Hľadanie miesta menom domov je jeden z najzávažnejších krokov vo vašom živote a rozhodne ide o jednu z najväčších investícií vášho života. Je preto na mieste mať dobrú základnú prípravu.
V tomto článku si ujasníme ako zistiť, aké bývanie vlastne hľadáte.
Samotné rozhodovanie sa o kúpe nehnuteľnosti sa spája s pocitom neistoty a obáv. Hoci nejde o pozitívne pocity, majú aj svoje pozitíva. Pocity nás upozorňujú na to, že rozhodnutie o kúpe bytu, či domu je natoľko závažné, že sa potrebujeme na chvíľu zastaviť a premýšľať.
Mám tu pre vás pár otázok na zamyslenie.
Oplatí sa investovať do kúpy nehnuteľnosti?
Áno.
Takto znie odpoveď, ktorú vám odporučí viac ako 80 % ľudí, ktorí už svoju nehnuteľnosť vlastní. Svoje áno vám rozhodne povedia banky, realitné kancelárie, dokonca aj váš zamestnávateľ a štát, pre ktorých nadobudnutím nehnuteľnosti získate väčšiu kredibilitu.
Možno sa to môže zdať ako mierna manipulácia alebo sociálny konštrukt, no potreba vlastniť svoje vlastné bývanie je v nás hlboko zakorenená. Poskytuje pocit istoty, poskytuje pocit, že niekam patríte.
Taktiež vám dáva finančnú slobodu, ktorú pre prenájme bytu strácate. Vo vlastnom sa môžete o všetkých poplatkom rozhodovať podľa seba a rovnako ich tak aj ovplyvňovať. Vlastné bývanie predstavuje aj nadobudnutie osobného majetku, ktorý môžete časom zhodnocovať.
Existujú situácie, kedy sa neodporúča kupovať nehnuteľnosť?
Odpoveďou je opäť áno.
Nehnuteľnosť nie je vhodné kupovať, ak je vaša aktuálna finančná situácia veľmi nestabilná. Kúpa bytu predstavuje skutočný záväzok a preto by neperspektívna práca alebo podnikanie, nemuseli pokryť všetky potrebné náklady.
Dobrým dôvodom nie je ani kúpa nehnuteľnosti, ktorá sa uskutočňuje v čase veľkých zmien v živote. Ak ste si napríklad našli novú prácu v inom meste, počkajte aspoň na skončenie skúšobnej doby.
Myslite však na to, že úplne ideálna situácia neexistuje a potreba vytvárania kompromisov bude vašim novým hobby.
Ako zistiť aké bývanie hľadám?
Aby ste došli k správnej odpovedi, je na čase vyložiť karty na stôl. Ak sa o kúpe spoločnej nehnuteľnosti rozhodujete ako pár, je dobré si k tomu v prvom rade nájsť čas. V druhom rade si každý za seba ujasnite čo od nehnuteľnosti očakávate, chceli by ste dom alebo byt, aké tam bude okolie, aký štýl sa vám páči. A teraz všetky tieto predstavy hoďte na papier a myslite výlučne na seba a svoje sny.
Ak to už máte hotovo, je čas si vymeniť papiere a prečítať si, akú predstavu má váš partner.
Ste prekvapený? Snáď pozitívne. Teraz prišiel čas na vzájomnú dohodu a kompromisy.
Otázka: “Prečo?”
V tomto momente už presne viete, čo obaja od nového bývania očakávate, teraz je čas na trochu pragmatickosti.
Ak sa našli vo vašich vysnívaných predstavách nezhody, položte si pri kritických predstavách otázku: Prečo? Vyhnete sa tak emocionálnym rozhodnutiam, ktoré by sa mohli vymykať racionálnemu uvažovaniu a spôsobiť zbytočné nepríjemnosti.
Pri otázke: Ako zistiť, aké bývanie hľadám? Sa vynárajú ešte ďalšie potrebné parametre, ktoré by ste mali pri vašich vysnívaných predstavách vziať do úvahy.
Zasnívajte sa ešte na chvíľu a predstavte si v akej lokalite by ste chceli žiť, či by ste chceli žiť v dome alebo v byte a ako vyzerá nehnuteľnosť dispozične.
Opäť si tieto predstavy vymeňte aj so svojim partnerom a pokúste sa nájsť spoločný kompromis pre váš nový domov.
Ak ste prešli prvým krokom úspešne a zistili ste, aké bývanie hľadáte, môžete prejsť k ďalšiemu kroku a to k špecifikácii jednotlivých parametrov bývania, ktoré sme spracovali jednotlivo tak, aby ste našli ideálnu nehnuteľnosť priamo pre vás.