Nastal ten deň, kedy ste sa stali majiteľmi vášho nového bytu a preberáte ho fyzicky do vášho vlastníctva.
Prevzatie bytu alebo rodinného domu má určitý postup, ktorý by ste mali dodržať. Bude vás chrániť pred neočakávanými problémami a zbytočnými doťahovačkami. Napr. pri vyúčtovaní energií, ktoré posielajú elektrárne alebo plynárne niekoľkokrát do roka.
Preberací protokol bytu
V kúpno-predajnej zmluve si môžete určiť, kto bude pri odovzdávaní a preberaní bytu prítomný. V mnohých prípadoch je to zástupca realitnej kancelárie (ak byt kupujete cez RK), jeden zástupca z predávajúcej strany a jeden zástupca zo strany kupujúcich (teda vy).
Ako podklad pri preberaní bytu slúži tlačivo Preberací protokol bytu, v ktorom uvediete presné stavy vodomerov na studenú a teplú vodu, stav ekektromera spotreby elektrickej energie, stav plynu, ale tiež merače, ktoré sú umiestnené na radiátoroch v byte.
Bonus zadarmo
Stiahnite si vzor preberací protokol bytu, v ktorom len zmeníte vaše údaje.
V preberacom protokole nehnuteľnosti tiež uveďte prebratie všetkých kľúčov od vstupných dverí, pivnicu, schránku až po spoločné priestory. Dobré je tiež uviesť všetky vážne nedostatky, ktoré byt má.
Protokol o odovzdaní a prevzatí bytu musí podpísať pôvodný aj nový vlastník bytu.
Následne sa obaja účastníci dostavia ku správcovi bytového domu. Pôvodný vlastník podá výpoveď k zmluve o výkone správy v obytnom dome a nový vlastník k nej naopak pristúpi.
Zmena dodávateľov energií
Ideálne, ak spolu a v ten istý deň s pôvodnym majiteľom navštívite dodávateľov energií. Pôvodný majiteľ sa odhlási a vy sa hneď prihlásite. Zmenu však môžete zrealizovať aj neskôr samostatne.
Prepis elektriny na nového majiteľa
Prihlásiť sa k elektrine je potrebné do 3 dní, odkedy sa odhlásil posledný užívateľ.
Pripravte si tieto údaje:
- identifikačné údaje a adresy predávajúceho a kupujúceho,
- telefónne číslo a e-mail,
- číslo a stav elektromera,
- číslo miesta spotreby, zákaznícke číslo alebo EIC kód predchádzajúceho zákazníka,
- platobné podmienky podla ponuky konkrétneho dodávateľa elektriny.

Pri prihlasovaní elektriny si môžete zvoliť jedného z alternatívnych dodávateľov elektriny, pri ktorom môžete ušetriť pár EUR ročne. Ak sa ma však spýtate, či to stojí za to, skôr vám odpoviem, že nie. Bežná domácnosť v 3-izbovom byte ušetrí centy. Aktuálne rozdiely v cenách a koľko ušetríte si môžete rýchlo pozrieť na stránke TotalMoney.
Prepis plynu na nového majiteľa
Zmena odberateľa plynu je jednoduchá. Prepis odberného miesta plynu môžete vybaviť osobne návštevou zákazníckeho centra SPP alebo emailom zakaznickalinka@spp.sk alebo žiadosť doručiť poštou.

Dodávatelia plynu na Slovensku
Na Slovensku môžete plyn odoberať od viacerých spoločností. Prepočítať a porovnať ceny si môžete napr. na stránke VýhodnaEnergia.sk
Prepis odberu vody na nového majiteľa
Zmena odberateľa vody v bytových domoch je jednoduchá. Stačí požiadať správcu bytového domu, ktorý prepis dodávky pitnej vody zabezpečí, prípadne obaja navštívili klientske centrum dodávateľa pitnej vody.
Koncesionárske poplatky
Podľa zákona každý, kto je odberateľom elektriny v byte alebo v rodinnom dome, je povinný platiť koncesionárske poplatky. Prihlásiť sa môžete priamo na stránke RTVS.
Aktuálna základná sadzba úhrady je 4,64 € za každý, aj začatý kalendárny mesiac.
Zmena trvalého pobytu
Nie je povinná. Ak si chcete však chcete zmeniť adresu trvalého pobytu, musíte absolvovať sériu oznamovacích povinností.
Ako prvé si vybavte nový občiansky preukaz. Ako zamestnanec ohlasujete zmenu pobytu zdravotnej poisťovni a zamesnávateľovi, ak podnikáte tak Sociálnej poisťovni a obchodných registrov.
Ak ste majiteľom auta, musíte zmenu ohlásiť na dopravnom inšpektoráte a vybaviť si nové evidenčné číslo.
Bonus zadarmo
Stiahnite si vzor preberací protokol bytu, v ktorom len zmeníte vaše údaje.
Prihlásenie k dani z nehnuteľnosti
Do 30 dní odo dňa povolenia vkladu príslušnou správou katastra máte oznamovaciu povinnosť voči mestskému resp. miestnemu úradu k dani z nehnuteľnosti.
Následne do konca januára daného roka je potrebné na príslušnom úrade podať aj daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti. Na základe tohto úkonu vám mestský resp. miestny úrad bude každoročne vyrubovať daň z nehnuteľnosti.
Zhrnutie článku
Prevzatie bytu je skvelým pocitom a prvým reálnym krokom k vlastnému bývaniu. Dôležité je nepodceniť formality a dôsledne vyplniť protokol o prebratí bytu. Prihlásenie energií, koncesionárskych poplatkov alebo zmena trvalého pobytu sa môže zdať náročná, ale absolvujete ju našťastie len raz.