Ako si vybrať batérie do kuchyne

Kuchyňa, batéria, drez

Väčšina ľudí sa pri nákupe rozhoduje na základe vzhľadu, no svoju úlohu zohrá určite aj cena. Avšak to nie sú jediné kritériá, na ktoré by ste nemali pri výbere zabúdať.

Stojankové alebo nástenné batérie

Kým si vyberiete, najprv si dobre prezrite rozvody vo vašej kuchyni, aby ste si náhodou nevybrali takú, ktorú nebudete vedieť namontovať. Ak máte totiž vývod vody na stene a kúpite si batériu stojankovú, nebudete ju vedieť umiestniť. To platí aj opačne.

Stojankové batérie sú nainštalované priamo na dreze alebo kuchynskej linke. Predstavujú klasiku a častú voľbu. Ak si vyberiete stojankovú batériu s umiestnením priamo na drez, ušetríte si prácu a peniaze, pretože vodu, ktorá odfrkne na drez, jednoducho utriete, ale pokiaľ si vyberiete batériu, ktorú namontujete na drevenú kuchynskú linku, musíte nakvapkanú vodu utrieť okamžite, aby vám drevo nezačalo hniť.

Nástenné zas vychádzajú zo steny, z ktorej sú napojené na prívod vody. V kuchyniach sa tento typ vyskytuje skôr sporadicky. Ich výhodou však je väčší priestor medzi drezom a batériou, čo umožňuje pohodlné umývanie napríklad hrncov.

Podomietková batéria

Podomietkovú batériu si vyberú tí, ktorí chcú ušetriť nejaké to miesto v kuchyni. Batéria sa totiž schová za obklad.

Jednootvorové alebo viacotvorové batérie

Jednootvorové batérie sú jednoduchšie na inštaláciu, keďže si vyžadujú len jeden otvor. Ich najväčšou výhodou je, že šetria miesto a umožňujú tiež využiť voľný priestor napríklad na fľašu so saponátom.

Viacotvorové batérie majú samostatný výtok. Ich výhodou zase je, že ventil sa dá umiestniť podľa vašich predstáv, buď naľavo, alebo napravo.

Pákové alebo kohútikové batérie

Pákové batérie sú veľmi obľúbené, pretože sú praktické. Umožňujú rýchlo a jednoducho nastaviť množstvo vody aj jednou rukou. Rovnako sú úsporné vďaka plynulému nastaveniu teploty a tiež prietoku vody, ktorý sa dá nastaviť len za pár sekúnd.

Kohútikové batérie majú predovšetkým pekný dizajn. Vyhľadávajú ich najmä milovníci retro štýlu. Regulácia teploty a prietoku vody však zaberie viac času, čím môže stúpnuť aj spotreba vody.

Batérie pod okno

Zaujímavou vychytávkou sú špeciálne drezové batérie umiestnené pod okno. Ich výhodou je, že sa dajú jednoducho zlomiť a tým pádom vôbec nezasahujú do okna, ak ho potrebujete otvoriť. Batérie pritom viete kedykoľvek vrátiť do pôvodnej polohy.

Keramická alebo plastová kartuša

Kartuša je súčiastka, ktorá mieša teplú a studenú vodu podľa toho, ako sa páka posúva. Lacnejšie kuchynské batérie majú plastovú kartušu, ktorá keď sa náhodou pokazí, treba vymeniť celú batériu. V prípade kvalitných a drahších batérií sa však vymení len kartuša a batériu môžete opäť používať.

Povrch

Kým si tú správnu batériu vyberiete, zamyslite sa aj nad zladením s drezom, kuchyňou či príslušenstvom. Veľmi vyhľadávanou klasikou sú chrómové, bronzové a nerezové batérie. Ak máte doma ale keramický drez, zvoľte si aj batériu z rovnakého materiálu. Ďalšou možnosťou sú granitové batérie, ktoré budú pasovať k rovnakému drezu.

  • Nerezová batéria – nerez je pružný materiál, ktorý nemá žiadne póry, a tak zachytáva nečistoty na hladkom povrchu. To zabezpečuje, že je hygienicky nezávadný. Výhodou tohto materiálu je, že je odolný proti hrdzaveniu, vysokým teplotám, akýmkoľvek škvrnám, kyslému prostrediu a chemikáliám. Ľahko sa ošetruje a čistí. Jeho životnosť je ale nižšia, materiál je náchylnejší na poškriabanie či zmatnenie.
  • Chrómová batéria – chróm je lesklý metalický materiál striebornej farby, ktorý je napriek svojej krehkosti dostatočne tvrdý a odolný. Má svoju stálosť a na jeho povrchu sa nachádza vrstva oxidu, ktorá slúži ako ochrana proti korózii.
  • Keramická batéria – keramika je tvrdý materiál, ktorý má hladké kontúry a príjemné pastelové farby. Tento materiál perfektne odoláva vysokým teplotám. Keramika sa ľahko udržuje, je hygienicky a zdravotne nezávadná a teplovzdušná. Výhodou tohto materiálu je aj odolnosť proti poškriabaniu a fľakom.
  • Granitová batéria – granit je štýlový materiál, ktorý je vyrobený predovšetkým z drvených kameňov. Povrch batérií je jemne pórovitý a neuveriteľne hodvábny. Pestrá škála farieb a tvarov zaistí, že aj kuchyňa môže byť štýlová. Materiál je odolný proti poškriabaniu i vzniku škvŕn. Zachytáva baktérie a nečistoty. Najväčšími výhodami granitu sú nadčasový dizajn, farebnosť, tepelná a farebná stálosť i antibakteriálne zloženie, ktoré zabezpečuje zdravotnú nezávadnosť.
  • Bronzová batéria – bronz je materiál, ktorý dlho vydrží. Kuchyni dodáva sofistikovanosť a jedinečnosť svojou farbou. Bronz je odolný voči korózii.

Funkcie batérií

Výber tej správnej kuchynskej batérie určite ovplyvní aj jej funkcia.

Na trhu nájdete kuchynské batérie s ohrevom, ktoré oceníte predovšetkým na chatách či chalupách. Ich výhodou je, že nahrádzajú ohrievače vody, sú malé a veľmi praktické. Vodu ohrejú v krátkom čase.

Alternatívou sú aj filtračné batérie, ktoré púšťajú teplú i studenú vodu, no filtrovanú. Táto tekutina je priamo určená na konzumáciu.

Vybrať si tiež môžete z už vyššie spomínaných sklopných batérií. Tie oceníte najmä v kuchyni, kde drez s batériou musíte umiestniť pod okno.

Možnosťou sú tiež termostatické batérie, ktoré dokážu jednoducho regulovať teplotu a prúd vody. Pri umývaní tak viete mať stále rovnakú teplotu a prúd.

A neposlednou možnosťou sú aj senzorové batérie. Voda pustí vždy senzor. Senzorové batérie sa ale dajú ovládať aj klasickou pákou, ak potrebujete naraz väčšie množstvo vody.

Dosah batérie

Dosah batérie je pri jej výbere veľmi dôležitý. Oceníte ho pri každodennom používaní. Voda z kuchynskej batérie by mala smerovať do drezu, dopadať na jeho odtok. Ak si vyberiete nižšiu kuchynskú batériu, je lepšie, ak bude mať výsuvnú sprchu, ktorou dosiahnete kamkoľvek a na čokoľvek v dreze.

Cena

Minimálna cena kuchynskej batérie by sa mala pohybovať okolo 50 eur. Zlatou strednou cestou sú ale tie za približne 100 eur. V tejto cene dostanete vysokokvalitnú batériu, ktorá vydrží celé roky. Nevýhodou lacných variant je riziko, že po krátkom čase môžu prasknúť, tiecť, netesniť, vŕzgať či pískať. Kuchynskú batériu však budete používať často, preto je lepšie si priplatiť.

Ako si vybrať najlepší digestor do samostatnej kuchyne alebo kuchyne s obývačkou

shutterstock

V dnešnej dobe sú kuchyne prepojené s obývačkou už akýmsi štandardom, a tak sa digestor stáva súčasťou každej domácnosti. Ak neviete, ako si vybrať odsávač pár, v nasledujúcom článku vám prinášame užitočné tipy a rady.

Na čo vlastne slúži digestor?

Možno ste si mysleli, že úlohou digestora je zbaviť vašu domácnosť nepríjemného zápachu vznikajúceho počas varenia. Pravdou však je, že digestor má omnoho viac funkcií týkajúcich sa ovzdušia, ktoré doma dýchate. Znižuje tiež vlhkosť a je veľmi vhodný v prípade, že máte plynový sporák – odsáva totiž oxidy dusíka, ktoré vznikajú pri spaľovaní plynu.

Vedeli ste napríklad, že pri varení sa vlhkosť vzduchu môže zvýšiť až na 90 %? V takom prípade je dôležité vetranie. To však v zimných mesiacoch nie je najvhodnejšie, a tak prichádza na rad použitie digestora.

Dnes je na trhu množstvo dizajnových kúskov a odsávač pár sa tak pokojne môže stať dominantným prvkom vo vašej kuchyni. Obľube sa tešia rustikálne pôsobiace digestory vhodné napríklad do kuchyne v provensálskom duchu, ale aj moderné digestory s kovovým dizajnom. Ak si lámete hlavu nad tým, ako si vybrať digestor, ktorý sa hodí do vašej kuchyne, využite služby bytového dizajnéra. Ten vám s výberom určite poradí.

Keď sme už pri dizajne digestorov, najvýraznejšie vo vašej kuchyni bude pôsobiť ostrovčekový digestor. Tento typ sa umiestňuje na strop priamo nad varnú dosku. Ak však chcete naopak niečo menej nápadné, môžete si digestor nechať zabudovať do vašej kuchynskej linky. Dôležité aj tiež zvoliť správnu veľkosť digestora, ktorá by mala zodpovedať rozmerom varnej dosky. Odsávací kôš by mal prekrývať varnú dosku o minimálne 10 cm z každej strany.

Typy digestorov

Digestory sa nelíšia len dizajnom a vonkajším vyhotovením, ale aj spôsobom odvádzania vzduchu a inštalácie. Z tohto hľadiska rozlišujeme dva základné typy digestorov – komínový a recirkulačný digestor. Ak teda neviete, ako si vybrať digestor, prečítajte si základne informácie o oboch typoch.

Komínový digestor

Je zhotovený tak, aby pary a všetky arómy z varenia odvádzal von mimo domu. Na to, aby komínový digestor správne fungoval, je potrebné, aby bolo odťahové potrubie čo najkratšie a s čo najmenším počtom ohybov. Aby bol zachovaný ideálny výkon a slabá hlučnosť, mal by mať odťah približne rovnaký priemer, aký má vývod digestora. Použitie špirálovitého potrubia sa veľmi neodporúča, pretože môže dôjsť k zníženiu výkonu, keď sa zvyšky oleja zanesú vo vlnkách takéhoto potrubia.

Recirkulačný digestor

Vzduch filtruje pomocou filtrov, ktoré sa v ňom nachádzajú, a vzduch zbavený nečistôt vracia späť. Nevýhodou však je, že časť pary a olej, ktorý táto para obsahuje, sa vracia naspäť do vašej kuchyne. Niekedy však nie je možné urobiť vývod von, a v takých prípadoch je recirkulačný digestor vhodným riešením. Nezabudnite však pravidelne meniť filter, ktorý stačí vymeniť asi raz za polroka.

Čo sa filtrov týka, sú dve možnosti, a to jednorázový filter alebo umývateľný kovový filter, ktorý je možné umývať v umývačke riadu. Ak chcete dosiahnuť čo najlepší čistiaci efekt, zaobstarajte si uhlíkový filter. Ten je však potrebné meniť každé tri mesiace.

Hlučnosť a elektronické ovládanie digestora

Pri výbere digestora je zásadným aj kritérium hlučnosti. Predstava toho, ako varíte pre svoju návštevu, a nepočujete pri tom ani vlastné slovo, asi nie je veľmi príťažlivá.

Pri väčšine digestorov sa hlučnosť pri najnižšom výkone pohybuje v rozpätí 41 až 55 decibelov (normálne rozprávanie sa medzi sebou), a pri najvyššom výkone je to okolo 61 až 68 decibelov (hlasné rozprávanie sa medzi sebou). Nájdete však aj exkluzívnejšie digestory s hlučnosťou len okolo 25 decibelov (veľmi tichá izba, napr. spálňa).

Ak si potrpíte na komfort a uvažujete nad tým, ako si vybrať digestor, určite si zaobstarajte digestor s elektronickým ovládaním. Elektronika pri takýchto digestoroch riadi sací výkon, ale tiež vás upozorní na potrebu výmeny či umytie filtra.

V prípade, že nechcete, aby bol váš digestor zašpinený od zamastených rúk, oceníte možnosť zabudovaných senzorov. Vďaka nim sa digestor zapne alebo vypne len pomocou pohybu ruky.