Postaviť si svoj dom alebo si radšej kúpiť byt? Porovnali sme výhody a nevýhody

bytové domy
shutterstock

Ak ste sa rozhodli, že chcete vlastné bývanie, je na rade zásadná otázka. Byt alebo dom?

Ste mladou rodinkou a riešite otázku bývania? Ide o jedno z najzásadnejších životných rozhodnutí, najmä, ak chcete nehnuteľnosť kupovať.

Ako byty, tak aj domy majú svoje výhody a nevýhody.

Prinášame vám porovnanie stavby domu či kúpy bytu. Veríme, že vám pomôžeme v rozhodovaní byt alebo dom.

Detský sen: rodinný dom

Mnoho ľudí má 1 veľký sen. V budúcnosti mať nádherný veľký dom s ešte priestrannejšou záhradou, so štekajúcim psom a usmievavými hrajúcimi sa deťmi.

Pozrite sa bližšie na výhody a nevýhody kúpy pozemku a stavby vlastného vysnívaného domčeku.

Bungalov na dedine

Je predstavou idylického bývania pre mnohých mladých ľudí. Pekný dom na veľkom pozemku môže predstavovať akúsi formu voľnosti a zaručí vám väčšie súkromie ako bývanie v byte.

Rozsiahly zelený trávnik s bazénom môžete mať k dispozícií v každý slnečný deň.

Máte chuť na grill párty? Pozvite aj 20 známych, miesta máte dosť.

Ďalšou výhodou vlastnej záhradky je pestovanie bio zeleniny, ovocia či byliniek.

moderný rodinný dom na slovensku
shutterstock

Nevýhody bývania v dome

Domy sa väčšinou stavajú na okrajoch miest, z ktorých je do centra zlá dopravná dostupnosť.

Investícia kúpy či už do bungalova na dedine alebo domu väčších rozmerov predstavuje nemalé čiastky a zadĺženosť na desiatky rokov.

Vaše deti, ktoré vidíte rozjašené behať po dvore, budú časom vyžadovať spoločnosť rovesníkov. Kde ich však zoženiete, keď sa susedia s deťmi zdržiavajú celé dni v meste kvôli práci?

Tretím negatívom je ohradenie celého pozemku. Máte pocit, že ide o dobrovoľnú izoláciu? Zrejme trocha áno.

Postavenie domu si vyžaduje veľa peňazí, času a v neposlednom rade aj vašej drahocennej energie. Zariadenie a doladenia vás bude stáť veľa úsilia a nervov. A častokrát aj tak zistíte, že bohužiaľ, ešte stále nemáte všetko.

O tom, ako sa stanete taxikárom

Ak ste si kúpili pozemok ďalej od mesta, nepotešia vás mnohé veci. V blízkosti žiadny obchod, škôlka a škola či kultúrna inštitúcia.

Keď deti vyrastú, budete ich musieť voziť v podstate všade. To znamená, že potrebujete minimálne dve autá a stane sa z vás taxikár.

Je tu víkend, čas oddychu a relaxu. Ale o dom sa treba ustavične starať a vy budete musieť pokosiť trávnik, vyčistiť bazén, okopať zeleninu v záhradke či natrieť nedokončený plot. Stanete sa otrokom vlastného domu.

Byt priamo v meste

Bývanie v mete poskytuje určité možnosti a výhody, ktoré sa neodopierajú práve najľahšie.

Mestá majú rozvinutejšiu infraštruktúru, či ľahko dostupné rôznorodé služby. Celkovo tu máte viac možností či už pri výbere voľnočasových aktivít, pravidelného športovania alebo kultúrneho vyžitia.

Výhody bývania v byte

Starostlivosť o byt je omnoho jednoduchšia.

Upravujete a zveľaďujete iba interiér. Ak ste trocha workoholikom, či len jednoducho milujete zábavu a údržbárske práce vás nelákajú, investujte radšej do bytu. Ak bývate napr. v Bratislave, cestou z bytu do práce ušetríte hodiny , ktoré by ste inak trávili každý deň v aute cestou do svojho satelitného domčeka.

Jednou z ďalších veľkých výhod kúpy bytu sú omnoho nižšie počiatočné náklady v porovnaní s kúpou domu.

Všetko závisí na:

  • lokalite,
  • veľkosti,
  • iných faktoroch.

Má bývanie v byte aj svoje nevýhody?

Samozrejme, všetko má svoje pre aj proti. Toto rozhodnutie závisí najmä na vašich preferenciách či víziach do budúcna.
Polovica ľudí vám bude tvrdiť, že ak plánujete deti, určite bývajte v byte. Budete mať viac času na ich výchovu, starostlivosť o domácnosť či seba samých.

Ostatní budú za dom, v ktorom môže byť deti častejšie na čerstvom vzduchu a nemusíte sa o nich až tak báť.

Veľkou nevýhodou bytov môže byť práve prítomnosť susedov, ktorých budete zaiste počuť.

Dajte si pozor pri výbere nábytku. V bytoch ste obmedzení veľkosťou priestoru podstatne viac ako v priestranných domoch.

Byt alebo dom?

Väčšina ľudí túži po vlastnom rodinnom dome, ktorý predstavuje akési zidealizované riešenie bývania. V mnohých prípadoch je to len predstava, ktorá má ďaleko od reality. Ak si napíšete kritériá vášho bývania na papier, prídete napr. k výsledku, že je pre vás zatiaľ lepšie bývanie v byte. Je totiž rozdiel medzi tým, čo chete a čo skutočne potrebujete. Odpoveď na otázku byt alebo dom napokon nemusí byť vôbec taká zložitá.

V čom je lepší byt v pôvodnom stave a v čom novostavba?

Otázka, či pôvodný stav alebo novostavba môže byť malým chytákom. Odpoveď nemusí byť až tak jednoznačná a preto si na životné rozhodnutie doprajte kvalitné informácie.

V tomto článku si povieme niečo o výhodách a nevýhodách jednotlivých stavov nehnuteľnosti a vy tak budete mať všetky dostupné informácie na slobodné rozhodnutie.

Stav nehnuteľnosti má priamy dosah na váš aktuálny aj dlhodobý rozpočet. Aktuálny rozpočet sa odvíja od ceny nehnuteľnosti a zároveň od sumy, ktorú potrebujete na rekonštrukciu. Dlhodobý dosah má v podobe mesačných nákladov na vaše bývanie. Nájom a energie sú pre novostavbu a pôvodný stav neporovnateľné, no rovnako to platí aj pre celkovú cenu nehnuteľnosti.

[poll id=”2″]

Pôvodný stav je lacnejší. Skutočne?

Nepopierateľnou výhodou panelákových domov, resp. nehnuteľností v pôvodnom stave je najmä cena a celková dostupnosť.

Oproti novostavbe je cena panelákového bytu o 20 – 30 % nižšia a celková dostupnosť je ešte stále vyššia, čo sa môže zdať ako ľahké rozhodovanie, najmä pre tých, ktorých tlačí rozpočet. Nenechajte sa však oklamať zdanlivým ušetrením a počítajme ďalej.

K cene nehnuteľnosti je potrebné vziať do úvahy aj prevádzkové náklady, ktoré budu mesačne z vašej peňaženky ukrajovať nemalú čiastku. V tomto súboji je panelákový byt už na úplne inej pozícii, ako pri cene nehnuteľnosti. Prevádzkové náklady pôvodných bytov sú oveľa vyššie a môžu prekročiť až 50 % z bežnej ceny mesačných nákladov novostavby. Rozdiel vo výške 100 € mesačne je úplne bežný a môže byť dokonca aj vyšší.

 

Cena panelákového bytu je oproti novostavbe o 20 – 30 % nižšia

Nepopierateľnou výhodou pôvodných panelákových bytov je ich dostupnosť, ktorá sa s dostupnosťou novostavieb nedá vôbec porovnať. Bytov v pôvodnom stave je jednoducho viac a sú na predaj v takmer každej lokalite.

Otázkou je však ich funkčnosť. Najmladšie panelákové domy tu stoja 25 rokov a ich predpokladaný vek bol už pred 10 rokmi otázny. Tie staršie sú tu s nami z čias komunizmu, kedy boli postavené v čase bytovej krízy. Je až neuveriteľné, že tieto staré paneláky stále stoja, no nikto nevie s presnosťou určiť dokedy. Aj preto sa vaša investícia na 30 rokov môže zdať diskutabilná.

Opravy a revitalizácie polstoročných panelákov sa stávajú nákladnejšími, čo sa odráža najmä pri prevádzkových nákladoch a otáznej funkčnosti. Hoci sa vám cena bytu môže zdať nízka, no pri započítaní rekonštrukcie a vyšších mesačných nákladov sa môže cena dokonca dorovnať.

rodina v byte
shutterstock

Aj novostavba má svoje muchy

Z predchádzajúceho porovnania, vám vyšlo, že najvýhodnejšia investícia je novostavba. Z finančného, aj funkčného hľadiska tomu tak skutočne je. Je tu však niekoľko “ale”, na ktoré by ste si mali dávať pozor.

Za novostavbu sa podľa zákona považuje nehnuteľnosť, ktorá má najviac 5 rokov. V našom bežnom ponímaní sú novostavby aj iné bytové komplexy, ktoré už majú viac ako 5 rokov, no ich vzhľad, funkčnosť a vyššia cena nám dávajú pocit, že ide o novšiu stavbu.

Nové postupy v riešení bytovej politiky prinášajú nové riešenia, ktoré poskytujú energetické zabezpečenie nehnuteľnosti, ktoré je omnoho efektívnejšie ako v starých bytoch či domoch, čo vedie k nižším mesačným nákladom.

Nie je novostavba ako novostavba. Sú developeri, ktorým na projekte skutočne záleží, čo je očividné pri použitých materiálov, až po zabezpečenie jednotlivých odborných prác. Kvalite zodpovedá aj výsledná cena. Presne viete, za čo si platíte a tak si môžete byť istý, že ste urobili dobrú investíciu.

Žiaľ, nájdu sa aj developeri, ktorí všetko podmienia ziskom a kvalita pre nich nehrá veľkú rolu. Novostavba v oboch prípadoch pôsobí na laikov totožne, hoci sú v oboch prípadoch diametrálne rozdiely.

Ako rozpoznať kvalitu?

Spoľahnite sa na odborníkov z technickej inšpekcie, ktorý vám už počas výstavby novostavby môžu dohliadať na kvalitu stavby a upozorniť na možné nedostatky. V tejto fáze si môžete najať aj právnika, ktorý naformuluje zmluvné podmienky tak, aby ste po odovzdaní bytu mali právo na opravu nedostatkov. Môže sa jednať o drobnosti alebo aj väčšie problémy, pre ktoré sa budete obzerať po inej novostavbe.

Ak si zvolíte novostavbu, v ktorej už predtým niekto býval, dbajte na prieskum spokojnosti s bývaním od viacerých majiteľov bytu, čím si potvrdíte alebo vyvrátite svoje nadšenie z novostavby. Taktiež môžete zavolať odborníkov technickej inšpekcie, ktorí vám k novostavbe dajú reálne technické podklady, ktoré môžu slúžiť aj na neskoršie vyjednávanie ceny.