Kto sa nepohybuje v oblasti predajov stavebných pozemkov, často ani nevie čo robiť a na čo všetko si dať pri kúpe pozor. V tomto článku vám detailne popíšeme postup, pri ktorom vám bude kúpa stavebného pozemku oveľa jasnejšia.
Predtým než si kúpite stavebný pozemok:
Zájdite si na stavebný úrad
Na miestnom stavebnom úrade zistíte, či nie je pozemok v ochrannom pásme a či je na ňom možné stavať. Na pozemkoch, ktoré sú v ochrannom pásme nie je možné stavať, a to bez výnimky.
Zistite si UPI (územno plánovacia informácia)
Územno plánovaciu informáciu by vám mal zdeliť samotný majiteľ pozemku. Ide o informáciu do akej výšky a šírky môžete na pozemku stavať. Vydávajú ju tiež mestá a obce na základe písomnej žiadosti.
Zistite, kde je infraštruktúra
Overte si, kde sa nachádza elektrický prívod, odpadové vody alebo kanalizácia, voda prípadne studňa. Všetky siete by sa mali ideálne nachádzať v blízkosti, na hranici s pozemkom. Ak tomu tak nie je, budete si musieť na vlastné náklady dotiahnuť chýbajúce siete. Väčšina novostavieb nahradzuje plyn elektrinou. Náklady na vykurovanie sú približne rovnaké pre plyn, aj pre elektrinu.
Overte si, že k pozemku vedie príjazdová cesta
Na pozemok bez príjazdovej cesty nedostanete hypotéku v žiadnej banke. Neurobte preto základnú chybu a radšej si overte, či k pozemku vedie príjazdová cesta.
Myslite do budúcna
Ak máte deti, dobre si zistite vzdialenosť od škôlky, prípadne školy. Vzdialenosť a dostupnosť mestskej hromadnej dopravy od vášho pozemku môže byť rozhodujúcim kritériom.
Čo všetko určuje cenu stavebného pozemku?
- Lokalita– v centre mesta a v atraktívnej lokalite budú ceny pozemkov vyššie.
- Veľký záujem iných kupcov – pri veľkom záujme iných kupcov sa zvyšuje aj cena pozemkov.
- Množstvo dostupných pozemkov – čím menej pozemkov je na predaj, tým vyššia cena pozemkov.
- Dopravná dostupnosť – vyššie ceny pozemkov sú v lokalitách s dobrou dopravnou dostupnosťou, napojením na diaľnicu a pod.
Konkrétny postup pri kúpe stavebného pozemku prostredníctvom developera:
Nezáväzne si zarezervujte stavebný pozemok
Pri nezáväznej rezervácií máte spravidla niekoľko dní na to, aby ste sa šli na pozemok pozrieť, premyslieť a zvážiť kúpu.
Záväzne si rezervujte stavebný pozemok
Pozemok vám vyhovuje a vy si ho chcete záväzne rezervovať. Dohodnete si stretnutie s developerom a podpíšete zmluvu o rezervácii. V tejto fáze vás môže developer požiadať o zálohu na kúpu pozemku. Developer následne zaistí potrebné povolenia (územné rozhodnutie), zmluvy (podpísanie kúpnych zmlúv) a rokovania (so stavebným úradom, notárom, bankou, architektom a pod.).
Kúpite si stavebný pozemok
V tejto časti s developerom podpíšete kúpnu zmluvu. Dôkladne si ju preštudujte, prípadne ju prekonzultujte s vašim právnikom.
Vybudujte si prístupovú cestu a inžinierske siete
V cene za stavebný pozemok by mali byť zahrnuté aj náklady spojené s vybudovaním prístupovej cesty a inžinierskych sietí. Približne do roka od kúpy pozemku, by mal developer zabezpečiť vybudovanie prístupovej cesty aj siete.
Pri kúpe stavebného pozemku musíte dopredu zvážiť niekoľko faktorov. Dúfame, že sme vám týmto článkom pomohli a uľahčili vám prácu pri hľadaní informácií. Pokiaľ si chcete kúpiť pozemok a postaviť tam svoj vysnívaný rodinný dom, tak si to rozhodne zaslúži vašu plnú pozornosť.
Postaviť si svoj dom alebo si radšej kúpiť byt? Porovnali sme výhody a nevýhody
Ak ste sa rozhodli, že chcete vlastné bývanie, je na rade zásadná otázka. Byt alebo dom?
Ste mladou rodinkou a riešite otázku bývania? Ide o jedno z najzásadnejších životných rozhodnutí, najmä, ak chcete nehnuteľnosť kupovať.
Ako byty, tak aj domy majú svoje výhody a nevýhody.
Prinášame vám porovnanie stavby domu či kúpy bytu. Veríme, že vám pomôžeme v rozhodovaní byt alebo dom.
Detský sen: rodinný dom
Mnoho ľudí má 1 veľký sen. V budúcnosti mať nádherný veľký dom s ešte priestrannejšou záhradou, so štekajúcim psom a usmievavými hrajúcimi sa deťmi.
Pozrite sa bližšie na výhody a nevýhody kúpy pozemku a stavby vlastného vysnívaného domčeku.
Bungalov na dedine
Je predstavou idylického bývania pre mnohých mladých ľudí. Pekný dom na veľkom pozemku môže predstavovať akúsi formu voľnosti a zaručí vám väčšie súkromie ako bývanie v byte.
Rozsiahly zelený trávnik s bazénom môžete mať k dispozícií v každý slnečný deň.
Máte chuť na grill párty? Pozvite aj 20 známych, miesta máte dosť.
Ďalšou výhodou vlastnej záhradky je pestovanie bio zeleniny, ovocia či byliniek.
Nevýhody bývania v dome
Domy sa väčšinou stavajú na okrajoch miest, z ktorých je do centra zlá dopravná dostupnosť.
Investícia kúpy či už do bungalova na dedine alebo domu väčších rozmerov predstavuje nemalé čiastky a zadĺženosť na desiatky rokov.
Vaše deti, ktoré vidíte rozjašené behať po dvore, budú časom vyžadovať spoločnosť rovesníkov. Kde ich však zoženiete, keď sa susedia s deťmi zdržiavajú celé dni v meste kvôli práci?
Tretím negatívom je ohradenie celého pozemku. Máte pocit, že ide o dobrovoľnú izoláciu? Zrejme trocha áno.
Postavenie domu si vyžaduje veľa peňazí, času a v neposlednom rade aj vašej drahocennej energie. Zariadenie a doladenia vás bude stáť veľa úsilia a nervov. A častokrát aj tak zistíte, že bohužiaľ, ešte stále nemáte všetko.
O tom, ako sa stanete taxikárom
Ak ste si kúpili pozemok ďalej od mesta, nepotešia vás mnohé veci. V blízkosti žiadny obchod, škôlka a škola či kultúrna inštitúcia.
Keď deti vyrastú, budete ich musieť voziť v podstate všade. To znamená, že potrebujete minimálne dve autá a stane sa z vás taxikár.
Je tu víkend, čas oddychu a relaxu. Ale o dom sa treba ustavične starať a vy budete musieť pokosiť trávnik, vyčistiť bazén, okopať zeleninu v záhradke či natrieť nedokončený plot. Stanete sa otrokom vlastného domu.
Byt priamo v meste
Bývanie v mete poskytuje určité možnosti a výhody, ktoré sa neodopierajú práve najľahšie.
Mestá majú rozvinutejšiu infraštruktúru, či ľahko dostupné rôznorodé služby. Celkovo tu máte viac možností či už pri výbere voľnočasových aktivít, pravidelného športovania alebo kultúrneho vyžitia.
Výhody bývania v byte
Starostlivosť o byt je omnoho jednoduchšia.
Upravujete a zveľaďujete iba interiér. Ak ste trocha workoholikom, či len jednoducho milujete zábavu a údržbárske práce vás nelákajú, investujte radšej do bytu. Ak bývate napr. v Bratislave, cestou z bytu do práce ušetríte hodiny , ktoré by ste inak trávili každý deň v aute cestou do svojho satelitného domčeka.
Jednou z ďalších veľkých výhod kúpy bytu sú omnoho nižšie počiatočné náklady v porovnaní s kúpou domu.
Všetko závisí na:
- lokalite,
- veľkosti,
- iných faktoroch.
Má bývanie v byte aj svoje nevýhody?
Samozrejme, všetko má svoje pre aj proti. Toto rozhodnutie závisí najmä na vašich preferenciách či víziach do budúcna.
Polovica ľudí vám bude tvrdiť, že ak plánujete deti, určite bývajte v byte. Budete mať viac času na ich výchovu, starostlivosť o domácnosť či seba samých.
Ostatní budú za dom, v ktorom môže byť deti častejšie na čerstvom vzduchu a nemusíte sa o nich až tak báť.
Veľkou nevýhodou bytov môže byť práve prítomnosť susedov, ktorých budete zaiste počuť.
Dajte si pozor pri výbere nábytku. V bytoch ste obmedzení veľkosťou priestoru podstatne viac ako v priestranných domoch.
Byt alebo dom?
Väčšina ľudí túži po vlastnom rodinnom dome, ktorý predstavuje akési zidealizované riešenie bývania. V mnohých prípadoch je to len predstava, ktorá má ďaleko od reality. Ak si napíšete kritériá vášho bývania na papier, prídete napr. k výsledku, že je pre vás zatiaľ lepšie bývanie v byte. Je totiž rozdiel medzi tým, čo chete a čo skutočne potrebujete. Odpoveď na otázku byt alebo dom napokon nemusí byť vôbec taká zložitá.