Home staging: Stačí len pár trikov, aby ste nehnuteľnosť predali o stovky EUR drahšie

Home staging kúpeľne
shutterstock

Home staging je jedným zo základných predpokladov úspešného a zrýchleného predaja nehnuteľností. Pomôže vám totiž vygenerovať maximálny možný zisk.

Táto činnosť robí domy väčšími, čistejšími, krajšími, jednoducho takými, že si ich ľudia chcú kúpiť. Môžeme to prirovnať k obliekaniu, líčeniu či iným úpravám typickým pre ženy.

Profesionálnou službou umožníte miestam, aby sa ukázali.

Čo je to home staging?

Ak to povieme “odbornejšie”, ide o estetickú prípravu nehnuteľností na jej predaj s cieľom maximálne využiť jej potenciál.

Kvalitný home staging dokáže:

 • urýchliť predaj,
 • zvýšiť počet záujemcov,
 • zvyšuje predajnú cenu (vyšší dopyt).

Ak je home staging a predaj prevedený správne, máte možnosť nehnuteľnosť predať až o 6 % drahšie.

Čo home staging obnáša?

“Dekoratér” – home stager má rozhodnúť, ktoré prvky interiéru sú najdôležitejšie a treba ich zdôrazniť a naopak, ktoré celkovému estetickému pôžitku škodia.

Následne využíva rôzne doplnky, ktoré menia celkový dojem a to bez nutnej prerábky.

Na docielenie tohto stavu využívajú:

 • prestieranie,
 • závesy,
 • koberčeky,
 • vankúše,
 • zrkadlá,
 • rastliny,
 • lampy,
 • stoly a stoličky,
 • košíky.

Profesionálny home stager

Je naozaj vyškoleným umelcom. Dizajnérske zručnosti sú v profesionálnych agentúrach na vysokej úrovni. Priestoru dokážu a vedia dodať dramatickosť, ktorá osloví všetky zmysli potenciálnych záujemcov.

pinterest

Aké dizajnérske zručnosti firmy využívajú?

 • atraktívne usporiadanie veľkých kusov nábytku,
 • výzdoba miestností pomocou dekoratívnych materiálov – hodváb, satén,
 • drobné detaily do regálov a knižníc, ktoré pútajú pozornosť,
 • zaujímavé závesy na okná.

Prečo home staging tak dobre funguje?

Ovplyvňuje totiž ľudskú psychiku.

Ľudia sa rozhodujú na základe emócií a to v priebehu 8. sekúnd. Čo to znamená?

Prvý dojem je dôležitý. Záujemca o váš dom by nemal vidieť slabé miesta, ale práve naopak prednosti bytu alebo domu. A o to presne sa stará home stager.

pinterest

Tipy a triky

Podľa odborníkov je kuchyňa srdcom domova. Skúste tieto triky:

 • natrite skrinky, ktoré vyzerajú neatraktívne, pomarančovým olejom, dodá im pôvodný lesk,
 • doplňte misku kvalitným veľkým ovocím – vyleštené jabĺčka, najoranžovejšie pomaranče, sladké hrozno,
 • Máte veľa kuchárskych kníh? Usporiadajte ich podľa farby.

Kúpeľne by zasa mali byť otvorené a vzdušné:

 • zviažte uteráky stuhami,
 • voňavé ozdobné mydlá,
 • zaujímavé nádobky na krémy.
pinterest

Aká je cena home stagingu?

Túto službu ponúkajú viaceré realitné kancelárie. Záleží od lokácie, v ktorej žijete a od výšky dopytu po tejto profesionálnej služby. Na Slovensku sa ceny pohybujú približne od 80 € vyššie.

Na záver

Ak plánujete predať svoju svoj byt alebo dom, určite využitie služby home stagingu zvážte. Je veľká šanca, že nehnuteľnosť predáte omnoho rýchlejšie a za viac peňazí.

V čom je lepší byt v pôvodnom stave a v čom novostavba?

Otázka, či pôvodný stav alebo novostavba môže byť malým chytákom. Odpoveď nemusí byť až tak jednoznačná a preto si na životné rozhodnutie doprajte kvalitné informácie.

V tomto článku si povieme niečo o výhodách a nevýhodách jednotlivých stavov nehnuteľnosti a vy tak budete mať všetky dostupné informácie na slobodné rozhodnutie.

Stav nehnuteľnosti má priamy dosah na váš aktuálny aj dlhodobý rozpočet. Aktuálny rozpočet sa odvíja od ceny nehnuteľnosti a zároveň od sumy, ktorú potrebujete na rekonštrukciu. Dlhodobý dosah má v podobe mesačných nákladov na vaše bývanie. Nájom a energie sú pre novostavbu a pôvodný stav neporovnateľné, no rovnako to platí aj pre celkovú cenu nehnuteľnosti.

[poll id=”2″]

Pôvodný stav je lacnejší. Skutočne?

Nepopierateľnou výhodou panelákových domov, resp. nehnuteľností v pôvodnom stave je najmä cena a celková dostupnosť.

Oproti novostavbe je cena panelákového bytu o 20 – 30 % nižšia a celková dostupnosť je ešte stále vyššia, čo sa môže zdať ako ľahké rozhodovanie, najmä pre tých, ktorých tlačí rozpočet. Nenechajte sa však oklamať zdanlivým ušetrením a počítajme ďalej.

K cene nehnuteľnosti je potrebné vziať do úvahy aj prevádzkové náklady, ktoré budu mesačne z vašej peňaženky ukrajovať nemalú čiastku. V tomto súboji je panelákový byt už na úplne inej pozícii, ako pri cene nehnuteľnosti. Prevádzkové náklady pôvodných bytov sú oveľa vyššie a môžu prekročiť až 50 % z bežnej ceny mesačných nákladov novostavby. Rozdiel vo výške 100 € mesačne je úplne bežný a môže byť dokonca aj vyšší.

 

Cena panelákového bytu je oproti novostavbe o 20 – 30 % nižšia

Nepopierateľnou výhodou pôvodných panelákových bytov je ich dostupnosť, ktorá sa s dostupnosťou novostavieb nedá vôbec porovnať. Bytov v pôvodnom stave je jednoducho viac a sú na predaj v takmer každej lokalite.

Otázkou je však ich funkčnosť. Najmladšie panelákové domy tu stoja 25 rokov a ich predpokladaný vek bol už pred 10 rokmi otázny. Tie staršie sú tu s nami z čias komunizmu, kedy boli postavené v čase bytovej krízy. Je až neuveriteľné, že tieto staré paneláky stále stoja, no nikto nevie s presnosťou určiť dokedy. Aj preto sa vaša investícia na 30 rokov môže zdať diskutabilná.

Opravy a revitalizácie polstoročných panelákov sa stávajú nákladnejšími, čo sa odráža najmä pri prevádzkových nákladoch a otáznej funkčnosti. Hoci sa vám cena bytu môže zdať nízka, no pri započítaní rekonštrukcie a vyšších mesačných nákladov sa môže cena dokonca dorovnať.

rodina v byte
shutterstock

Aj novostavba má svoje muchy

Z predchádzajúceho porovnania, vám vyšlo, že najvýhodnejšia investícia je novostavba. Z finančného, aj funkčného hľadiska tomu tak skutočne je. Je tu však niekoľko “ale”, na ktoré by ste si mali dávať pozor.

Za novostavbu sa podľa zákona považuje nehnuteľnosť, ktorá má najviac 5 rokov. V našom bežnom ponímaní sú novostavby aj iné bytové komplexy, ktoré už majú viac ako 5 rokov, no ich vzhľad, funkčnosť a vyššia cena nám dávajú pocit, že ide o novšiu stavbu.

Nové postupy v riešení bytovej politiky prinášajú nové riešenia, ktoré poskytujú energetické zabezpečenie nehnuteľnosti, ktoré je omnoho efektívnejšie ako v starých bytoch či domoch, čo vedie k nižším mesačným nákladom.

Nie je novostavba ako novostavba. Sú developeri, ktorým na projekte skutočne záleží, čo je očividné pri použitých materiálov, až po zabezpečenie jednotlivých odborných prác. Kvalite zodpovedá aj výsledná cena. Presne viete, za čo si platíte a tak si môžete byť istý, že ste urobili dobrú investíciu.

Žiaľ, nájdu sa aj developeri, ktorí všetko podmienia ziskom a kvalita pre nich nehrá veľkú rolu. Novostavba v oboch prípadoch pôsobí na laikov totožne, hoci sú v oboch prípadoch diametrálne rozdiely.

Ako rozpoznať kvalitu?

Spoľahnite sa na odborníkov z technickej inšpekcie, ktorý vám už počas výstavby novostavby môžu dohliadať na kvalitu stavby a upozorniť na možné nedostatky. V tejto fáze si môžete najať aj právnika, ktorý naformuluje zmluvné podmienky tak, aby ste po odovzdaní bytu mali právo na opravu nedostatkov. Môže sa jednať o drobnosti alebo aj väčšie problémy, pre ktoré sa budete obzerať po inej novostavbe.

Ak si zvolíte novostavbu, v ktorej už predtým niekto býval, dbajte na prieskum spokojnosti s bývaním od viacerých majiteľov bytu, čím si potvrdíte alebo vyvrátite svoje nadšenie z novostavby. Taktiež môžete zavolať odborníkov technickej inšpekcie, ktorí vám k novostavbe dajú reálne technické podklady, ktoré môžu slúžiť aj na neskoršie vyjednávanie ceny.