzerať nasledovne:

  • 1/3 rozpočtu by ste si mali vyčleniť na samotnú kuchynskú linku
  • 1/3 rozpočtu by mala tvoriť celková suma inštalácie
  • 1/3 rozpočtu investujte do nákupu drezu, batérie, osvetlenia, podlahy a spotrebičov

Kde ušetriť a do čoho sa oplatí investovať?

Asi ako pri všetkom, aj pri otázke koľko bude stáť zariadenie kuchyne, je dôležité si vopred určiť, kde sa oplatí ušetriť a kde sa, naopak, oplatí zainvestovať. Tu je niekoľko tipov, kde by ste rozhodne mali ušetriť peniaze:

  • Drez – venujte pozornosť radšej iným prvkom vašej novej kuchyne a na dreze ušetrite. Nemusíte kupovať drahý keramický drez, aj drez z nehrdzavejúcej ocele bude vyzerať elegantne.
  • Spotrebiče – samozrejme, že vám neodporúčame kupovať lacné a nekvalitné elektrospotrebiče. Avšak pri ich kúpe si vyberajte spotrebiče s parametrami, ktoré využijete a zamyslite sa napríklad nad tým, či naozaj potrebujete rúru s grilom, rozmrazovaním a varením na pare, alebo vám postačí obyčajná rúra na pečenie.
  • Podlaha – ak si veľmi potrpíte na kvalitnú drevenú podlahu, tak nasledujte svoje túžby. V prípade, že vám je to viac-menej jedno, aj lacnejšia dlažba či plávajúca podlaha bude vo vašej kuchyni vyzerať dobre.

Pýtate sa, do čoho investovať? Tu sú tipy:

  • Osvetlenie – myslite na to, že vaša kuchyňa je tým najfrekventovanejším miestom v dome, možno ešte spolu s obývačkou. Preto sa oplatí investovať do kvalitného osvetlenia, ktoré vytvorí príjemný pocit.
  • Vodovodné batérie – používate ich dennodenne niekoľkokrát, preto by ste mali vyberať naozaj kvalitné kúsky z trvácnych materiálov.
  • Pracovná doska – investovať do kvalitných povrchov sa vždy vyplatí. Ak na lacnejšie skrinky použijete kvalitnú pracovnú dosku, vylepšíte ich vzhľad. No nielen to, kvalitná pracovná doska odolá teplu či náhodnému zarezaniu nožom.

Kuchynská linka: Ako si vybrať takú, ktorá vám bude slúžiť roky

shutterstock

Kuchynská linka je srdcom každej kuchyne, a tak jej pri výbere prirodzene venujeme najväčšiu pozornosť. Ak sa pýtate, ako vybrať kuchynskú linku, prinášame vám v článku užitočné rady a tipy.

Kuchynská linka má pracovné zóny

Pri výbere kuchynskej linke nás na prvý pohľad zaujme dizajn či farba. To však nie sú jediné kritériá týkajúce sa toho, ako vybrať kuchynskú linku. Nemenej dôležitý je priestor a prevedenie kuchynskej linky, pretože práve tieto parametre rozhodujú o tom, ako sa nám bude v kuchyni pracovať.

V kuchyni prebieha príprava jedla, varenie, umývanie riadu a kuchyňa nám často slúži aj na ukladanie zásob. Z tohto dôvodu je potrebné, aby vám kuchynská linka poskytla dostatok priestoru. V prípade, že ste pravák, priestor na vašej kuchynskej linke by mal byť rozdelený v takomto poradí:

  • zásoby,
  • úložny priestor,
  • umývanie,
  • príprava jedla,
  • varenie.

Vychádzame teda z toho, že potraviny najskôr triedime, následne ukladáme, potom čistíme, upravujeme na varenie, varíme a servírujeme. Pre pravákov tieto zóny umiestňujeme zľava doprava a pre ľavákov naopak. Ideálne je, aby bola medzi jednotlivými zónami pracovná plocha s veľkosťou 30 cm z oboch strán.

Veľkosť kuchynskej linky a jej plánovanie

Ak rozmýšľate nad tým, ako vybrať kuchynskú linku, je veľmi dôležité vybrať správnu veľkosť, kapacitu a výbavu. Pri plánovaní novej kuchyne si najskôr uvedomte, čo ste na tej starej chceli zmeniť a čo vám na nej vyhovovalo. Ako sme už spomenuli, najergonomickejšie sú kuchyne rozdelené na pracovné zóny. Vďaka pracovným zónam bude vaša kuchyňa prakticky rozdelená.

Usporiadanie pracovných zón a priestor medzi nimi sa nazýva pracovný trojuholník. Ak sa vám pri plánovaní kuchynskej linky tento priestor podarí vytvoriť, budú sa vám jednotlivé činnosti vykonávať plynulo a hladko.

Z hľadiska ergonómie môžete mať rôzne typy rozloženia kuchynskej linky. Môže to byť:

  • Lineárna kuchynská linka – tento typ kuchyne je vhodný do menšieho priestoru, sú jednoduché a zároveň dobre vyzerajú.
  • Paralelná kuchynská linka – v prípade, že vašu kuchyňu budete často využívať viacerí naraz, je pre vás vhodná práve paralelná kuchynská linka. Poskytne vám dostatok priestoru na prípravu i uskladnenie jedla.
  • Kuchyňa v tvare L – výborne využijú roh miestnosti a ak chcete pridať kuchynský ostrovček alebo jedálenský stôl, sú ideálnou voľbou.
  • Kuchyňa v tvare U – sú vhodné do veľkých priestorov, ktoré využijú na maximum a poskytnú dostatok úložného priestoru.

Aký materiál vybrať pre pracovnú dosku?

Kľúčovou pri otázke ako vybrať kuchynskú linku je pracovná doska, pretože na nej prebiehajú takmer všetky práce. Pracovná doska môže byť vyrobená z rôznych materiálov, pričom najčastejšie sú to tieto:

  • Drevo – je vysoko odolným materiálom, avšak je náročné na údržbu, preto ho treba pravidlne ošetrovať.
  • Mramor a žula – tieto materiály sú typické pre luxusnejšie pracovné dosky. Majú dlhú životnosť a sú odolné, pričom sú tiež jednoduché na údržbu.
  • Laminát – je najlacnejším materiálom, ide o drevotriesku obalenú laminátovou vrstvou. Táto doska má však kratšiu životnosť.

Spolu s pracovnou doskou je nemenej dôležitý výber kuchynského drezu. Na výber máte dnes množstvo materiálov a vyhotovení. Od klasického nerezu sme sa posunuli k štýlovejším granitovým alebo tectonitovým verziám.

Dobrá rada

Správna výška pracovnej dosky v kuchyni závisí od výšky členov domácnosti. Ak máte 185 cm, správna výška pracovnej plochy je 95 cm. Pri výške 175-180 cm je ideálna výška pracovnej dosky zhruba 90 cm. Ak však patríte k tým, ktorých výška je 165-175 cm, nastavte si výšku pracovnej dosky na 85 cm.

Aký materiál pre kuchynskú zástenu?

Kuchynská zástena by mala byť odolná voči teplu, ktoré vzniká pri varení, ale tiež nenáročná na čistenie. Na výber dnes máte z množstva materiálov ako sú tradičné obkladačky, ale tiež menej časté sklo, laminát, kov alebo odolná impregnovaná omietka.

Na čo ešte nezabudnúť?

Nezabudnite na výber digestora, ktorý už nemusí byť len funkčným prvkom v kuchyni, ale aj vizuálnym. Výzor kuchynskej linky tiež závisí od čoho, či si vyberiete vstavané spotrebiče alebo ich dizajn priznáte.

Rozloženie úložného priestoru

Pri otázke ako vybrať kuchynskú linku je potrebné venovať pozornosť aj výberu spotrebičov a rozloženiu úložného priestoru. Do vašej novej linky by sa mali zmestiť všetky riady a do potravinovej skrinky aj všetky zásoby, ktoré potrebujete mať pri varení po ruke. Dôležité je všímať si prevedenia skriniek linky.

Kvalita úchytiek a smer otvárania dvierok sú parametre dôležité pre praktickosť, a tak si pri plánovaní kuchynskej linky dobre rozmyslite, ako sa rozhodnete. Veľmi praktické sú zásuvky v spodných skrinkách, ktoré vám uľahčia manipuláciu a zároveň riady a kuchynské pomôcky v nich sú prehľadne usporiadané.

Výber kuchynskej linky nie je jednoduchou úlohou, a tak vám odporúčame všetko si vopred premyslieť a pri samotnom plánovaní sa poradiť s odborníkmi.